Spletno mesto stalno izboljšujemo za naše uporabnike. V ta namen uporabljamo anonimne podatke, ki jih pridobivamo s piškotki.
Več o tem, kako uporabljamo piškotke
Spletno mesto stalno izboljšujemo za naše uporabnike. V ta namen uporabljamo anonimne podatke, ki jih pridobivamo s piškotki.
Oglejte si spremembe v politiki varstva zasebnosti
Spletno mesto stalno izboljšujemo za naše uporabnike. V ta namen uporabljamo anonimne podatke, ki jih pridobivamo s piškotki.
Več o tem, kako uporabljamo piškotke
Ta časovnica prikazuje glavne korake v razvoju evropskega bančnega nadzora od začetnih predlogov za oblikovanje bančne unije preko zakonodajnega postopka EU do začetka delovanja enotnega mehanizma nadzora (EMN) in naprej.
Voditelji držav ali vlad v euroobmočju sklenejo, da se Evropski centralni banki dodelijo nadzorniške naloge v okviru enotnega mehanizma nadzora.
Evropska komisija predstavi osnutek uredbe o prenosu nekaterih nadzorniških nalog na ECB (uredba o EMN) ter osnutek uredbe o uskladitvi vloge in pristojnosti EBA z novim okvirom za bančni nadzor. Oblikuje tudi časovni načrt za vzpostavitev bančne unije.
Predsedniki Evropskega sveta, Evropske komisije, Evropske centralne banke in Euroskupine predstavijo »Poročilo štirih predsednikov«, utemeljeno na viziji, ki jo je 26. junija 2012 predstavil predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy. V poročilu določijo časovni načrt za vzpostavitev prave ekonomske in monetarne unije.
ECB skupaj z nacionalnimi nadzorniki začne celovito oceno – »finančni zdravstveni pregled« 130 bank. Rezultati ocene morajo biti objavljeni, preden ECB novembra 2014 prevzame vlogo nadzornika.
Uredba o EMN določa, da ECB v celoti prevzame nadzorniške naloge 4. novembra 2014.
Svet Evropske unije za predsednico Nadzornega odbora ECB imenuje Danièle Nouy. Njen petletni mandat se začne 1. januarja 2014.
Svet Evropske unije za podpredsednico Nadzornega odbora ECB imenuje Sabine Lautenschläger, ki položaj nastopi 12. februarja 2014. Kot zahteva uredba o EMN, je bila podpredsednica izbrana izmed članov Izvršilnega odbora ECB.
Okvirna uredba o EMN določa pravno strukturo za sodelovanje ECB z nacionalnimi nadzorni organi v okviru enotnega mehanizma nadzora. Ureja razmerja med ECB in nacionalnimi nadzorniki. Vsebuje tudi pravila, ki veljajo neposredno za banke.
Uredba določa enotna pravila in postopke za reševanje bank v okviru enotnega mehanizma za reševanje ob podpori enotnega sklada za reševanje. Enotni odbor za reševanje bo pri svojem delu tesno sodeloval z nacionalnimi organi za reševanje v sodelujočih državah.
ECB objavi seznam pomembnih kreditnih institucij pod neposrednim nadzorom ECB ter seznam manj pomembnih bank v euroobmočju, ki ostajajo pod nadzorom nacionalnih nadzornikov.
Svet ECB imenuje vseh pet članov in dva nadomestna člana Upravnega odbora za pregled. Banke lahko od tega neodvisnega organa zahtevajo, da preveri nadzorniške odločitve ECB.
Potem ko je celovita ocena končana, ECB objavi rezultate za posamezne banke in za celotne države ter priporočila za nadzorniške ukrepe.
Uredba določa, kako se izračunajo letna nadomestila bank za nadzor in kako se ta nadomestila zaračunavajo nadzorovanim bankam.
ECB v celoti prevzame nadzorniške pristojnosti za banke v državah članicah, ki sodelujejo v EMN.
Svet Evropske unije imenuje člane Enotnega odbora za reševanje in sprejme metodologijo za izračun prispevkov bank v sklade za reševanje.
Z uvedbo eura se Litva kot 19. sodelujoča država samodejno pridruži EMN. Tri njene največje banke preidejo pod neposredni nadzor ECB.
Enotni odbor za reševanje odloči, ali in kdaj se začne reševanje določene banke, ter v shemi reševanja določi okvir uporabe orodij za reševanje in enotnega sklada za reševanje.
Svet Evropske unije za predsednika Nadzornega odbora ECB imenuje Andreo Enrio. Njegov petletni mandat se začne 1. januarja 2019.
Svet Evropske unije za podpredsednika Nadzornega odbora ECB imenuje Yvesa Merscha, ki položaj nastopi 7. oktobra 2019. Kot zahteva uredba o EMN, je bil podpredsednik izbran izmed članov Izvršilnega odbora ECB.
Bolgarija in Hrvaška sodelujeta v enotnem mehanizmu nadzora v okviru tesnega sodelovanja, ki se začne 1. oktobra 2020. ECB je 10. julija 2020 sklenila, da vzpostavi tesno sodelovanje s centralnima bankama Българска народна банка (Bolgarska narodna banka) in Hrvatska narodna banka.
Svet Evropske unije za podpredsednika Nadzornega odbora ECB imenuje Franka Eldersona, ki položaj nastopi 24. februarja 2021. Kot zahteva uredba o EMN, je bil podpredsednik izbran izmed članov Izvršilnega odbora ECB.