Tähtsad sündmused
Ajateljel on toodud Euroopa pangandusjärelevalvega seotud olulisemad sündmused alates esimestest pangandusliidu asutamise ettepanekutest ning lõpetades ühtse järelevalvemehhanismi käivitamiseks vajaliku ELi õigusloomeprotsessi ja muude tähtsate verstapostidega.
2024
4. november 2024Kümme aastat Euroopa pangandusjärelevalvet
Alustasime Euroopa tasandil pankade järelevalvet 2014. aasta novembris tihedas koostöös riiklike järelevalveasutustega. Sellest ajast alates on pankade kapitaliseeritus paranenud ning nad on osutunud probleemide ja ebakindluse suhtes vastupidavaks.
2023
19. oktoober 2023Järelevalvenõukogu esimeheks nimetatakse Claudia Buch
Euroopa Liidu Nõukogu nimetab ühtse järelevalvemehhanismi järelevalvenõukogu esimehena ametisse Claudia Buchi. Esimehe ametiaeg on viis aastat alates 1. jaanuarist 2024.
Elulookirjeldus: Claudia Buch2021
24. veebruar 2021Ühtse järelevalvemehhanismi järelevalvenõukogu aseesimeheks nimetatakse Frank Elderson
Euroopa Liidu Nõukogu nimetab alates 24. veebruarist 2021 Euroopa Keskpanga järelevalvenõukogu aseesimehena ametisse Frank Eldersoni. Nagu ühtse järelevalvemehhanismi määruses sätestatud, valitakse järelevalvenõukogu aseesimees EKP juhatuse liikmete hulgast.
2020
1. oktoober 2020Bulgaaria ja Horvaatia ühinevad Euroopa pangandusjärelevalvega
Bulgaaria ja Horvaatia osalevad ühtses järelevalvemehhanismis tiheda koostöö raames alates 1. oktoobrist 2020. EKP tegi Bulgaaria keskpanga ja Horvaatia keskpangaga tiheda koostöö sisseseadmise kohta otsuse 10. juulil 2020.
2019
4. oktoober 2019Järelevalvenõukogu aseesimeheks saab Yves Mersch
Euroopa Liidu Nõukogu nimetab alates 7. oktoobrist 2019 Euroopa Keskpanga järelevalvenõukogu aseesimehena ametisse Yves Merschi. Nagu ühtse järelevalvemehhanismi määruses sätestatud, valitakse järelevalvenõukogu aseesimees EKP juhatuse liikmete hulgast.
2018
6. detsember 2018Järelevalvenõukogu esimeheks nimetatakse Andrea Enria
Euroopa Liidu Nõukogu nimetab Euroopa Keskpanga järelevalvenõukogu esimehena ametisse Andrea Enria. Esimehe ametiaeg on viis aastat alates 1. jaanuarist 2019.
2016
1. jaanuar 2016Ühtne Kriisilahendusnõukogu alustab tööd
Ühtne Kriisilahendusnõukogu otsustab, kas ja millal peab panga suhtes algatama kriisilahendusmenetluse, ning määrab vastava plaaniga kindlaks raamistiku kriisilahendusvahendite ja ühtse kriisilahendusfondi kasutamiseks.
2015
1. jaanuar 2015Leedu ühineb ühtse järelevalvemehhanismiga
Euro kasutuselevõtuga saab Leedust automaatselt üheksateistkümnes ühtses järelevalvemehhanismis osalev riik. Leedu kolm suuremat panka kuuluvad EKP otsese järelevalve alla.
Pressiteade2014
19. detsember 2014Ametisse nimetatakse Ühtse Kriisilahendusnõukogu liikmed
Euroopa Liidu Nõukogu nimetab ametisse Ühtse Kriisilahendusnõukogu liikmed ning võtab vastu korra, mis reguleerib pankade osamakseid kriisilahendusfondidesse.
4. november 2014Ühtne järelevalvemehhanism alustab tööd
EKP asub täies ulatuses täitma kohustust teostada järelevalvet ühtses järelevalvemehhanismis osalevate riikide pankade üle.
4. november 2014Jõustub EKP määrus järelevalvetasude kohta
Järelevalvetasusid käsitlevas EKP määruses sätestatakse pankade iga-aastase järelevalvetasu arvutamise ja kohaldamise meetodid ning nende sissenõudmine pankadelt.
EKP määrus järelevalvetasude kohta 26. oktoober 2014EKP avaldab põhjaliku hindamise tulemused
Pärast põhjaliku hindamise lõpuleviimist avaldab EKP hindamistulemused nii üksikute pankade kui ka riikide kohta tervikuna ning lisab järelevalvemeetmetega seotud soovitused.
Põhjalik hindamine 8. september 2014Vaidlustusnõukogu liikmete ametisse nimetamine
EKP nõukogu nimetab ametisse sõltumatu vaidlustusnõukogu viis liiget ja kaks asendusliiget. Pankadel on õigus vaidlustusnõukogult taotleda, et see vaataks läbi EKP järelevalveotsused.
Pressiteade 4. september 2014EKP avaldab krediidiasutuste nimekirja
EKP avaldab tema otsese järelevalve alla kuuluvate oluliste krediidiasutuste nimekirja ning ka nimekirja euroala vähem olulistest pankadest, kes jäävad riiklike järelevalveasutuste järelevalve alla.
Pressiteade 19. august 2014Jõustub ühtset kriisilahenduskorda käsitlev määrus
Ühtset kriisilahenduskorda käsitlevas määruses sätestatakse ühtsed eeskirjad ja menetlused pankade kriiside lahendamiseks ühtse järelevalvemehhanismi raames ning ühtse kriisilahendusfondi toetusel. Ühtne Kriisilahendusnõukogu teeb tihedat koostööd osalevate riikide kriisilahendusasutustega.
15. mai 2014Jõustub ühtse järelevalvemehhanismi raammäärus
Ühtse järelevalvemehhanismi raammääruses sätestatakse õiguslik vorm EKP koostööks riiklike järelevalveasutustega ühtse järelevalvemehhanismi raames. See reguleerib EKP ja riiklike järelevalveasutuste suhteid ning sisaldab vahetult pankadele kohaldatavad sätted.
Ühtse järelevalvemehhanismi raammäärus 11. veebruar 2014Ühtse järelevalvemehhanismi järelevalvenõukogu aseesimeheks saab Sabine Lautenschläger
Euroopa Liidu Nõukogu nimetab alates 12. veebruarist 2014 Euroopa Keskpanga järelevalvenõukogu aseesimehena ametisse Sabine Lautenschlägeri. Nagu ühtse järelevalvemehhanismi määruses sätestatud, valitakse järelevalvenõukogu aseesimees EKP juhatuse liikmete hulgast.
2013
16. detsember 2013Järelevalvenõukogu esimeheks nimetatakse Danièle Nouy
Euroopa Liidu Nõukogu nimetab ühtse järelevalvemehhanismi järelevalvenõukogu esimehena ametisse Danièle Nouy. Esimehe ametiaeg on viis aastat alates 1. jaanuarist 2014.
Pressiteade 3. november 2013Jõustub ühtse järelevalvemehhanismi määrus
Ühtse järelevalvemehhanismi määruse kohaselt asub EKP oma järelevalveülesandeid täies ulatuses täitma 4. novembril 2014.
Olulised verstapostid
- 15. oktoober 2013 – Euroopa Liidu Nõukogu võtab vastu ühtse järelevalvemehhanismi määruse
- 12. september 2013 – Euroopa Parlament kiidab heaks Euroopa Komisjoni seadusandlikud ettepanekud
- 27. november 2012 – EKP kiidab üldjoontes heaks Euroopa Komisjoni seadusandlikud ettepanekud
- Ühtse järelevalvemehhanismi määrus
- EKP arvamus (avaldatud Euroopa Liidu Teatajas)
EKP alustab põhjalikku hindamist
EKP koos riiklike järelevalveasutustega alustab põhjalikku hindamist, mille raames kontrollitakse 130 panga finantsolukorda. Põhjaliku hindamise tulemused avaldatakse enne, kui EKP hakkab 2014. aasta novembris täitma oma järelevalveülesandeid.
Pressiteade2012
5. detsember 2012Nelja juhi aruandes (Four Presidents' Report) tutvustatakse tõelise majandus- ja rahaliidu saavutamise tegevuskava
Euroopa Ülemkogu eesistuja, Euroopa Komisjoni president, Euroopa Keskpanga president ja eurorühma esimees tutvustavad oma ühisaruannet, mis tugineb 2012. aasta 26. juunil Euroopa Ülemkogu eesistuja Herman Van Rompuy esitatud kontseptsioonile ning sisaldab tõelise majandus- ja rahaliidu saavutamise tegevuskava.
Tõelise majandus- ja rahaliidu suunas 12. september 2012Euroopa Komisjoni seadusandlikud ettepanekud
Euroopa Komisjon tutvustab eelnõusid määruste kohta, millega antakse EKP‑le järelevalvega seoses eriülesanded (ühtse järelevalvemehhanismi määrus) ning kooskõlastatakse Euroopa Pangandusjärelevalve roll ja ülesanded uue pangandusjärelevalve raamistikuga. Samuti sõnastati tegevuskava pangandusliidu poole liikumiseks.
Tegevuskava pangandusliidu poole liikumiseks 29. juuni 2012Euroopa Ülemkogu sillutab teed pangandusliidu suunas
Euroala riigipead ja valitsusjuhid otsustavad anda EKP-le ühtse järelevalvemehhanismi raames järelevalveülesanded.
Olulised verstapostid
- 26. juuni 2012 – Euroopa Ülemkogu aruanne: tõelise majandus- ja rahaliidu suunas
- 30. mai 2012 – Euroopa Komisjon kutsub looma pangandusliitu
- 25. aprill 2012 – EKP president Mario Draghi kõneleb pangandusjärelevalve tugevdamisest ja kriisilahendusest Euroopa tasandil
- Euroopa Ülemkogu: euroala tippkohtumisel tehtud avaldus
- Euroopa Ülemkogu: tõelise majandus- ja rahaliidu suunas
- Mario Draghi: sissejuhatav kõne majandus- ja rahanduskomisjoni (ECON) kuulamisel