Dohľad: kontext
Táto sekcia sa podrobnejšie venuje špecifickým témam európskeho bankového dohľadu a predstavuje niektorých ľudí a činnosti, ktoré sú jeho súčasťou.
Prečo by banky mali zohľadňovať klimatické zmeny?
Dátum zverejnenia: 10. septembra 2021
Klimatické a environmentálne riziká sú pre banky čoraz relevantnejšie. Prečítajte si, ako sa môžu extrémne poveternostné javy dotýkať bánk a čo môžu banky urobiť preto, aby mohli zohrávať dôležitú úlohu poskytovateľov úverov aj v budúcnosti a podieľať sa na prechode na nízkouhlíkové hospodárstvo.
Na čo by sa mali banky zamerať v roku 2021 a v nasledujúcich rokoch?
Dátum zverejnenia: 15. júla 2021
Banky sa úspešne vyrovnali s prvým šokom spôsobeným pandémiou. Aké opatrenia by však mali prijať, keď kríza pominie?
Ako sa menia tradičné banky v reakcii na potreby ľudí?
Dátum zverejnenia: 15. júla 2021
Banky prechádzajú digitálnou transformáciou a pandémia koronavírusu tento proces urýchľuje.
Čo sú to interné modely?
Dátum zverejnenia: 6. apríla 2021
Banky musia mať dostatok kapitálu na krytie neočakávaných strát. Na výpočet potrebnej výšky kapitálu môžu používať interné modely. Prečítajte si, ako to funguje.
Čo sú to opravné položky a čo znamená krytie problémových úverov?
Dátum zverejnenia: 21. decembra 2020
Banky musia na krytie očakávaných strát z úverov účtovať opravné položky. Čo však opravné položky sú a čo znamená krytie problémových úverov? A ako sa zabezpečuje, aby banky tieto úvery riadne kryli?
Vznikajú v dôsledku opatrení zavádzaných na zmiernenie následkov pandémie zombie firmy?
Dátum zverejnenia: 14. decembra 2020
S cieľom pomôcť podnikom prekonať krízu spôsobenú koronavírusom ECB a vlády jednotlivých krajín zaviedli opatrenia, ktoré podporujú poskytovanie bankových úverov životaschopným podnikom. Udržiavajú však tieto opatrenia pri živote aj neživotaschopné firmy?
ECB vysvetľuje: banková únia
Dátum zverejnenia: 21. augusta 2020
Banková únia umožňuje jednotné uplatňovanie bankových predpisov EÚ. Pomáha tak zabezpečovať odolnosť bankového systému. Naša kolegyňa Filipa približuje základné prvky bankovej únie i to, ako Európanom umožňuje s dôverou sporiť, míňať a požičiavať si peniaze.
ECB vysvetľuje: európsky bankový dohľad
Dátum zverejnenia: 21. augusta 2020
Ako európsky orgán dohľadu kontrolujeme, či banky dodržiavajú platné predpisy. Náš kolega François vysvetľuje, ako táto činnosť svojím podielom na bezpečnosti a stabilite bánk v konečnom dôsledku prospieva všetkým občanom Európy.
Prečo musia banky držať kapitál?
Dátum zverejnenia: 23. mája 2019
Či už ide napríklad o správu vkladov alebo poskytovanie úverov, každý z nás sa spolieha na banky. Práve preto je nevyhnutné, aby boli bezpečné a schopné riadne fungovať. Aby banky mohli pokračovať v činnosti aj za nepriaznivých podmienok, musia disponovať dostatkom kapitálu. Ale čo je to vlastne kapitál a ako zvyšuje odolnosť bánk?
Aká je úloha ECB pri bankových fúziách a akvizíciách?
Dátum zverejnenia: 5. apríla 2019
Pri plánovanej fúzii dvoch bánk si ECB zachováva neutrálny postoj a projekt posudzuje výlučne po technickej stánke. Na čo sa pritom zameriava? A ako jej úloha závisí od zvolenej formy konsolidácie?
Čo bolo podstatou záťažového testu EÚ vroku 2018?
Dátum zverejnenia: 2. novembra 2018
Podľa výsledkov záťažového testu pod vedením Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA) sú banky v eurozóne odolnejšie voči finančným šokom. Zaujíma vás, aké scenáre vývoja boli pri testovaní použité, akú úlohu v ňom zohrala ECB a ako sa jeho výsledky premietnu do rozhodnutí orgánov dohľadu voči jednotlivým bankám?
Aký je postup vymenovania predsedu Rady pre dohľad?
Dátum zverejnenia: 17. júla 2018
Predseda Rady pre dohľad sa mení každých päť rokov. V rámci verejného výberového konania sa o obsadenie tejto funkcie môže uchádzať každý občan EÚ s požadovanou praxou v oblasti bankovníctva a financií. Zaujíma vás, kto rozhoduje o konečnom výbere a aké predpoklady musí kandidát splniť?
Prečo je potrebné dohliadať na komerčné banky?
Dátum zverejnenia: 30. apríla 2018
Pre nás ako klientov bánk je dôležité, aby boli komerčné banky zdravé a my sme tak mohli využívať finančné služby, ktoré poskytujú. Banky musia zostať zdravé aj v záujme zachovania stability finančného systému.
Ako ECB dohliada na banky, ktoré využívajú finančné technológie?
Dátum zverejnenia: 27. marca 2018
Pre mnohých z nás je už celkom bežné platiť za veci pomocou smartfónu. Banky na poskytovanie týchto inovatívnych služieb využívajú finančné technológie. Čo presne však finančné technológie znamenajú? A môžeme si byť istí ich bezpečnosťou?
Prečo je dôležité, aby banky znížili objem problémových úverov?
Dátum zverejnenia: 7. februára 2018
ECB podporuje banky, nad ktorými vykonáva dohľad, v riešení otázky problémových úverov, t. j. úverov, ktoré neboli istý čas splácané, alebo ktoré pravdepodobne nebudú splatené. V tomto videu sa dozviete, prečo sú nesplácané úvery problémom a akú úlohu v tejto oblasti zohráva ECB.
Čo to znamená, keď banka zlyháva alebo pravdepodobne zlyhá?
Dátum zverejnenia: 14. júna 2017
Banky, podobne ako akýkoľvek iný podnik, môžu zlyhať. Keďže však poskytujú dôležité služby hospodárskym subjektom a ich zlyhanie by mohlo poškodiť ďalšie oblasti hospodárstva, v prípade ich zlyhania sa uplatňujú špecifické pravidlá.
Čo je to analýza citlivosti IRRBB?
Dátum zverejnenia: 28. februára 2017
ECB uskutočňuje analýzu citlivosti zameranú na úrokové riziko bankovej knihy (IRRBB) s cieľom zistiť, aký by mali na banky vplyv hypotetické zmeny prostredia úrokových mier. Chcete sa o tomto hodnotení a o jeho úlohe v širšom procese dohľadu dozvedieť viac?
Čo znamená preventívna rekapitalizácia a ako funguje?
Dátum zverejnenia: 27. decembra 2016
Viete, čo preventívna kapitalizácia znamená pre banky a akú úlohu pri nej zohráva ECB?
Európsky bankový dohľad v skratke
Dátum zverejnenia: 4. novembra 2016
V rámci európskeho bankového dohľadu ECB zodpovedá za dohľad nad najväčšími bankami. Viete, aké sú ciele a funkcie európskeho bankového dohľadu?
Čo sú to problémové úvery?
Dátum zverejnenia: 12. septembra 2016
Úver sa považuje za „problémový“, keď existujú náznaky, že pravdepodobne nebude splatený, alebo keď dlžník dohodnuté splátky neplatí dlhšie ako 90 dní. Prečo sú nesplácané úvery problémom a aká je úloha ECB ako orgánu dohľadu?
Najčastejšie otázky o záťažovom teste EÚ v roku 2016
Dátum zverejnenia: 26. júla 2016
Výsledky tohtoročného záťažového testu bánk zverejní Európsky orgán pre bankovníctvo 29. júla 2016. Prečítajte si, na čo sa záťažový test tentoraz zameriava a akú úlohu plní v širšom procese dohľadu.
Čo sú to kolégiá dohľadu?
Dátum zverejnenia: 14. júla 2016
V čoraz viac globalizovanom svete je veľmi dôležité, aby banky pôsobiace vo viacerých krajinách podliehali čo najúčinnejšiemu dohľadu. Kolégiá dohľadu v tomto smere zohrávajú podstatnú úlohu.
Čo je to SREP?
Dátum zverejnenia: 16. júna 2016
Pracovníci dohľadu pravidelne hodnotia a merajú riziká v jednotlivých bankách. Táto dôležitá činnosť sa označuje ako postup preskúmania a hodnotenia orgánmi dohľadu (Supervisory Review and Evaluation Process – SREP). Čo je jeho cieľom a čo znamená pre banky?
Čo znamenajú „menej významné inštitúcie s vysokou prioritou“?
Dátum zverejnenia: 24. marca 2016
Popri najväčších európskych bankách pracovníci dohľadu ECB podrobne monitorujú aj menšie banky, ktorým je priradená „vysoká priorita“.
Čo je účelom posudzovania odbornej spôsobilosti a dôveryhodnosti?
Dátum zverejnenia: 18. marca 2016
Pracovníci bankového dohľadu posudzujú „odbornú spôsobilosť a dôveryhodnosť“ členov predstavenstva bánk ako predpoklad riadneho výkonu ich funkcie. Inými slovami, preverujeme ich dobré meno, vedomosti, odborné znalosti a skúsenosti, ktoré ich funkcia vyžaduje.
Čo znamená kvalifikovaná účasť?
Dátum zverejnenia: 18. marca 2016
Jednou z našich úloh je posudzovať návrhy na nadobudnutie „kvalifikovaných účastí“ v bankách. ECB tieto rozhodnutia prijíma v rámci spoločných postupov, platných pre všetky banky podliehajúce európskemu bankovému dohľadu.
Čo je to AnaCredit?
Dátum zverejnenia: 11. novembra 2015
AnaCredit bude nová databáza s podrobnými informáciami o jednotlivých bankových úveroch v eurozóne. Jej skratka znamená „analytická úverová databáza“.
Tí, ktorí upozorňujú na porušovanie pravidiel, konajú v mene väčšieho dobra
Dátum zverejnenia: 8. septembra 2015
Oznámenia o porušení predpisov, tzv. „whistleblowing“, predstavujú dôležitý nástroj na odhaľovanie prípadov porušenia pravidiel zo strany dohliadaných bánk alebo orgánov bankového dohľadu. Občania, ktorí majú podozrenie z porušovania príslušných právnych predpisov EÚ a oznámia ich ECB, konajú vo verejnom záujme.
Štatistika dohľadu
Dátum zverejnenia: 19. mája 2015
Údaje sú základom bankového dohľadu. Skutočne európsky prístup k dohľadu je možné zabezpečiť len pomocou porovnateľných informácií. Tento článok opisuje harmonizovaný postup ECB pri zbere údajov a približuje úlohu štatistiky v každodennom dohľade.
Ako funguje administratívny revízny výbor
Dátum zverejnenia: 25. marca 2015
Jean-Paul Redouin, predseda administratívneho revízneho výboru (Administrative Board of Review – ABoR), odpovedá na otázky týkajúce sa špecifickej úlohy výboru v novej ére bankového dohľadu ECB.
Litva: Dôležitosť vysokých štandardov dohľadu
Dátum zverejnenia: 29. decembra 2014
Prijatím eura sa Litva 1. januára 2015 zapojí do jednotného mechanizmu dohľadu. Ingrida Šimonytėová, viceguvernérka Lietuvos bankas, sa stane členkou Rady pre dohľad. V tomto rozhovore približuje hlavné špecifiká litovského bankového sektora a výzvy, ktorým čelí bankový dohľad ECB.