Възможности за търсене
Начална страница Медии ЕЦБ обяснява Изследвания и публикации Статистика Парична политика Еврото Плащания и пазари Кариери
Предложения
Сортиране по

Приоритети и рискове

Нашите надзорни приоритети показват върху какво ще бъдат съсредоточени дейностите ни през следващите три години. Те се преразглеждат ежегодно, така че да отразят промените в картината на рисковете и напредъка по приоритетите от предходната година, и могат да бъдат коригирани по всяко време, ако го налага динамиката на рисковете. Приоритетите дават насока за оперативното планиране на надзорните дейности в средносрочен план. Те осигуряват ефективно разпределение на ресурсите. 

Основават се на най-важните рискове пред поднадзорните банки в текущите макрофинансови и геополитически условия.

Надзорни приоритети за периода 2025–2027 г.

Какво представляват надзорните приоритети?

Приоритет 1

Укрепване на капацитета за устояване на макрофинансови и геополитически сътресения

Сегашната среда се характеризира с продължаваща несигурност за макроикономическата перспектива и засилване на геополитическите заплахи. Трябва да сме сигурни, че банките са в състояние да се справят с непосредственото въздействие от външни сътресения върху тяхната дейност, операции и рисков профил.

Укрепване на устойчивостта на банките срещу сътресения

Основни уязвимости

Недостатъци на рамките за управление на кредитния риск

Банките следва своевременно да откриват всякакво влошаване на качеството на активите и да го отразяват в разумно провизиране и капиталови равнища. Те трябва също така да положат повече усилия за своевременно и ефективно преодоляване на недостатъците, установени от надзорните органи.

Управление на кредитния риск
Недостатъци на рамките за оперативна устойчивост

Банките трябва да спазват правните изисквания, произтичащи от Регламента относно оперативната устойчивост на цифровите технологии (DORA), и да положат повече усилия за преодоляване на установените преди недостатъци в начина, по който управляват рисковете, свързани с киберсигурността и възлагането на дейности на външни изпълнители.

Рамки за оперативна устойчивост

Специален акцент

Управление на геополитическите рискове

Засилените геополитически рискове изискват банките да подложат на преоценка стратегиите и операциите си, така че да се справят с нарастващите заплахи и съответно да въведат надеждни мерки за контрол на риска и планове за редуциране във всички категории риск.

Управление на геополитическите рискове

Приоритет 2

Ефективно отстраняване на съществените недостатъци

Постепенното изместване на акцента от идентифицирането на рисковете към отстраняването им е основна характеристика на надзорната стратегия за целия ЕНМ. Банките с непреодолени съществени недостатъци ще бъдат призовани да положат повече усилия да изпълнят в пълна степен надзорните очаквания.

Своевременно и ефективно отстраняване на съществените недостатъци

Основни уязвимости

Недостатъци в управлението на рисковете, свързани с климата и околната среда

Банките трябва да изпълнят изцяло надзорните очаквания и изисквания, произтичащи от новия законодателен пакет на ЕС за банковия сектор (РКИ III/ДКИ VI), и своевременно да предприемат мерки за преодоляване на установените недостатъци в тази област.

Управление на рисковете, свързани с климата и околната среда
Недостатъци в агрегирането и отчитането на данните за риск

Банките трябва да положат повече усилия да коригират отдавнашни недостатъци и да съгласуват практиките си с надзорните очаквания в тази област. Ако не ги изпълнят, това би могло до доведе до ескалиране на мерките.

Агрегиране и отчитане на данните за риск

Приоритет 3

Засилване на стратегиите за цифровизация и справяне с нововъзникващи предизвикателства

Банките трябва да вложат повече усилия в цифровата си трансформация, за да се справят със засилващата се конкуренция, и да разполагат с подходящи предпазни механизми за ограничаване на потенциалните рискове, породени от нови бизнес практики и технологии.

Стратегии за цифровизация и нововъзникващи предизвикателства

Основни уязвимости

Недостатъци на стратегиите за цифрова трансформация

Банките трябва да укрепят стратегиите си за цифровизация, за да редуцират подобаващо базисните рискове, включително произтичащите от използването на нови технологии, като например услуги в облак и изкуствен интелект (ИИ).

Стратегии за цифровизация

Как използваме надзорните приоритети и оценката на риска?

Приоритетите на ЕНМ намират отражение в надзорното планиране за всяка отделна банка, като съвместните надзорни екипи прилагат целева рамка за поносимост към риск, която способства за ефективен, основан на риска надзор. По този начин приоритетите играят важна роля в процеса по надзорен преглед и оценка (ПНПО) през следващата година, а от своя страна се ползват от резултатите от ПНПО от предходната година.

Процес по надзорен преглед и оценка (ПНПО)

Актуални публикации

Всички страници в този раздел

Подайте сигнал