Tasutegurid on järelevalve alla kuuluva panga või pangagrupi andmed, mida kasutatakse iga-aastase järelevalvetasu arvutamisel.
Järelevalvealuste pankade ja pangagruppide iga-aastane järelevalvetasu määratakse vastava kategooria (olulised ja vähem olulised pangad) aastakulude kogusumma alusel, lähtudes konkreetsete pankade ja pangagruppide tasuteguritest.
Tasutegurid on seotud panga suuruse ja riskiprofiiliga (sh riskiga kaalutud varad). Panga suurust mõõdetakse varade koguväärtuse abil ja riskiprofiili koguriskipositsiooni abil. Pangagruppide tasutegurid arvutatakse kõrgeimal konsolideerimistasemel ning mõlemal teguril on võrdne osakaal.
Pankade või pangagruppide puhul, kes on konkreetsete asjaolude tõttu liigitatud vähem oluliseks, ei ületa varade koguväärtuse tasutegur iga-aastase järelevalvetasu määramisel 30 miljardit eurot (üks olulisuse hindamise lähtekriteeriumitest).
Koguvarade summa ja koguriskipositsiooni summa mõlema kategooria kohta avaldatakse EKP veebilehel.
Enamik tasuvõlgnikke ei pea tasutegurite kogumiseks esitama eraldi vorme, sest EKP kasutab selleks riiklike pädevate asutuste kaudu esitatavaid finantsaruandluse (FINREP) ja ühtse aruandluse (COREP) andmeid.
Eraldi vormidel peavad oma tasutegurite andmed siiski esitama: (i) pangagrupid, kes jätavad välja mitteosalevates liikmesriikides ja kolmandates riikides asutatud tütarettevõtjate varad ja/või riskipositsiooni; ning (ii) mitteosalevas liikmesriigis asutatud krediidiasutuse poolt osalevas liikmesriigis asutatud filiaalid, kelle suhtes ei kohaldata EKP finantsaruandluse määrust.
Andmete sujuva kogumise tagamiseks tuleb kindlaks määrata, millised pangagrupid, kellel on tütarettevõtjad mitteosalevates liikmesriikides ja kolmandates riikides, kavatsevad nende varad ja/või riskipositsiooni oma tasuteguritest välja jätta.
Praegu töötatakse välja elektroonilist menetlust EKP-le teatiste esitamiseks varade ja/või riskipositsioonide väljajätmise kohta ning tasuvõlgnikke teavitatakse kohe, kui see on kasutamiseks kättesaadav. Varade ja/või riskipositsioonide väljajätmise kavatsusest teatamiseks palume täita teavitusvorm ja saata see meiliaadressil SSM-fee-enquiries@ecb.europa.eu.
Teatis tuleb EKP-le esitada asjaomase aasta 30. septembriks, et EKP ja riiklikud pädevad asutused teaksid, kas pangagrupp kavatseb esitada tasutegurite andmeid allpool kirjeldatud andmekogumismenetluse kaudu.
Kui teatist ei laeku, eeldatakse, et pangagrupp ei kavatse ühtse järelevalvemehhanismi väliste tütarettevõtjate andmeid välja jätta ning sel juhul kasutatakse EKP-le kättesaadavaid finantsaruandluse/ühtse aruandluse andmeid.
Teatis tasutegurite väljajätmise kavatsuse kohta
Tasuvõlgnikud esitavad aastaandmed tasutegurite kohta asjaomasele riiklikule järelevalveasutusele 11. novembriks (kui 11. november ei ole tööpäev, siis sellele järgnevaks esimeseks tööpäevaks).
Andmed esitatakse eelnenud aasta 31. detsembri seisuga, välja arvatud juhul, kui:
EKP avaldab kõigi üksuste tasutegurite andmed järgneva tasuperioodi 15. jaanuariks. Sellest kuupäevast alates on tasuvõlgnikel võimalik 15 tööpäeva jooksul esitada oma märkusi ja/või muudetud andmeid. Seejärel kasutatakse tasutegureid iga-aastase järelevalvetasu arvutamiseks. Tasuvõlgnikke teavitatakse (kasutades EKP-le esitatud kontaktandmeid) sellest, kui andmed tasutegurite kohta on märkuste esitamiseks kättesaadavad.
Kui tasuvõlgnik tasutegurite andmeid ei esita, tasutegur ei ole EKP-le kättesaadav või tasuvõlgnik ei ole õigeks ajaks esitanud läbivaadatud, muudetud või korrigeeritud andmeid, määrab EKP puuduvad tasutegurid kindlaks kättesaadava teabe põhjal. Tasutegurite esitamata jätmist peetakse järelevalvetasusid käsitleva EKP määruse rikkumiseks ning sellega võivad kaasneda sanktsioonid.
Tuleb silmas pidada, et finantsaruandluse ja ühtse aruandluse andmeid, mille alusel tasutegurid kindlaks määratakse, saab tagasiulatuvalt muuta. Järelevalvetasude arvutamisel kasutatud andmete puhul aga ei võeta nende edasisi muudatusi arvesse ning järelevalvetasusid ümber ei arvutata.