Nuolat stengiamės, kad mūsų interneto svetainė lankytojams būtų patogesnė. Tam naudojame slapukų surinktus anoniminius duomenis.
Sužinokite daugiau, kaip naudojame slapukus
Nuolat stengiamės, kad mūsų interneto svetainė lankytojams būtų patogesnė. Tam naudojame slapukų surinktus anoniminius duomenis.
Susipažinkite, kaip pasikeitė mūsų privatumo politika
Nuolat stengiamės, kad mūsų interneto svetainė lankytojams būtų patogesnė. Tam naudojame slapukų surinktus anoniminius duomenis.
Sužinokite daugiau, kaip naudojame slapukus
Toliau chronologine tvarka pateikti ir aprašyti pagrindiniai Europos bankų priežiūros kūrimosi etapai – nuo pirmųjų pasiūlymų kurti bankų sąjungą, ES teisėkūros proceso, iki Bendro priežiūros mechanizmo veiklos pradžios ir vėlesnių įvykių.
Euro zonos valstybių ar vyriausybių vadovai nusprendžia pavesti ECB vykdyti priežiūros uždavinius per Bendrą priežiūros mechanizmą.
Europos Komisija pateikė reglamentų projektus, kuriais ECB pavedami specialūs priežiūros uždaviniai (BPM reglamentas) ir kuriais jo funkcijos ir pareigos naujoje bankų priežiūros sistemoje suderinamos su EBI funkcijomis ir pareigomis. Ji parengė ir bankų sąjungos kūrimo gaires.
Europos Vadovų Tarybos, Europos Komisijos, Europos Centrinio Banko ir Euro grupės Pirmininkai pristato „Keturių Pirmininkų ataskaitą“, kuri parengta pagal Europos Vadovų Tarybos Pirmininko Hermano Van Rompuy 2012 m. birželio 26 d. pristatytą viziją ir kurioje išdėstomos tikros ekonominės ir pinigų sąjungos sukūrimo gairės.
ECB kartu su nacionalinėmis priežiūros institucijomis pradeda išsamų vertinimą – 130 bankų „finansinės sveikatos patikrinimą“. Išsamaus vertinimo rezultatai turi būti paskelbti iki ECB pradedant vykdyti jam pavestą priežiūros funkciją, t. y. 2014 m. lapkričio mėn.
BPM reglamente numatyta, kad ECB jam pavestas priežiūros funkcijas pradeda vykdyti nuo 2014 m. lapkričio 4 d.
ES Taryba skiria Danièlę Nouy BPM priežiūros valdybos pirmininke penkerių metų kadencijai nuo 2014 m. sausio 1 d.
Europos Sąjungos Taryba skiria Sabinę Lautenschläger ECB priežiūros valdybos pirmininko pavaduotoja. Šias pareigas ji pradės eiti 2014 m. vasario 12 d. Kaip nustatyta BPM reglamente, Priežiūros valdybos pirmininko pavaduotoja išrinkta iš ECB vykdomosios valdybos narių.
BPM pagrindų reglamente išdėstyta teisinė ECB bendradarbiavimo su nacionalinėmis priežiūros institucijomis vykdant Bendro priežiūros mechanizmo (BPM) funkcijas struktūra. Jame reglamentuojami ECB santykiai su nacionalinėmis priežiūros institucijomis ir nustatomos tiesiogiai bankams taikomos taisyklės.
Reglamentu dėl bendro pertvarkymo mechanizmo nustatomos vienodos bankų pertvarkymo, taikant bendrą pertvarkymo mechanizmą ir finansuojant Bendram pertvarkymo fondui, taisyklės ir procedūra. Bendra pertvarkymo valdyba glaudžiai bendradarbiaus su dalyvaujančių šalių nacionalinėmis pertvarkymo institucijomis.
ECB skelbia svarbių kredito įstaigų, kurių tiesioginę priežiūrą vykdys ECB, ir mažiau svarbių euro zonos bankų, kurių priežiūrą ir toliau vykdys nacionalinės priežiūros institucijos, sąrašą.
ECB valdančioji taryba skiria visus penkis Administracinės peržiūros valdybos narius ir du pakaitinius narius. Bankai gali į šį nepriklausomą organą kreiptis su prašymu peržiūrėti ECB priežiūros sprendimus.
ECB skelbia išsamiojo vertinimo rezultatus – atskirų bankų ir bendrus šalių rezultatus – kartu su rekomendacijomis dėl priežiūros priemonių.
ECB reglamente dėl priežiūros mokesčių išdėstyta metinio priežiūros mokesčio skaičiavimo ir taikymo bankams bei jo surinkimo iš visų prižiūrimų bankų tvarka.
ECB pradeda vykdyti BPM dalyvaujančių valstybių narių bankų priežiūrą.
Europos Sąjungos Taryba paskiria Bendros pertvarkymo valdybos narius ir patvirtina bankų įnašų į Bendrą pertvarkymo fondą pervedimo metodiką.
Įsivedusi eurą, Lietuva automatiškai prisijungė prie BPM ir tapo 19-ąja jame dalyvaujančia šalimi. ECB pradeda tiesiogiai prižiūrėti tris didžiausius Lietuvos bankus.
Bendra pertvarkymo valdyba sprendžia, ar bankui reikia taikyti pertvarkymo procedūrą ir, jei taip, kada ją taikyti. Be to, pertvarkymo schemoje ji nustato, kaip bus naudojamos pertvarkymo priemonės ir Bendras pertvarkymo fondas.
Europos Sąjungos Taryba skiria Andreą Enrią ECB priežiūros valdybos pirmininku penkerių metų kadencijai nuo 2019 m. sausio 1 d.
Europos Sąjungos Taryba skiria Yvesą Merschą ECB priežiūros valdybos pirmininko pavaduotoju. Šias pareigas jis pradės eiti 2019 m. spalio 7 d. Kaip nustatyta BPM reglamente, Priežiūros valdybos pirmininko pavaduotojas išrinktas iš ECB vykdomosios valdybos narių.
Bulgarija ir Kroatija, sudariusios susitarimą dėl glaudaus bendradarbiavimo nuo 2020 m. spalio 1 d., prisijungia prie Bendro priežiūros mechanizmo. 2020 m. liepos 10 d. ECB priėmė sprendimą pradėti glaudų bendradarbiavimą su Българска народна банка (Bulgarijos nacionaliniu banku) ir Hrvatska narodna banka (Kroatijos nacionaliniu banku).
Europos Sąjungos Taryba skiria Franką Eldersoną ECB priežiūros valdybos pirmininko pavaduotoju. Šias pareigas jis pradės eiti 2021 m. vasario 24 d. Kaip nustatyta BPM reglamente, Priežiūros valdybos pirmininko pavaduotojas išrinktas iš ECB vykdomosios valdybos narių.