Bieži uzdotie jautājumi par rītdienas SREP
Kāpēc mēs pārskatījām SREP?
Mūsu uzraudzības procesi darbojušies sekmīgi, bet situācija, kādā mēs strādājam, mainās, strukturālajām pārmaiņām, ārējiem šokiem un jauniem riskiem radot augstas nenoteiktības vidi. Lai turpinātu pildīt mūsu pilnvaras gādāt par Eiropas banku drošību, mēs pārskatījām SREP, lai nodrošinātu, ka tas joprojām atbilst paredzētajam mērķim un ka mūsu uzraudzības procesi ir vēl efektīvāki un lietderīgāki. Tāpēc esam ņēmuši vērā ekspertu grupas veiktās SREP pārskatīšanas ietvaros un Eiropas Revīzijas palātas publicētajā ziņojumā sniegtos komentārus par to, kā pilnveidot SREP.
Ko mēs centāmies panākt, veicot SREP pārskatīšanu?
Pārskatīšanas rezultātā veiktie pasākumi nodrošinās vienkāršākus un elastīgākus uzraudzības procesus un īsāku SREP grafiku. To mērķis ir arī sekmēt un uzturēt uzraudzības kultūru, kas vairāk vērsta uz galvenajiem riskiem, veicina atsevišķu banku kvalitatīvu vērtējumu un vajadzības gadījumā mudina uz stingru un savlaicīgu rīcību. Visbeidzot, šīs pārmaiņas uzlabos komunikāciju ar mūsu uzraudzītajām bankām un uzlabos mūsu darba efektivitāti, pārredzamību un paredzamību.
Kā mēs mainām SREP?
- Visaptveroša plānošana – mūsu uzraudzības darbības arvien vairāk atspoguļos uzraudzības prioritātes, ko katru gadu nosaka Uzraudzības valde, un būs saistītas ar tām. Tas palīdzēs uzraugiem plānot darbību visa gada laikā, ņemot vērā ārējo vidi un ar atsevišķām bankām saistītos riskus.
- Daudzgadu novērtējums – pamatojoties uz mūsu pozitīvo pieredzi ar daudzgadu novērtējumu, ko pirmo reizi ieviesām 2023. un 2024. gada SREP novērtēšanas ciklos, mēs nākotnē pilnībā piemērosim šo pieeju SREP. Tas nozīmē, ka mēs turpināsim veikt visaptverošu banku risku izvērtējumu, bet mūsu komandas ik gadu noteiks dažus konkrētus prioritārus moduļus, pārējos moduļus novērtējot vēlāk saskaņā ar pieļaujamā riska līmeņa regulējumu.
- Elastīga riska novērtēšanas sistēma – dažus riska novērtējumus, kas nav saistīti ar gada finanšu pārskatu publicēšanu martā, t. sk. uzņēmējdarbības modeļu, iekšējās pārvaldības un citu kvalitatīvo tēmu novērtējumus, kopējās uzraudzības komandas (KUK) pēc savas izvēles varēs veikt elastīgāk gada laikā. Tas nodrošinās lielāku efektivitāti, veicot kvantitatīvos novērtējumus, vienlaikus arī samazinot kopējā procesa ilgumu.
- Proporcionalitāte – šis princips ir iestrādāts ECB banku uzraudzībā un tiks arvien vairāk piemērots kopumā visam SREP. Mēs, piemēram, mazākām bankām vienkāršosim iekšējo pārskatu sniegšanu.
- Uzraudzības metodoloģija – mūsu metodoloģija veidota uz stingra pamata, un mēs centīsimies nākotnes pārbaudēs koncentrēties uz jauniem riskiem un vienkāršošanas centieniem. Piemēram, mēs pašlaik pārstrādājam 2. pīlāra prasību (P2R) metodoloģiju, lai padarītu to vienkāršāku un caurredzamāku.
- IT un analītiskie instrumenti – mēs turpināsim izmantot uzraudzības tehnoloģijas, lai pārveidotu un optimizētu procesus ar jaunāko pieejamo inovāciju atbalstu.
- Skaidri un kodolīgi lēmumi – mēs samazināsim SREP lēmumu darbības ilgumu, pievēršot uzmanību galvenajām uzraudzības problēmām, iezīmējot gaidas un nepieciešamības gadījumā ietverot īstenojamus pasākumus. Tas arī saīsinās SREP grafiku, jo būs nepieciešams īsāks laiks lēmumu izstrādei, juridiskai pārskatīšanai un tulkošanai.
Vai mainīsiet kapitāla pietiekamības prasību aprēķināšanas veidu? Ja atbilde ir "jā", kad tas notiks?
Mēs vēlamies uzlabot kapitāla pietiekamības prasību noteikšanas procesa efektivitāti. 2. pīlāra prasības joprojām būs piesaistītas SREP un atspoguļos uzraugu visaptverošo viedokli par bankas riska profilu. Tiks īstenots pārskatītās P2R metodoloģijas sākotnējais testēšanas posms, un tā tiks ieviesta tikai 2026. gadā. Ieinteresētās personas un nozares pārstāvji tiks laikus informēti par iespējamām pārmaiņām.
Kādi pasākumi jau ir veikti?
Jau esam veikuši pasākumus, lai uzlabotu uzraudzības procesus, nosakot prioritātes. Piemēram, 2023. gadā mēs ieviesām jaunu pieļaujamā riska līmeņa regulējumu un uzsākām SREP daudzgadu novērtējuma īstenošanu. Kopš Eiropas banku uzraudzības sākuma 2014. gadā esam arvien vairāk izmantojuši labāko praksi un pētījumus, un kopš 2021. gada bankām izsniegtā SREP lēmuma ietvaros esam pievienojuši pavadvēstuli, lai nodrošinātu lielāku caurredzamību attiecībā uz uzraudzības problēmām. Visbeidzot, esam vienkāršojuši salīdzinošās novērtēšanas darbības un uzlabojuši datu apstrādi un analīzi, automatizējot atkārtotu darbību veikšanu.
Kas notiks tālāk?
Mēs izmantosim pakāpenisku pieeju SREP pārmaiņu īstenošanai visa 2025. gada cikla laikā, kas beigsies oktobrī, un 2026. gada cikla laikā, kas beigsies septembrī, atspoguļojot pakāpeniskās pārmaiņas, kas tiks ieviestas nākamo divu gadu laikā. Piemēram, daudzgadu novērtējums, elastīgā risku novērtēšanas sistēma un īsāki SREP lēmumi tiks ieviesti 2025. gada SREP ciklā, savukārt jaunā P2R metodoloģija tiks piemērota 2026. gada ciklā.
Šāda pakāpeniska pieeja nodrošinās to, ka pārmaiņas ir savietojamas ar citu saistīto procesu termiņiem un ka tiek iesaistītas visas attiecīgās ieinteresētās personas. Mēs monitorēsim progresu, un Uzraudzības valde izvērtēs attīstību un ņems vērā šo pasākumu īstenošanā gūto pieredzi.