Järelevalveveerus käsitletakse Euroopa pangandusjärelevalvega seotud teemasid ja tegevusvaldkondi ning tutvustatakse selles osalevaid isikuid.
Selleks et aidata ettevõtetel toime tulla koroonaviiruse levikust tingitud kriisiga, on EKP ja riikide valitsused võtnud meetmeid, et soodustada pankade laenuandmist elujõulistele ettevõtetele. Kuid kas leevendusmeetmed aitavad ühtlasi elus hoida mitteelujõulisi ettevõtteid?
Avaldamiskuupäev: 14. detsember2020
Pangandusliit võimaldab ELi panganduseeskirju järjekindlalt kohaldada. See aitab tagada pangandussüsteemi vastupidavuse. EKP ekspert Filipa annab ülevaate pangandusliidu alustest ning sellest, kuidas on seeläbi kogu Euroopas inimestele tagatud kindlustunne säästude kogumisel, kulutuste tegemisel ja laenude võtmisel.
Avaldamiskuupäev: 21. august 2020
Pangad pakuvad inimestele hoiustamis- ja laenuteenuseid, seepärast on oluline, et nende seisund oleks turvaline ja nad oleksid elujõulised. Pangad peavad hoidma piisavalt kapitali, et suuta tegutseda nii heades kui ka kehvemates tingimustes. Mida aga kujutab endast kapital ja kuidas aitab see tagada panga elujõulisust?
Avaldamiskuupäev: 23. mai 2019
Euroopa Pangandusjärelevalve korraldatud stressitestist ilmneb, et euroala pangad on nüüd finantsšokkide suhtes vastupidavamad. Milliseid stsenaariume testis kasutati, milline roll on EKP-l ja kuidas järelevalveasutused kasutavad testi tulemusi üksikute pankade kohta otsuste tegemisel?
Avaldamiskuupäev: 2. november 2018
Järelevalvenõukogu esimees nimetatakse ametisse viieks aastaks. Esimehe ametikoha täitmiseks kuulutatakse välja avalik konkurss ning kandideerida võivad kõik ELi kodanikud, kellel on laialdased kogemused panganduses ja finantsvaldkonnas. Videoklipp annab ülevaate sellest, kuidas edukas kandidaat välja valitakse ja millistele nõuetele ta peab vastama.
Avaldamiskuupäev: 17. juuli 2018
Pangaklientide jaoks on tähtis kommertspankade usaldusväärsus ja toimekindlus, et tagada vajalike finantsteenuste kättesaadavus. Pankade hea finantsseis on aga oluline ka selleks, et säilitada finantssüsteemi stabiilsus.
Avaldamiskuupäev: 30. aprill 2018
Nutiseadmete kasutamine maksete tegemisel on nüüdseks muutunud paljude tarbijate jaoks harjumuspäraseks. Selle teenuse pakkumiseks kasutavad pangad uuenduslikku finantstehnoloogiat. Mida see endast täpsemalt kujutab ja kuidas saame olla kindlad, et see on turvaline?
Avaldamiskuupäev: 27. märts 2018
EKP aitab enda järelevalve alla kuuluvatel pankadel tegeleda halbade laenudega, st laenudega, mida ei ole tagasi makstud teatud aja vältel või mille tagasimaksmine ei ole tõenäoline. Miks on halvad laenud probleemsed ja milliseid meetmeid võtab EKP?
Avaldamiskuupäev: 7. veebruar 2018
Pangad, nagu ka muud ettevõtted, võivad jääda maksejõuetuks. Kuna aga pangad pakuvad majandusele olulisi teenuseid ning nende võimalik maksejõuetus võib kahjustada ka majanduse muid aspekte, reguleerivad neid küsimusi erieeskirjad.
Avaldamiskuupäev: 14. juuni 2017
EKP teostab pangaportfellide intressiriski tundlikkusanalüüsi, et saada teavet selle kohta, kuidas hüpoteetilised muutused intressimäärades mõjutavad panku. Mida tundlikkusanalüüs hõlmab ja milline on selle roll üldises järelevalveprotsessis?
Avaldamiskuupäev: 28. veebruar 2017
Järelevalvetavade ühtlustamiseks ning usaldusväärse ja vastupidava pangandussüsteemi edendamiseks tehtava töö raames vaatab EKP läbi pankade kasutatavaid sisemudeleid. Artiklis tutvustatakse sisemudelite sihipärast läbivaatamist lähemalt.
Avaldamiskuupäev: 15. veebruar 2017
Artiklis selgitatakse, mida tähendab ennetav rekapitaliseerimine pankade jaoks ja millist rolli mängib selles Euroopa Keskpank.
Avaldamiskuupäev: 27. detsember 2016
Euroopa pangandusjärelevalves vastutab EKP suurimate pankade järelevalve eest. Mis on Euroopa pangandusjärelevalve eesmärgid ja funktsioonid?
Avaldamiskuupäev: 4. november 2016
Laen liigitatakse viivislaenuks, kui on tõendeid selle kohta, et laenu tagasimaksmine on ebatõenäoline, või kui laenusaajalt saadavad lepingujärgsed tagasimaksed hilinevad rohkem kui 90 päeva. Miks on viivislaenud probleemsed ja milline on järelevalveasutuste roll?
Avaldamiskuupäev: 12. september 2016
Euroopa Pangandusjärelevalve (EBA) avaldab pankade 2016. aasta stressitesti tulemused 29. juulil 2016. Mida 2016. aasta stressitest hõlmab ja milline on selle roll üldises järelevalveprotsessis?
Avaldamiskuupäev: 26. juuli 2016
Üha globaalsemaks muutuvas maailmas on väga tähtis, et järelevalve mitmes riigis tegutsevate pankade üle oleks võimalikult tõhus. Järelevalvekolleegiumidel on selles oluline roll.
Avaldamiskuupäev: 14. juuli 2016
Järelevalveasutused hindavad ja mõõdavad korrapäraselt iga pangaga seotud riske. See tegevus ongi järelevalvealase läbivaatamise ja hindamise protsess ehk lühidalt SREP (ingl Supervisory Review and Evaluation Process). Mida see endast täpsemalt kujutab ja mida toob see kaasa pankadele?
Avaldamiskuupäev: 16. juuni 2016
Euroopa suurimate pankade järelevalve kõrval jälgib EKP ka väiksemaid panku, mis on liigitatud eriti prioriteetseks.
Avaldamiskuupäev: 24. märts 2016
Järelevalveasutused hindavad pankade juhatuse liikmete ametialast sobivust ja nõuetekohasust. See tähendab, et hinnatakse nende mainet ning ametialaseid teadmisi, oskusi ja kogemusi.
Avaldamiskuupäev: 18. märts 2016
Üks meie ülesandeid on anda hinnang pangas olulise osaluse kavandatavale omandamisele. EKP teeb neid otsuseid ühiste menetluste raames, mida kohaldatakse kõigi Euroopa pangandusjärelevalve alla kuuluvate pankade suhtes.
Avaldamiskuupäev: 18. märts 2016
AnaCredit on uus andmekogum, mis annab üksikasjalikku teavet pangalaenude kohta euroalal. Nimi „AnaCredit” tähistab analüütilisi krediidiandmekogusid.
Avaldamiskuupäev: 11. november 2015
Rikkumisest teatajatelt saadav teave aitab tuvastada nii järelevalvealuste pankade kui ka järelevalveasutuste enda toime pandavaid rikkumisi. Kodanikud, kes kahtlustavad asjaomaste ELi õigusaktide rikkumist ja teatavad sellest EKP-le, tegutsevad üldsuse huvides.
Avaldamiskuupäev: 8. september 2015
Andmed on pangandusjärelevalve tuumaks. Tõeliselt ühtse Euroopa järelevalve saavutamiseks on vaja võrreldavaid andmeid. Artiklis antakse ülevaade EKP kasutatavatest ühtlustatud andmekogumismeetoditest ja vaadeldakse statistika tähtsust igapäevases järelevalvetegevuses.
Avaldamiskuupäev: 19. mai 2015
Vaidlustusnõukogu esimees Jean-Paul Redouin vastab küsimustele, mis on seotud vaidlustusnõukogu eriomase rolliga uuel EKP pangandusjärelevalve ajastul.
Avaldamiskuupäev: 25. märts 2015
Euro kasutuselevõtu järel ühineb Leedu 1. jaanuaril 2015 ka ühtse järelevalvemehhanismiga. Leedu keskpanga asepresident Ingrida Šimonytė saab järelevalvenõukogu liikmeks. Pangandusjärelevalve veebilehele antud intervjuus räägib ta Leedu pangandussektori põhijoontest ja EKP pangandusjärelevalve ees seisvatest ülesannetest.
Avaldamiskuupäev: 29. detsember 2014