Europos bankų priežiūros institucijos naudoja testavimą nepalankiausiomis sąlygomis, kad įvertintų, kaip bankai yra pasirengę atlaikyti finansinius ir ekonominius sukrėtimus. Šių testavimų rezultatai padeda priežiūros institucijoms nustatyti bankų silpnąsias vietas ir aptarti jas kuo anksčiau su bankais priežiūrinio dialogo metu.
ECB atlieka kelių tipų testavimą nepalankiausiomis sąlygomis:
Be šių, jei būtina, dar gali būti vykdomi specialūs atskirų bankų ar bankų grupių testavimai nepalankiausiomis sąlygomis.
Pagal ES teisę reikalaujama, kad ECB bent kartą per metus atliktų prižiūrimų bankų testavimą nepalankiausiomis sąlygomis. Metinio testavimo nepalankiausiomis sąlygomis rezultatai yra svarbi informacija tais metais vykdomam SREP.
Kapitalo reikalavimų direktyva (100 straipsnis)
Kas dvejus metus EBI, bendradarbiaudama su ECB, Europos sisteminės rizikos valdyba (ESRV) ir nacionalinėmis priežiūros institucijomis, ES mastu vykdo testavimą nepalankiausiomis sąlygomis. Į testuojamų bankų imtį patenka didžiausi ECB tiesiogiai prižiūrimi svarbūs bankai. Testavimas atliekamas naudojant EBI metodiką ir formas, o scenarijus ir pagrindines prielaidas kartu rengia EBI, ESRV, ECB ir Europos Komisija. EBI skelbia ir apibendrintus, ir atskirų bankų rezultatus.
Tais metais, kai EBI ES mastu vykdo testavimą nepalankiausiomis sąlygomis, ECB vykdo savo tiesiogiai prižiūrimų bankų, kurie nepatenka į šį EBI testavimą, testavimą nepalankiausiomis sąlygomis. ECB testavimas yra metinio SREP proceso dalis. Testavimas atliekamas naudojant EBI metodiką, kuri mažesnių bankų atveju atitinkamai pakoreguojama, kad būtų išlaikytas proporcingumo principas. Testavimui pasibaigus, ECB skelbia jo rezultatus.
Atsižvelgdama į ypatingas aplinkybes, susidariusias dėl koronaviruso (COVID-19) pandemijos, EBI nusprendė atidėti ES mastu vykdomą testavimą nepalankiausiomis sąlygomis iki 2021 m. ECB pritaria šiam sprendimui ir taip pat atidėjo savo 2020 m. SREP testavimą nepalankiausiomis sąlygomis iki 2021 m. Taip siekiama bankams palengvinti veiklos vykdymą ir leisti jiems labiau susitelkti į savo pagrindinės veiklos, įskaitant paramą klientams, tęsimą.
Tais metais, kai EBI ES mastu nevykdo testavimo nepalankiausiomis sąlygomis, ECB testuoja savo tiesiogiai prižiūrimus svarbius bankus taikydamas tam tikro konkretaus sukrėtimo scenarijų. Šis testavimas vykdomas bendradarbiaujant su nacionalinėmis priežiūros institucijomis. Po testavimo ECB skelbia apibendrintus rezultatus.
2019 m. ECB Bankų priežiūros tarnyba testavo bankų atsparumą nestandartiniams likvidumo sukrėtimams, kurių scenarijus buvo parengtas pagal neseniai vykusias krizes.
Testavimo rezultatai iš esmės buvo teigiami: bankai pranešė, kad išgyvenimo laikotarpiai turint grynųjų ir įkaito būtų gana ilgi ir kad tai jiems suteiktų nemažai laiko įgyvendinti savo finansavimo nenumatytais atvejais planus.
Tačiau yra ir spręstinų klausimų: trumpi išgyvenimo užsienio valiutomis laikotarpiai; kai kuriems bankams aktuali galima veiklos atskyrimo rizika (angl. ring-fencing risk); padengimo likvidžiuoju turtu rodiklių optimizavimo strategijos; tobulintina įkaito valdymo praktika ir bendrai stebimas nepakankamai rimtas reitingo sumažėjimo neigiamo poveikio vertinimas. Testuojant išryškėjo ir kai kurių pagal teisės aktus privalomose ataskaitose teikiamų duomenų kokybės klausimai. Šios testavimo išvados padės ateityje pagerinti priežiūrinių ataskaitų apie likvidumą kokybę.
Testavimo rezultatai padėjo tiksliau įvertinti bankų likvidumo pakankamumą ir rizikos valdymą, tačiau neturėjo tiesioginės įtakos priežiūriniams kapitalo reikalavimams.
Testavimas nepalankiausiomis sąlygomis yra viena iš dviejų išsamiojo vertinimo sudedamųjų dalių. Šis vertinimas – tai finansinės bankų būklės patikrinimas. Jis padeda užtikrinti, kad bankai turėtų pakankamai kapitalo galimiems finansiniams sukrėtimams atlaikyti. Išsamusis vertinimas atliekamas
Testavimai nepalankiausiomis sąlygomis grindžiami EBI testavimo nepalankiausiomis sąlygomis metodika, tačiau ji gali būti pakoreguota atsižvelgiant į konkrečios įstaigos aplinkybes.
EBI testavimo nepalankiausiomis sąlygomis metodika
ECB taip pat vykdo testavimą nepalankiausiomis sąlygomis makroprudenciniais ir finansinio stabilumo tikslais. Tokio testavimo paskirtis – išsiaiškinti sisteminės svarbos poveikį, o ne konkrečių bankų padėtį. Jis vykdomas pagal principą „iš viršaus į apačią“ (nedalyvaujant bankams). Testavimo rezultatai periodiškai skelbiami finansinio stabilumo apžvalgoje ir makroprudenciniame biuletenyje.
Informacija šiame tinklalapyje bus reguliariai atnaujinama, kad būtų atspindėti naujausi pokyčiai, susiję su ECB vykdomu testavimu nepalankiausiomis sąlygomis.