Korduma kippuvad küsimused: SREP tulevikus
Miks vaatasime SREPi läbi?
Senised järelevalveprotsessid on meid hästi teeninud, kuid meie tegevuskeskkond on muutumas ning struktuurimuutused, välised šokid ja uued riskid on kaasa toonud suure ebakindluse. Selleks et täita jätkuvalt ülesannet tagada Euroopa pankade turvalisus, vaatasime järelevalvealase läbivaatamise ja hindamise protsessi läbi, et tagada selle eesmärgipärasus ning järelevalveprotsesside maksimaalne tulemuslikkus ja tõhusus. Seepärast oleme arvesse võtnud järelevalvealase läbivaatamise ja hindamise protsessi tõhustamisega seotud tagasisidet, mis on antud eksperdirühma läbivaatavas hinnangus SREPile ja Euroopa Kontrollikoja avaldatud aruandes.
Mida soovisime SREPi läbivaatamise käigus saavutada?
Läbivaatamise tulemusel võetavate meetmetega saavutatakse lihtsamad ja paindlikumad järelevalveprotsessid ning lühendatakse SREPi ajakava. Samuti on nende eesmärk edendada ja säilitada järelevalvekultuuri, mis keskendub teadlikumalt peamistele riskidele, edendab pangapõhist kvalitatiivset hindamist ning soodustab vajaduse korral jõuliste ja õigeaegsete meetmete võtmist. Ühtlasi aitavad muudatused selgemalt suhelda meie järelevalve alla kuuluvate pankadega ning muuta tööd tõhusamaks, läbipaistvamaks ja prognoositavamaks.
Milliseid muudatusi me SREPis teeme?
- Põhjalik kavandamine: EKP järelevalvetegevuses võetakse üha enam arvesse ja kajastatakse järelevalveprioriteete, mille järelevalvenõukogu igal aastal seab. See aitab järelevalveasutustel kavandada oma tegevust kogu aasta vältel, võttes arvesse väliskeskkonda ja pangapõhiseid riske.
- Mitmeaastased hinnangud: 2023. ja 2024. aasta SREPi hindamistsüklites esimest korda kasutusele võetud mitmeaastaste hinnangute meetodi kasutamisel saadud positiivsetele kogemustele tuginedes võtame selle lähenemisviisi SREPis edaspidi täiel määral kasutusele. See tähendab, et jätkame pankade riskide terviklikku hindamist, kuid igal aastal seavad meie töörühmad prioriteetseks mõned konkreetsed moodulid, hinnates ülejäänuid hiljem kooskõlas riskitaluvuse raamistikuga.
- Paindlik riskihindamissüsteem: teatavaid riskihinnanguid, mis ei ole seotud iga-aastaste finantsaruannete avaldamisega märtsis (sh ärimudelite, sisejuhtimise ja muude kvalitatiivsete teemade hinnangud), saab koostada ühise järelevalverühma äranägemisel paindlikumalt aasta jooksul. See võimaldab kvantitatiivsel hindamisel suuremat tõhusust, lühendades samal ajal üldise protsessi kestust.
- Proportsionaalsus: see on üks EKP pangandusjärelevalve tegevuspõhimõtteid, mida kohaldatakse üha enam ka SREPis tervikuna. Näiteks lihtsustame sisearuandlust väiksemate pankade jaoks.
- Järelevalvemetoodika: meie metoodikal on tugev alus ning edasiste läbivaatamiste käigus kavatseme keskenduda tekkivatele riskidele ja lihtsustamispüüdlustele. Näiteks vaatame praegu läbi 2. samba (P2R) kapitalinõuete metoodikat, et muuta see lihtsamaks ja läbipaistvamaks.
- IT- ja analüüsivahendid: jätkame järelevalvetehnoloogiate võimendamist, et muuta ja optimeerida oma protsesse uusimate kättesaadavate uuenduste toel.
- Selged ja kokkuvõtlikud otsused: sõnastame SREPi otsused lühemalt, keskendudes peamistele järelevalveprobleemidele, kirjeldades ootusi ja lisades vajaduse korral asjakohaseid meetmeid. See lühendab ka SREPi ajakava, sest otsuste koostamisele, õiguslikule läbivaatamisele ja tõlkimisele kulub vähem aega.
Kas muudate kapitalinõuete arvutamise viisi? Kui jah, siis millal?
Soovime kapitalinõuete kindlaksmääramise protsessi tõhustada. 2. samba (P2R) nõuded jäävad ka edaspidi seotuks SREPiga ja kajastavad järelevalveasutuste terviklikku hinnangut panga riskiprofiilile. P2R ajakohastatud metoodika läbib esialgse katseetapi ja seda ei rakendata enne 2026. aastat. Sidusrühmi ja pangandussektorit teavitatakse võimalikest muudatustest aegsasti.
Milliseid meetmeid on juba võetud?
Oleme juba teinud samme järelevalveprotsesside parandamiseks prioriteetide seadmise kaudu. Näiteks võtsime 2023. aastal kasutusele uue riskitaluvuse raamistiku ja alustasime SREPi raames mitmeaastaste hinnangute rakendamist. Alates Euroopa pangandusjärelevalve loomisest 2014. aastal oleme üha enam edendanud parimaid tavasid ja süvendanud juhtumiuuringuid ning 2021. aastal hakkasime pankadele SREPi otsuse osana väljastama selgitavaid kirju, et tagada järelevalvealaste probleemide suurem läbipaistvus. Lisaks oleme lihtsustanud võrdlusanalüüse ning tõhustanud andmetöötlust ja -analüüsi, automatiseerides korduvaid etappe.
Mis saab edasi?
Viime SREPi muudatused ellu järk-järgult 2025. aasta tsükli jooksul, mis lõpeb oktoobris, ja 2026. aasta tsükli jooksul, mis lõpeb septembris, kajastades järgmise kahe aasta jooksul rakendatavaid järkjärgulisi kohandusi. Näiteks mitmeaastaste hinnangute meetod, paindlik riskihindamissüsteem ja lühemad SREPi otsused võetakse kasutusele 2025. aasta SREPi tsüklis ning uut 2. samba kapitalinõuete metoodikat hakatakse kohaldama 2026. aasta tsüklis.
Selline järkjärguline lähenemisviis tagab, et muudatused on kooskõlas muude seotud protsesside ajastusega ja et kaasatud on kõik asjaomased sidusrühmad. Jälgime edusamme ning järelevalvenõukogu hindab protsessi kulgu ja võtab arvesse eespool nimetatud meetmete rakendamisel saadud kogemusi.