Банков съюз и Европейска система за финансов надзор (ЕСФН)
НА ТАЗИ СТРАНИЦА
Банков съюз
Банковият съюз е важна стъпка към действителен икономически и паричен съюз. Той позволява правилата за банковата дейност в ЕС да се прилагат последователно в участващите държави членки. Новите инструменти и процедури за вземане на решения способстват за изграждането на банков пазар, който е по-прозрачен, по-единен и по-сигурен.
Защо е необходим банковият съюз?
Необходимостта от банков съюз възникна вследствие на финансовата криза от 2008 г. и последвалата криза с държавните дългове. Стана ясно, че в един паричен съюз, какъвто представлява еврозоната, проблемите, породени от тесните връзки между финансите на публичния сектор и банковия сектор, лесно могат да се прехвърлят през националните граници и да причинят финансови сътресения в други държави от ЕС.
по-прозрачна | посредством последователно прилагане на общи правила и административни стандарти за надзор, възстановяване и преструктуриране на банките |
---|---|
единна | посредством еднаквото третиране на националните и трансграничните банкови дейности и посредством прекъсване на връзката между финансовото здраве на банките и държавите, в които те се намират |
по-сигурна | посредством ранна намеса, ако банките се сблъскат с проблеми, за да бъдат предпазени от неплатежоспособност; ако е необходимо – и посредством ефективно преструктуриране на банките |
Елементите на банковия съюз
Банковият съюз има два стълба:
- единен надзорен механизъм (ЕНМ)
- единен механизъм за преструктуриране (ЕМП)
В основата на двата стълба е единната нормативна уредба, която се прилага за всички държави от ЕС.
Единен надзорен механизъм
Единният надзорен механизъм представлява нова система за банков надзор в Европа. Той включва ЕЦБ и националните надзорни органи на участващите държави.
Единен надзорен механизъмЕдинен механизъм за преструктуриране
Главната цел на единния механизъм за преструктуриране е да осигури ефективното преструктуриране на проблемни банки с минимални разходи за данъкоплатците и реалната икономика. Единен съвет по преструктуриране ще осигури процедури за бързо вземане на решения, така че банка да може да бъде преструктурирана в рамките на един уикенд. Като надзорен орган ЕЦБ ще изпълнява важна роля в решението дали една банка е проблемна или застрашена от неплатежоспособност.
Единен фонд за преструктуриране, финансиран посредством вноски от банките, ще бъде на разположение, за да поеме разходите по мерките за преструктуриране.
Единен механизъм за преструктуриранеЕдинна нормативна уредба
Този набор от правила осигурява правни и административни стандарти за по-ефективното регулиране, надзор и управление на финансовия сектор във всички държави от ЕС. Той включва разпоредби за капиталовите изисквания, за процедурите по възстановяване и преструктуриране, както и система от хармонизирани национални схеми за гарантиране на депозитите.
Пакетът законодателни актове на ЕС, които съставляват единната нормативна уредба, се отнася за всички държави от ЕС. Банковият съюз гарантира последователното прилагане на тези правила във всички държави от еврозоната и в останалите участващи държави.
Европейска система за финансов надзор
Европейската система за финансов надзор (ЕСФН) представлява мрежа, в която централна роля изпълняват трите европейски надзорни органа (ЕНО), Европейският съвет за системен риск и националните надзорни органи. Нейната основна задача е да осигурява последователен и целесъобразен финансов надзор в целия ЕС.
В качеството си на европейски банков надзорен орган ЕЦБ работи в тясно сътрудничество с ЕНО, особено с Европейския банков орган (ЕБО).
ЕСФН обхваща както макропруденциалния, така и микропруденциалния надзор.
Макропруденциален надзор
Макропруденциалният надзор представлява надзор над финансовата система като цяло. Неговата главна цел е да се предотвратяват или намаляват рисковете за финансовата система.
Европейски съвет за системен риск
Европейският съвет за системен риск (ЕССР) отговаря за макропруденциалния надзор над финансовата система в ЕС.
Макар да не е част от ЕЦБ, ЕССР се помещава в нейната централа във Франкфурт на Майн, Германия, като ЕЦБ осигурява неговия секретариат.
Задачи
Основните задачи на ЕССР са:
- да събира и анализира релевантна информация, за да идентифицира системните рискове
- да отправя предупреждения, когато счита, че са налице значими системни рискове
- да отправя препоръки за действие по отношение на идентифицираните рискове
- да следи за предприемането на последващи действия по предупрежденията и препоръките
- да си сътрудничи и да координира действията си с ЕНО и международни форуми
Състав
Председателят на ЕЦБ е същевременно председател на ЕССР.
В ЕССР работят заедно представители на националните централни банки на държавите от ЕС и председателите на трите европейски надзорни органа.
Европейски съвет за системен рискМикропруденциален надзор
Микропруденциалният надзор представлява надзорът над отделни институции като например банки, застрахователни дружества или пенсионни фондове.
Европейски надзорни органи
ЕНО включват:
- Европейския банков орган (ЕБО)
- Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (ЕОЗППО)
- Европейския орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП)
Задачи
ЕНО работят основно върху хармонизирането на финансовия надзор в ЕС посредством разработването на единна нормативна уредба – набор от надзорни стандарти за отделните финансови институции. ЕНО допринасят за осигуряването на последователно прилагане на нормативната уредба с оглед на създаването на среда на равнопоставеност. Освен това те имат задължението да подлагат на оценка рисковете и уязвимостта във финансовия сектор.
Състав
Всеки ЕНО има председател, който представлява организацията. Оперативните решения обаче се вземат от съответните надзорни съвети, които се състоят от представители на националните надзорни органи във всички държави.
Съвместни органи
Апелативен съвет
Апелативният съвет е независим орган, към който могат да се обръщат за обжалване лицата, засегнати от решения на трите ЕНО.
Той се състои от шестима членове и шестима заместници, назначавани от ЕНО.
Съвместен комитет
Съвместният комитет на ЕНО осигурява междусекторната последователност в разработването и прилагането на единната нормативна уредба.
Представители на всеки от трите ЕНО участват в заседанията на Съвместния комитет, осигурявайки по този начин сътрудничеството и редовния обмен на информация.