Nadzor pobliže odpira nove poglede na evropski bančni nadzor ter predstavlja nekatere posameznike in aktivnosti, ki so v to vključeni.
Vsi uporabljamo banke, saj pri njih na primer hranimo vloge ali najemamo posojila, zato morajo biti varne in zdrave. Banke morajo imeti dovolj kapitala, da zagotovijo svoje poslovanje v dobrih in slabih časih. Kaj pa pravzaprav je kapital in zakaj so banke zaradi njega odpornejše?
Objavljeno: 23. maj 2019
Rezultati stresnega testa Evropskega bančnega organa kažejo, da so banke euroobmočja odpornejše proti finančnim šokom. Preberite si več o tem, katera scenarija sta bila uporabljena v testu, kakšna je bila vloga ECB in kako bodo nadzorniki upoštevali rezultate pri odločitvah o posameznih bankah.
Objavljeno: 2. november 2018
Novi predsednik Nadzornega odbora se imenuje vsakih pet let. Položaj je javno razpisan, prijavi pa se lahko vsak državljan EU z dovolj izkušnjami na področju bančništva in financ. Tukaj lahko izveste, kdo je vključen v izbor končnega kandidata in kaj je potrebno za imenovanje na položaj.
Objavljeno: 17. julij 2018
Kot bančni komitenti potrebujemo zdrave poslovne banke, da bi lahko uporabljali njihove finančne storitve. Banke morajo ostati zdrave tudi zato, da finančni sistem ostaja stabilen.
Objavljeno: 30. april 2018
Za mnoge med nami je povsem normalno, da stvari plačujemo s pametnim telefonom. Naše banke za izvajanje tovrstnih storitev uporabljajo inovativno tehnologijo, imenovano finteh ali finančna tehnologija. Kaj je to in kako smo lahko prepričani, da je varna?
Objavljeno: 27. marec 2018
ECB podpira banke, ki jih nadzira, pri reševanju problema slabih posojil, tj. posojil, ki se že nekaj časa ne odplačujejo oziroma verjetno sploh ne bodo odplačana. Tukaj lahko izveste več o tem, zakaj so slaba posojila problematična in kakšna je vloga ECB na tem področju.
Objavljeno: 7. februar 2018
V okviru dejavnosti za poenotenje nadzorniških praks ter za izboljšanje trdnosti in odpornosti bančnega sistema izvaja ECB pregled notranjih modelov, ki jih uporabljajo banke. Tu lahko izveste več o tem projektu, imenovanem tudi projekt TRIM.
Objavljeno: 15. februar 2017
Tu lahko izveste, kaj za banke pomeni preventivna dokapitalizacija in kakšno vlogo ima pri tem ECB.
Objavljeno: 27. december 2016
ECB je v okviru evropskega bančnega nadzora pristojna za nadzor največjih bank. Tu lahko izveste več o ciljih in nalogah evropskega bančnega nadzora.
Objavljeno: 4. novembra 2016
Posojila veljajo za »slaba«, kadar vse kaže, da verjetno ne bodo odplačana, oziroma kadar posojilojemalec že več kot 90 dni ni plačal dogovorjenega obroka. Zakaj so slaba posojila problematična in kakšno vlogo imamo kot nadzornik?
Objavljeno: 12. september 2016
Rezultate letošnjega stresnega testa bo 29. julija 2016 objavil Evropski bančni organ. Tu lahko izveste, kaj stresni test pomeni in kako vpliva na širši proces bančnega nadzora.
Objavljeno: 26. julij 2016
V svetu, ki je vse bolj globaliziran, je bistveno, da so banke, ki poslujejo v več kot eni državi, pod čim učinkovitejšim nadzorom. Pri tem imajo kolegiji nadzornikov pomembno vlogo.
Objavljeno: 14. julij 2016
Nadzorniki za vsako banko redno ocenjujejo in merijo tveganja. Ta osrednja aktivnost se imenuje proces nadzorniškega pregledovanja in ovrednotenja oziroma SREP. Za kaj gre in kaj to pomeni za banke?
Objavljeno: 16. junij 2016
Nadzorniki iz Evropske centralne banke poleg nadziranja največjih evropskih bank spremljajo tudi manjše banke, ki so razvrščene med »prednostne«.
Objavljeno: 24. marec 2016
Nadzorniki presojajo, ali so člani uprave banke »sposobni in primerni« za opravljanje svojega dela. Z drugimi besedami to pomeni, da preverijo njihov ugled in ocenijo njihovo znanje, veščine in izkušnje, ki so potrebne za opravljanje njihovih nalog.
Objavljeno: 18. marec 2016
Ena od naših nalog je presoja nameravane pridobitve »kvalificiranega deleža« v banki. ECB tovrstne odločitve sprejema v okviru splošnih postopkov, ki veljajo za vse banke v evropskem bančnem nadzoru.
Objavljeno: 18. marec 2016
Poročanje o kršitvah oziroma razkritja žvižgačev so pomembno orodje pri odkrivanju nepravilnosti, ki so jih zagrešile nadzorovane banke ali bančni nadzorniki. Posamezniki, ki sumijo, da je prišlo do kršitve relevantnih zakonov EU, delujejo v javnem interesu, če takšne kršitve prijavijo Evropski centralni banki.
Objavljeno: 8. september 2015
Podatki so v središču bančnega nadzora, saj samo s primerljivimi podatki lahko dosežemo resnično evropski pristop k nadzoru. V tem članku je opisan harmoniziran pristop ECB k zbiranju podatkov ter osvetljuje vlogo statističnih podatkov pri vsakodnevnem nadzoru.
Objavljeno: 19. maj 2015
Jean-Paul Redouin, predsednik Upravnega odbora za pregled, odgovarja na vprašanja o posebni vlogi odbora v novi dobi bančnega nadzora, ki ga izvaja ECB.
Objavljeno: 25. marec 2015
Z uvedbo eura se bo Litva 1. januarja 2015 pridružila enotnemu mehanizmu nadzora. Ingrida Šimonytė, namestnica predsednika Lietuvos bankas, bo postala članica Nadzornega odbora. V spletnem intervjuju govori o glavnih značilnostih litovskega bančnega sektorja ter o izzivih, s katerimi se sooča bančni nadzor, ki ga izvaja ECB.
Objavljeno: 29. december 2014