Mõisteid „pank” ja „krediidiasutus” kasutatakse sellel veebilehel samas tähenduses.
Euoopa pangandusjärelevalves vastutab EKP pankadele tegevuslubade andmise eest. See hõlmab järgmist:
Järelevalve alla kuuluvate pankade nimekiri
Tegevuslubade kohta otsuste tegemisel kohaldab EKP Euroopa Pangandusjärelevalve (EBA) ühtset reeglistikku ja vajaduse korral ka asjaomaseid siseriiklikke õigusakte.
Euroopa Pangandusjärelevalve ühtne reeglistik
Riiklikel pädevatel asutustel on tähtis roll – neile esitatakse näiteks tegevusloataotlused, nad on oluliste pankadega tegelevate ühiste järelevalverühmade liikmed ja teevad otsest järelevalvet väiksemate krediidiasutuste üle. EKP teeb riiklike pädevate asutustega koostööd, et tagada järjepidevus tegevuslubade andmisel kõigis asjaomastes riikides ning kõrged standardid peamistes seoduvates tegevus- ja poliitikaküsimustes. Järelevalveootused on sõnastatud avalikult kättesaadavates juhendites.
Riiklike järelevalveasutuste tegevusloamenetluse vormid
Tegevusloa andmise protsess aitab luua usaldust finantssüsteemi vastu, sest selle käigus tagatakse, et tegevusloa saanud pangad vastavad kõlblikkuskriteeriumitele ja on tegutsemissuutlikud. Ühtlasi tagatakse seeläbi, et turule pääsevad üksnes elujõulised pangad, kes täidavad kõiki õigusnõudeid. Samal ajal ei tohiks tegevuslubade andmine siiski takistada konkurentsi, finantsuuendusi ega tehnoloogia arengut.
EKP koostöös asjaomase riikliku järelevalveasutusega võtab panga tegevusloataotluse hindamisel arvesse nelja peamist valdkonda:
Kõiki panku hinnatakse samade kriteeriumite alusel olenemata sellest, kas nende tegevus tugineb traditsioonilisemale ärimudelile või finantstehnoloogiapõhisele ärimudelile.
Tavaliselt kulub täieliku tegevusloataotluse esitamisest kuni otsuse tegemiseni kuus kuni kaksteist kuud. Euroopa Liidu õiguse kohaselt tuleb otsus teha 12 kuu jooksul; mõnes riigis on õigusaktides sätestatud lühemad tähtajad.
* kui see on asjakohane
** või lükkab riiklik järelevalveasutus selle tagasi
EKP peab andma loa olemasolevas krediidiasutuses osaluse omandamiseks, kui tegemist on olulise osalusega, st kui ületatakse asjaomased piirmäärad (10%, 20%, 30% või 50%) või kui see võimaldab avaldada olulist mõju. Heakskiitmismenetluse eesmärk on tagada ainult sobivate aktsionäride sisenemine pangandussüsteemi, et tagada pangandussüsteemi laitmatu toimimine.
EKP koostöös asjaomase riikliku järelevalveasutusega hindab järgmist:
Olulise osaluse omandamine tuleb heaks kiita või tagasi lükata 60 tööpäeva jooksul. Seda aega võib pikenda maksimaalselt 90 tööpäevani.
* kui see on asjakohane
** või delegeerimise korral kõrgema taseme juhtkond
Tegevusloa kehtetuks tunnistamist on teatavatel tingimustel õigus algatada nii EKP-l kui ka asjaomasel riiklikul järelevalveasutusel. Tegevusloa võib kehtetuks tunnistada, kui krediidiasutus lõpetab oma tegevuse või ei täida enam kehtivaid usaldatavusnõudeid.
Ajakava sõltub konkreetsetest asjaoludest, näiteks sellest, kas krediidiasutuse tegevus lõpetatakse järk-järgult või on see juba lõppenud.
Tegevusloa kehtetuks tunnistamine EKP algatusel
* kui see on asjakohane
Tegevusloa kehtetuks tunnistamine riikliku järelevalveasutuse algatusel
* sageli panga taotluse alusel
** kui see on asjakohane
*** või delegeerimise korral kõrgema taseme juhtkond
Krediidiasutuse juhtorgan peab suutma täita oma ülesandeid ning selle koosseis peab olema moodustatud nii, et see aitab kaasa krediidiasutuse tõhusale juhtimisele ja tasakaalustatud otsustusprotsessile. Krediidiasutuste juhtorganite sobivuse ja nõuetekohasuse tagamine suurendab krediidiasutuste turvalisust ja usaldusväärsust ning tugevdab pangandussektorit tervikuna, tõstes üldsuse usaldust euroala finantssektori haldajate vastu.
Sobivuse ja nõuetekohasuse hindamisel lähtub EKP viiest kriteeriumist:
Kui ametisse nimetamine toimub tegevusloa andmise või olulise osaluse omandamise menetluse raames, on sobivuse ja nõuetekohasuse hindamine osa tegevusloa andmise või olulise osaluse hinnangust.
Kohaldatakse riigis kehtivaid õiguslikult siduvaid tähtaegu.
* või delegeerimise korral kõrgema taseme juhtkond