Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Mažiau svarbių įstaigų (MSĮ) priežiūros ir priežiūros stebėsenos organizavimas

ECB kartu su nacionalinėmis kompetentingomis institucijomis (NKI) vykdo svarbių įstaigų (SĮ) priežiūrą, tačiau mažiau svarbių įstaigų (MSĮ) atveju jis tik prižiūri, kaip atitinkamos priežiūros institucijos vykdo MSĮ priežiūrą. Padedame NKI vykdyti kasdienę priežiūrą ir skatiname jų priežiūros metodų nuoseklumą, kartu atsižvelgiant į proporcingumo principą. Tačiau ECB tenka ir tam tikra tiesioginė atsakomybė už MSĮ priežiūrą, pavyzdžiui, leidimų išdavimo srityje.

Kas yra MSĮ?

Visi prižiūrimi subjektai standartiškai klasifikuojami kaip mažiau svarbūs. Jie tampa svarbūs – ir todėl ECB pradeda vykdyti jų tiesioginę priežiūrą – tik tuo atveju, jei atitinka bent vieną iš kriterijų, nustatytų Bendro priežiūros mechanizmo (BPM) reglamente. Svarbos kriterijai yra susiję, be kita ko, su banko dydžiu, jo svarba buveinės šalies ar visos ES ekonomikai ir jo tarpvalstybinės veiklos svarba. Dauguma MSĮ yra mažesni bankai, kurių turtas neviršija 30 mlrd. eurų.

Pagal BPM pagrindų reglamentą, jei MSĮ priskiriama prie svarbių įstaigų, ECB nurodo datą, nuo kada jis vykdys jos tiesioginę priežiūrą. ECB prižiūrimam subjektui apie tai praneša bent prieš mėnesį iki jo tiesioginės priežiūros pradžios (viešosios finansinės paramos kriterijaus atveju – bent prieš prieš savaitę). ECB pradeda tiesioginę priežiūrą ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo datos, kada buvo pranešta apie sprendimą dėl svarbos.

Priešingu atveju, t. y. jei SĮ buvo perklasifikuota į MSĮ, ECB praneša subjektui apie savo sprendimą nutraukti tiesioginę priežiūrą likus ne mažiau kaip vienam mėnesiui iki nurodytos datos. Sprendimai priimami kasmet, atliekant svarbos peržiūrą, tačiau jie gali būti priimti ir ad hoc.

Jei MSĮ tampa SĮ, turto kokybės peržiūra ir priežiūrinis testavimas nepalankiausiomis sąlygomis bus atliekami kaip bankų, kurie pereina prie ECB tiesioginės priežiūros, finansinės būklės patikrinimo dalis. Šie du rizikos ribojimo veiksmai bus laikomi dviem nepriklausomomis priežiūros priemonėmis.

ECB ir NKI vaidmuo

MSĮ prižiūri nacionalinės kompetentingos institucijos, ECB vykdant šios priežiūros stebėseną, o svarbias įstaigas ECB prižiūri tiesiogiai. Norėdami sužinoti, ar bankas klasifikuojamas kaip SĮ ar kaip MSĮ (taigi ir kas jį prižiūri), galite patikrinti ECB prižiūrimų subjektų sąrašą. ECB kiekvieno banko svarbą peržiūri bent kartą per metus.

ECB yra atsakingas už veiksmingą ir nuoseklų visos Europos bankų priežiūros sistemos, kurią sudaro ECB ir dalyvaujančių šalių NKI, veikimą. ECB vykdo priežiūros stebėseną glaudžiai bendradarbiaudamas su NKI, kad bankų priežiūrą reglamentuojančių taisyklių įgyvendinimas būtų dar labiau suderintas ir kartu būtų užtikrinta, kad bendri priežiūros standartai būtų nuosekliai taikomi visoje sistemoje. Tai padeda užtikrinti vienodas veiklos sąlygas visiems bankams. Išimtiniais atvejais ECB gali perimti tiesioginę MSĮ priežiūrą, kad būtų užtikrintas nuoseklus aukštų priežiūros standartų taikymas.

Leidimai

Tik ECB yra atsakingas už bankų veiklos leidimų išdavimą BPM dalyvaujančių šalių bankams.

Šią pareigą vykdome glaudžiai bendradarbiaudami su NKI, nepriklausomai nuo to, ar bankai bus klasifikuojami kaip svarbūs ar mažiau svarbūs. ECB ir atitinkama NKI taip pat bendradarbiauja vertindami siūlomus bankų kvalifikuotosios akcijų paketo dalies įsigijimus ir dėl jų priimdami sprendimus. Be to, tiek ECB, tiek NKI turi teisę inicijuoti banko licencijos panaikinimą.

ECB taip pat yra atsakingas už patronuojančiųjų arba mišrią veiklą vykdančių finansų kontroliuojančiųjų bendrovių licencijų patvirtinimą arba jų reikalavimų netaikymą svarbių įstaigų atveju, o MSĮ atveju šią užduotį vykdo atitinkama NKI.

Galiausiai ECB bendradarbiauja su atitinkama NKI pranešimų dėl SĮ ir MSĮ veiklos išplėtimo ES klausimu. Tai, kuri institucija – ECB ar NKI – priima galutinį sprendimą šiuo klausimu, priklauso nuo to, ar atitinkamas subjektas yra SĮ, ar MSĮ.

Daugiau informacijos apie leidimų išdavimo procedūras galima rasti specialiai tam skirtame mūsų svetainės tinklalapyje.

Visi šios dalies puslapiai

Informavimas apie pažeidimus