Организация на надзора и наблюдението над по-малко значимите институции
НА ТАЗИ СТРАНИЦА
Докато над значимите институции ЕЦБ упражнява съвместен надзор заедно с националните им компетентни органи (НКО), при по-малко значимите институции тя само наблюдава надзора от страна на съответните органи. Ние подкрепяме НКО в текущия им надзор и насърчаваме последователността в надзорните им подходи, като същевременно вземаме предвид принципа на пропорционалност. ЕЦБ обаче има редица преки отговорности в надзора над по-малко значимите институции, като например в областта на лицензирането.
Какво представляват по-малко значимите институции?
Всички поднадзорни лица по подразбиране се класифицират като по-малко значими. Те стават значими, и по този начин попадат под прекия надзор на ЕЦБ, само ако изпълняват поне един от критериите, изброени в Регламента за единния надзорен механизъм (ЕНМ). Критериите за значимост са свързани например с размера на банката, нейната значимост за икономиката на държавата или за ЕС като цяло и значимостта на трансграничната ѝ дейност. Повечето по-малко значими институции са по-малки банки, чиито активи не надвишават 30 милиарда евро.
В съответствие с Рамковия регламент за ЕНМ, ако една по-малко значима институция бъде класифицирана като значима институция, то ЕЦБ ще посочи датата, на която тя трябва да поеме прекия надзор. ЕЦБ съобщава на поднадзорното лице най-малко един месец преди да поеме прекия надзор (една седмица в случай на критерия за публична финансова помощ). ЕЦБ поема прекия надзор най-късно 12 месеца след датата на уведомяването за решението относно значимостта.
При обратния сценарий – т.е. ако значима институция бъде прекласифицирана като по-малко значима, ЕЦБ информира субекта за решението си да прекрати прекия надзор най-малко един месец преди определената дата. Решенията се вземат ежегодно по време на оценката на значимостта, но могат да бъдат и извънредни.
В случай че по-малко значима институция стане значима, ще бъдат извършени преглед на качеството на активите и надзорен стрес тест като част от проверката на финансовото състояние за банките, които преминават към пряк надзор от страна на ЕЦБ. Тези две пруденциални проверки ще се считат за две независими надзорни действия.
Роля на ЕЦБ и НКО
По-малко значимите институции са под надзора на НКО, като ЕЦБ изпълнява ролята на наблюдател, докато значимите институции са под прекия надзор на ЕЦБ. Можете да проверите дали дадена банка е класифицирана като значима или по-малко значима институция (и съответно да видите кой отговаря за надзора ѝ) в списъка на ЕЦБ на поднадзорните лица. ЕЦБ преразглежда значимостта на всяка банка най-малко веднъж годишно.
ЕЦБ отговаря за ефикасното и последователно функциониране на цялата система на европейския банков надзор, която обхваща ЕЦБ и НКО на участващите държави. Във функцията си за надзорно наблюдение ЕЦБ работи в тясно сътрудничество с НКО за по-нататъшното хармонизиране на прилагането на правилата, на които е подчинен банковият надзор, като същевременно се грижи надзорните стандарти да бъдат прилагани по един и същи начин в цялата система. Това допринася за осигуряването на условия на равнопоставеност за всички банки. В изключителни случаи ЕЦБ може да поеме прекия надзор над по-малко значими институции, за да се осигури последователното прилагане на високи надзорни стандарти.
Лицензиране
ЕЦБ има изключителната отговорност за издаването на лицензи за извършване на банкова дейност на банките в държавите, участващи в ЕНМ.
Ние изпълняваме тази отговорност в тясно сътрудничество с НКО и независимо от това дали банките трябва да бъдат класифицирани като значими или по-малко значими. ЕЦБ и съответният НКО също така работят заедно, за да оценят и вземат решения относно предложените придобивания на квалифицирани дялови участия в банки, като имат еднакво право да инициират отнемането на банков лиценз.
ЕЦБ отговаря и за одобряването или допускането на изключения за финансови холдингови дружества майки или смесени финансови холдинги в контекста на значимите институции, докато съответният НКО изпълнява тази задача, когато се отнася до по-малко значимите институции.
И накрая, ЕЦБ си сътрудничи със съответния НКО при предоставянето на уведомления за паспортизация за значимите и по-малко значимите институции. Дали ЕЦБ или НКО ще вземе окончателното решение за паспортизиране зависи от това дали въпросният субект е значима или по-малко значима институция.
Повече сведения относно процедурите за одобрение можете да намерите на специалната уебстраница за Лицензиране.