Единен надзорен механизъм (ЕНМ) е названието на системата за банков надзор в Европа. Той включва ЕЦБ и националните надзорни органи на участващите държави.
Основните цели на европейския банков надзор са:
Европейският банков надзор е един от двата стълба на банковия съюз в ЕС, наред с единния механизъм за преструктуриране.
Неотдавнашната финансова криза показа колко бързо и непредотвратимо проблемите във финансовия сектор могат да се разпространят, особено в един паричен съюз, и как такива проблеми пряко засягат хората в цяла Европа.
Целта на европейския банков надзор е да допринесе за възстановяване на доверието в европейския банков сектор и да засили устойчивостта на банките.
Като независима институция на ЕС ЕЦБ упражнява банков надзор от европейска гледна точка чрез:
ЕЦБ в сътрудничество с националните надзорни органи отговаря за осигуряването на ефикасен и последователен европейски банков надзор.
ЕЦБ има правомощията:
ЕЦБ упражнява пряк надзор над 115 значими банки от участващите държави. Тези банки притежават почти 82% от банковите активи в тези държави.
Решението за това дали една банка се счита за значима се основава на редица критерии.
Текущият надзор над значимите банки се извършва от съвместни надзорни екипи (СНЕ). За всяка значима банка е определен СНЕ, който се състои от служители на ЕЦБ и на националните надзорни органи.
Банките, които не се считат за значими, се наричат „по-малко значими“ институции. Националните надзорни органи продължават да извършват надзор над тях, в тясно сътрудничество с ЕЦБ.
По всяко време ЕЦБ може да вземе решение да поеме прекия надзор над която и да е от тези банки, за да осигури последователното прилагане на високите надзорни стандарти.
Всички държави от еврозоната участват автоматично в европейския банков надзор.
Други държави от ЕС, които все още не използват еврото като своя парична единица, могат да решат също да участват. За тази цел съответните национални надзорни органи встъпват в „тясно сътрудничество“ с ЕЦБ. България и Хърватия се присъединиха към европейския банков надзор посредством тясно сътрудничество през октомври 2020 г.
Решение на ЕЦБ за определяне на процедурите за тясно сътрудничество
За тези държави от ЕС, които не участват в европейския банков надзор, ЕЦБ и съответните национални надзорни органи могат да определят в меморандум за разбирателство начина, по който ще си сътрудничат по въпроси, свързани с надзора.