Hodnocení 130 bank v eurozóně v roce 2014
Během komplexního hodnocení 2014 bylo zkontrolováno finanční zdraví 130 bank v eurozóně (včetně Litvy), což představovalo přibližně 82 % celkových aktiv bank.
ECB společně s vnitrostátními orgány dohledu jej prováděla od listopadu 2013 do října 2014. Jednalo se o důležitý krok při přípravě plného fungování jednotného mechanismu dohledu.
Počet hodnocených bank | 130 (včetně tří litevských bankovních skupin) |
---|---|
Délka trvání | 12 měsíců |
Objem hodnocených bankovních aktiv (v %) | cca 82 % |
Počet zapojených vnitrostátních orgánů dohledu | 26 |
Počet zapojených osob | cca 6 000 |
Komplexní hodnocení bylo zakončeno souhrnným zveřejněním celkových výsledků i údajů o jednotlivých bankách a doporučením opatření v oblasti dohledu.
Představení výsledků
Podrobné výsledky
Přehled výsledků podle jednotlivých zemíCo se bude dít dále?
Schodky zjištěné během přezkumu kvality aktiv nebo v základním scénáři zátěžového testu je třeba pokrýt do konce dubna 2015 a v případě nepříznivého scénáře zátěžového testu do konce července 2015.
Výsledky se zohlední v rámci každodenního dohledu ECB v období počínaje listopadem. Konkrétně se zahrnou to probíhajícího hodnocení rizik bank, jejich systému správy a řízení a jejich kapitálové a likviditní situace jako součást procesu dohledu a hodnocení orgány dohledu (SREP).
Komplexní hodnocení sestávalo ze dvou hlavních pilířů:
- z přezkumu kvality aktiv (AQR) – s cílem zprůhlednit angažovanost bank, včetně adekvátnosti oceňování aktiv a zajištění a souvisejících rezerv
- zátěžový test – s cílem ověřit odolnost bankovních rozvah; test byl proveden v úzké spolupráci s Evropským orgánem pro bankovnictví (EBA).
Výsledky zátěžového testu se zajištěnou kvalitou byly propojeny s výsledky AQR v procesu známém jako spojení („join-up“).
Právě ono odlišuje komplexní hodnocení od všech ostatních předchozích evropských aktivit v tomto směru. Propojilo a podpořilo AQR provedený v určitý časový okamžik a vpředhledící zátěžový test, čímž bylo dosaženo celkového posílení.
Úplné výsledky AQR byly začleněny do výsledků zátěžového testu u všech bank úpravou výchozích rozvahových pozic.
Komplexní hodnocení vycházelo z kapitálového benchmarku odpovídajícího 8 % kmenového kapitálu tier 1 na základě definice uvedené ve směrnici o kapitálových požadavcích IV / v nařízení o kapitálových požadavcích, včetně přechodných opatření, a to v souvislosti jak s AQR, tak se základním scénářem zátěžového testu.
Při testování odolnosti bank vůči zátěži byl v zátěžovém testu použit základní i nepříznivý scénář. V základním scénáři se ekonomika EU vyvíjí v souladu s projekcemi Evropské komise do roku 2016, v nepříznivém scénáři se makroekonomický vývoj znatelně zhorší.
ECB úzce spolupracovala na metodice zátěžového testu s orgánem EBA a s Evropskou radou pro systémová rizika, která vypracovala nepříznivý scénář. Základní scénář vypracovala Evropská komise.
Tisková zpráva EBAKomplexní hodnocení prováděla ECB společně s vnitrostátními orgány dohledu zúčastněných zemí za podpory nezávislých třetích stran.
ECB zodpovídala za:
- řízení hodnocení
- plánování návrhu a strategie
- sledování provádění v úzké spolupráci s vnitrostátními orgány dohledu
- výkon průběžné kontroly kvality
- sběr, konsolidaci a zveřejnění výsledků
- dokončení a zveřejnění celkového hodnocení
Vnitrostátní orgány dohledu zodpovídaly za provádění hodnocení ve svých zemích, čímž byly optimálně využity místní vědomosti a odborné znalosti.
Byla zavedena opatření na kontrolu kvality s cílem zajistit konzistentnost ve všech zemích a bankách.