DUK apie SREP vykdymą ateityje
Kodėl peržiūrėjome SREP?
Mūsų priežiūros procesai veikė gerai, tačiau dėl struktūrinių pokyčių, išorės sukrėtimų ir naujų rizikų mūsų veiklos aplinka pasikeitė ir dabar joje vyrauja didelis neapibrėžtumas. Siekdami ir toliau vykdyti mums suteiktus įgaliojimus užtikrinti Europos bankų saugumą, peržiūrėjome SREP, kad jis ir toliau būtų tinkamas, o mūsų priežiūros procesai būtų veiksmingesni ir efektyvesni nei kada nors anksčiau. Todėl atsižvelgėme į pastabas, gautas po ekspertų grupės atliktos SREP peržiūros, ir Europos Audito Rūmų paskelbtą ataskaitą apie tai, kaip supaprastinti SREP.
Ko siekėme vykdydami SREP peržiūrą?
Dėl veiksmų, kurių imtasi po peržiūros, priežiūros procesai bus paprastesni ir lankstesni, o SREP – sutrumpės. Šiais veiksmais taip pat bus siekiama puoselėti ir palaikyti priežiūros kultūrą, kurioje daugiau dėmesio skiriama pagrindinėms rizikoms, skatinamas individualus kiekvieno banko kokybinis vertinimas ir skatinama, prireikus, laiku imtis ryžtingų veiksmų. Galiausiai, šie pokyčiai padės mums aiškiau bendrauti su mūsų prižiūrimais bankais, o mūsų darbas dėl jų taps veiksmingesnis, skaidresnis ir lengviau numatomas.
Kaip keičiame SREP?
- Visapusiškas planavimas. Mūsų vykdoma priežiūros veikla vis labiau atspindės priežiūros prioritetus, kuriuos kasmet nustato Priežiūros valdyba, ir bus su jais susieta. Tai padės priežiūros institucijoms planuoti savo metų veiklą atsižvelgiant į išorės veiksnius ir konkrečiam bankui kylančią riziką.
- Daugiametis vertinimas. Remdamiesi teigiama patirtimi, įgyta 2023 ir 2024 m. SREP vertinimo ciklų metu pirmą kartą taikant daugiamečio vertinimo metodą, šį metodą SREP vertinimui visapusiškai taikysime ir ateityje. Tai reiškia, kad ir toliau visapusiškai vertinsime bankams kylančią riziką, tačiau kasmet mūsų specialistų grupės pirmenybę teiks keliems konkretiems rizikos moduliams, o kiti moduliai bus vertinami vėliau pagal priimtinos rizikos sistemą.
- Lanksti rizikos vertinimo sistema. Tam tikrus rizikos vertinimus, nesusijusius su metinių finansinių ataskaitų paskelbimu kovo mėn., įskaitant verslo modelių, vidaus valdymo ir kitų kokybinių aspektų vertinimus, jungtinės priežiūros grupės (JPG) nuožiūra galima atlikti lanksčiau per metus. Tai leis efektyviau atlikti kiekybinius vertinimus, o kartu sutrumpės visas procesas.
- Proporcingumo principas. Šis principas įtvirtintas ECB Bankų priežiūros tarnybos sistemoje ir bus vis dažniau taikomas visam SREP. Pavyzdžiui, remiantis šiuo principu, mažesnių bankų atveju bus taikoma supaprastinta vidaus ataskaitų teikimo tvarka.
- Priežiūros metodikos. Mūsų metodika turi tvirtą pagrindą, o atlikdami peržiūras ateityje stengsimės sutelkti dėmesį į kylančias rizikas ir tvarkos supaprastinimą. Pavyzdžiui, šiuo metu peržiūrime privalomo 2 ramsčio kapitalo dydžio skaičiavimo metodiką, kad ji taptų paprastesnė ir skaidresnė.
- IT ir analitinės priemonės. Pasitelkdami naujausias prieinamas inovacijas ir toliau stengsimės priežiūros technologijų pagalba transformuoti ir optimizuoti savo procesus.
- Aiškūs ir glausti sprendimai. Sutrumpinsime SREP sprendimų priėmimo trukmę, sutelkdami dėmesį į esmines priežiūros srities problemas, apibrėždami priežiūros lūkesčius ir, jei reikia, įtraukdami veiksmų įgyvendinimui reikalingas priemones. Tokiu būdu sutrumpinsime ir SREP procesą, kadangi reikės mažiau laiko dokumentų rengimui, teisinei peržiūrai ir vertimui.
Ar keisis kapitalo reikalavimų skaičiavimo tvarka? Jeigu taip, kada?
Norime, kad kapitalo reikalavimų nustatymo procesas taptų veiksmingesnis. Privalomo 2 ramsčio kapitalo (P2R) dydis ir toliau bus susietas su SREP ir atspindės bendrą priežiūros institucijų požiūrį į banko rizikos profilį. Atnaujinta P2R skaičiavimo metodika iš pradžių bus testuojama ir nebus taikoma iki 2026 m. Suinteresuotieji subjektai ir sektoriaus atstovai bus laiku informuoti apie galimus pokyčius.
Kas jau nuveikta?
Jau pradėjome tobulinti savo bankų priežiūros procesus nustatydami prioritetus. Pavyzdžiui, 2023 m. įdiegėme naują priimtinos rizikos sistemą ir pradėjome įgyvendinti daugiametį SREP vertinimą. Nuo 2014 m., kai buvo pradėta vykdyti Europos bankų priežiūra, vis dažniau pasitelkiame geriausią patirtį ir atvejo tyrimus, o nuo 2021 m., siekdami užtikrinti didesnį skaidrumą priežiūros klausimais, bankų vadovams siunčiame vykdomąjį raštą (tai sudaro SREP sprendimo rengimo dalį). Galiausiai, supaprastinome lyginamosios analizės procesus ir, automatizavę pasikartojančius veiksmus, pagerinome duomenų apdorojimą ir analizę.
Kas toliau?
SREP pakeitimus įgyvendinsime palaipsniui per 2025 m. ciklą, kuris baigsis spalio mėn., ir 2026 m. ciklą, kuris baigsis rugsėjo mėn. Taigi pakeitimai bus nuosekliai įgyvendinami per ateinančius dvejus metus. Pavyzdžiui, 2025 m. ciklo metu bus pradėtas daugiametis SREP vertinimas ir įdiegta lanksti rizikos vertinimo sistema, o SREP sprendimų priėmimo procesas bus sutrumpintas. 2026 m. ciklo metu bus pradėta taikyti naujoji privalomo 2 ramsčio kapitalo nustatymo metodika.
Nuosekliai įdiegdami pakeitimus užtikrinsime, kad pokyčių diegimas būtų suderintas su kitų susijusių procesų terminais ir kad būtų įtraukti visi atitinkami suinteresuotieji subjektai. Stebėsime pažangą, o Priežiūros valdyba įvertins raidą ir atsižvelgs į patirtį, įgytą vykdant šias priemones.