Оценка на 130 банки от еврозоната през 2014 г.
Цялостната оценка през 2014 г. беше проверка на финансовото състояние на 130 банки от еврозоната (включително Литва), обхванала приблизително 82% от съвкупните активи на банките.
Тя беше проведена от ЕЦБ съвместно с националните надзорни органи, от ноември 2013 г. до октомври 2014 г., и съставляваше важна стъпка в подготовката за пълноценно функциониране на единния надзорен механизъм.
Брой на обхванатите банки | 130 (включително три литовски банкови групи) |
---|---|
Продължителност | 12 месеца |
Обхванати банкови активи (%) | Приблизително 82% |
Брой на участвалите национални надзорни органи | 26 |
Брой на участвалите служители | Около 6000 |
Цялостната оценка приключи с оповестяване на резултатите в обобщен вид и на равнище банки заедно с препоръки за надзорни мерки.
Представяне на резултатите
Подробни резултати
Преглед на резултатите по държавиКакво следва?
Ако в прегледа на качеството на активите или базовия сценарий на стрес теста е установен недостиг, той трябва да бъде покрит до края на април 2015 г., а в утежнения сценарий на стрес теста – до края на юли 2015 г.
Резултатите се вземат предвид в текущия надзор от страна на ЕЦБ от ноември насетне. По-специално, резултатите се отчитат при текущото оценяване на рисковете на банките, на устройството на управлението им и на състоянието им по отношение на капитал и ликвидност като част от процеса по надзорен преглед и оценка (ПНПО).
Цялостната оценка обхваща два основни стълба:
- преглед на качеството на активите – за подобряване на прозрачността на експозициите на банките, включително адекватността на оценката на активите и обезпеченията и свързаните с това провизии
- стрес тест – изпитание на устойчивостта на балансите на банките, извършвано в тясно сътрудничество с Европейския банков орган (ЕБО)
Резултатите от стрес тестовете с осигурено качество бяха интегрирани с резултатите от прегледа на качеството на активите.
Това обединяване на резултатите отличава цялостната оценка от всякакви други предишни проверки в Европа. Така се свързват и утвърждават моментната снимка от прегледа на качеството на активите и перспективно ориентираният стрес тест и целият процес става по-надежден.
Пълните резултати от прегледа на качеството на активите бяха включени в резултатите от стрес тестовете за всички банки, като бяха коригирани началните балансови позиции.
Цялостната оценка се основава на капиталова референтна стойност от 8% от базовия собствен капитал от първи ред въз основа на определението от Директивата за капиталовите изисквания IV/Регламента за капиталовите изисквания, включително преходните разпоредби, както за прегледа на качеството на активите, така и за базовия сценарий на стрес теста.
В стрес тестовете се използват базов и утежнен сценарий за изпитване на устойчивостта на банките спрямо сътресения. При базовия сценарий икономиката на ЕС се развива в съответствие с прогнозите на Европейската комисия до 2016 г., а при утежнения сценарий макроикономическата динамика се влошава съществено.
ЕЦБ работи в тясно сътрудничество с ЕБО по методологията на стрес теста, както и с Европейския съвет за системен риск, който разработи утежнения сценарий. Базовият сценарий бе изготвен от Европейската комисия.
Прессъобщение на ЕБОЦялостната оценка бе извършена от ЕЦБ съвместно с националните надзорни органи на участващите държави членки и с подкрепата на независими трети страни.
ЕЦБ отговаряше за:
- ръководството на процеса
- планирането на параметрите и стратегията
- наблюдение на изпълнението в тясно сътрудничество с националните надзорни органи
- непрекъснатото провеждане на мерки за осигуряване на качеството
- събирането, консолидирането и публикуването на резултатите
- финализирането и оповестяването на обобщената оценка
Националните надзорни органи отговаряха за изпълнението на оценката в съответните държави, като по този начин в максимална степен се използваха експертните знания и опит на място.
Бяха въведени мерки за осигуряване на качеството, за да се гарантира съгласуваност във всички държави и банки.