Често задавани въпроси за ПНПО на бъдещето
Защо подложихме на преглед ПНПО?
Нашите надзорни процеси изпълняваха добре функцията си, но условията, в които работим, вече не са същите вследствие на структурни промени, външни сътресения и нови рискове, създаващи среда на висока несигурност. За да продължим да изпълняваме нашия мандат – да поддържаме банките в Европа сигурни, направихме преглед на ПНПО, за да се уверим, че е пригоден за целта и че надзорните ни процеси са по-резултатни и ефективни от всякога. Ето защо взехме предвид коментарите от прегледа на ПНПО, извършен от експертната група, и доклад, публикуван от Европейската сметна палата, за това как да оптимизираме ПНПО.
Какво се стремихме да постигнем с прегледа на ПНПО?
Действията, предприети в резултат на прегледа, ще доведат до по-опростени, по-гъвкави надзорни процеси и съкратен график за ПНПО. Те също така имат за цел да благоприятстват и поддържат надзорна култура, която обръща по-голямо внимание на основните рискове, способства за индивидуална преценка от качествено естество за всяка банка и насърчава предприемането на решителни и навременни мерки, когато това е необходимо. И накрая, промените ще ни помогнат да комуникираме по-ясно с банките, над които упражняваме надзор, и да направим работата ни по-ефективна, прозрачна и предвидима.
Как променяме ПНПО?
- Цялостно планиране: надзорните ни дейности все повече ще отразяват и ще бъдат свързани с надзорните приоритети, определяни всяка година от Надзорния съвет. Това ще помогне на надзорниците да планират дейностите си през цялата година, като вземат предвид външната среда и специфичните за всяка банка рискове.
- Многогодишна оценка: въз основа на положителния ни опит от многогодишната оценка, която въведохме за първи път в циклите на оценяване по ПНПО за 2023 г. и 2024 г., ще приложим изцяло този подход в ПНПО занапред. Това означава, че ще продължим да подлагаме на всеобхватна оценка рисковете на банките, но всяка година екипите ни ще определят приоритетно няколко конкретни модула, като ще оценяват останалите на по-късен етап в съответствие с рамката за поносимост към риск.
- Гъвкава система за оценка на риска: някои оценки на риска, които не са свързани с публикуването на годишните финансови отчети през март, включително оценки на бизнес модели, вътрешното управление и други аспекти от качествено естество, могат да бъдат довършени по-гъвкаво през годината по преценка на съвместния надзорен екип (СНЕ). Това ще позволи по-голяма ефективност, когато се извършват количествени оценки, като същевременно ще намали продължителността на целия процес.
- Пропорционалност: този принцип е възприет в банковия надзор в ЕЦБ и все повече ще се прилага в целия ПНПО. В този смисъл ще опростим вътрешното ни докладване за по-малки банки.
- Надзорни методологии: методологията ни стъпва на солидна основа и в бъдещите ни прегледи ще се стремим да поставяме акцент върху нововъзникващите рискове и усилията за опростяване. Понастоящем например преразглеждаме методологията ни за изискването по Стълб II, за да я опростим и да я направим по-прозрачна.
- ИТ и аналитични инструменти: ще продължим да използваме надзорни технологии, за да променяме и оптимизираме процесите ни с помощта на най-актуалните иновации.
- Ясни и кратки решения: ще намалим дължината на решенията по ПНПО, като се съсредоточаваме върху основните надзорни опасения, излагаме надзорните очаквания и при необходимост включваме задължителни мерки. Това ще съкрати и графика за ПНПО, тъй като ще е необходимо по-малко време за изготвянето, правния преглед и превода.
Ще промените ли начина, по който изчислявате капиталовите изисквания? Кога може да се очаква това?
Искаме да повишим ефективността на нашия процес за определяне на капиталовите изисквания. Изискването по Стълб II ще продължи да се основава на ПНПО и ще отразява цялостния поглед на надзорните органи върху рисковия профил на банката. Преразгледаната методология за изискването по Стълб II ще премине първоначален етап на изпитване и ще бъде приложена едва през 2026 г. Заинтересованите лица и секторът ще бъдат информирани своевременно за евентуалните промени.
Какви стъпки са предприети вече?
Вече предприехме стъпки за подобряване на надзорните ни процеси посредством определяне на приоритети. В този смисъл през 2023 г. въведохме нова рамка за поносимост към риск и започнахме да прилагаме многогодишна оценка в ПНПО. От началото на европейския банков надзор през 2014 г. използваме все повече най-добри практики и емпирични изследвания, а през 2021 г. започнахме да изготвяме писмо-резюме до банките като част от решението по ПНПО, за да осигурим по-голяма прозрачност по отношение на надзорните опасения. И накрая, опростихме дейностите по бенчмаркинг и усъвършенствахме обработката и анализа на данните, като автоматизирахме повтарящите се процеси.
Какво следва?
Ще възприемем поетапен подход при въвеждането на промените в ПНПО през целия цикъл за 2025 г., който приключва през октомври, и цикъла за 2026 г., който приключва през септември. Така постепенните промени ще бъдат приложени през следващите две години. В този смисъл многогодишната оценка, гъвкавата система за оценка на риска и по-кратките решения по ПНПО ще бъдат въведени в цикъла на ПНПО за 2025 г., а новата методология за изискването по Стълб II ще започне да се прилага в цикъла за 2026 г.
Този постепенен подход ще гарантира, че промените са съвместими със сроковете на други свързани процеси и че са включени всички заинтересовани лица. Ще наблюдаваме напредъка, Надзорният съвет ще обсъжда хода на процесите и ще включваме извлечените поуки от прилагането на тези мерки.