Kliimamuutused, looduse seisundi halvenemine ja pangandusjärelevalve
Kliimamuutused ja looduse seisundi halvenemine on finantsriski allikad
Samaaegsed kliima- ja looduskriisid mõjutavad meie pangandussektori turvalisust füüsiliste ja üleminekuriskide kaudu. Füüsilised riskid hõlmavad näiteks äärmuslikke ilmastikunähtusi. Üleminekuriskid tulenevad muutustest, mida tehakse üleminekul vähese süsinikuheitega majandusele.
Euroopa pangandusjärelevalveasutusena töötame selle nimel, et pangad suudaksid nõuetekohaselt tuvastada, hallata ja avalikustada oma riske, mis muu hulgas tulenevad kliimamuutustest ja looduse seisundi halvenemisest. Nii toimides saavad pangad parandada oma vastupidavust. See omakorda aitab tagada euroala pangandussektori ja kogu finantssüsteemi turvalisust.
Juhend kliima- ja keskkonnariskide kohta
Kuidas peaksid pangad kliimaga seotud finantsriske ohjama ja avalikustama? Järelevalvejuhendis on seda üksikasjalikult selgitatud.
PressiteadeÜks meie järelevalveprioriteete
Järelevalveprioriteetides käsitleme kliima- ja keskkonnariske pankade olulise haavatavusena. Prioriteetides kirjeldatakse, kuidas me järelevalveasutusena selle probleemiga tegeleme.
Tutvu meie 2025.–2027. aasta järelevalveprioriteetidegaSOOVID ROHKEM TEAVET KLIIMAMUUTUSTE KOHTA?
TÄIENDAVAT LUGEMIST
Kas pangad on piisavalt valmistunud?
Üleminek vähese CO2 heitega majandusele mõjutab pankade laenuportfelle. Näiteks ettevõtted, kes ei võta meetmeid oma tegevuse kohandamiseks, võivad tulevikus muutuda vähem konkurentsivõimeliseks. Selliste ettevõtete rahastamisel peavad pangad arvestama suurema krediidiriskiga.
Lähemalt pankade üleminekuriskide kohtaPangad peavad tegutsema
Pangad peavad suurendama jõupingutusi kliima- ja keskkonnariskide mõõtmisel ja ohjamisel. Oleme kehtestanud pankadele selleks tähtajad, lähtudes oma järelevalveootustest.
Pressiteade2022. aasta kliimariskide stressitesti tulemused
Meie esimene kliimariskide stressitest näitas, et pangad on teinud mõningaid edusamme. Mitmes valdkonnas on siiski puudujääke.
PressiteadePankade head tavad
Kogusime kliima- ja keskkonnariskide juhtimise häid tavasid 25-lt meie järelevalve alla kuuluvalt pangalt. Nende jagamine aitab ka teistel pankadel meie järelevalveootusi paremini täita.
Tutvu heade tavadegaKliimamuutused ja EKP
Kliimamuutused avaldavad märkimisväärset mõju EKP kui keskpanga ja järelevalveasutuse kõigi kohustuste täitmisele. Seetõttu tegutseme igal tasandil, et täita oma osa selle üleilmse probleemi käsitlemisel.
EKP muud meetmed kliimamuutuste valdkonnas