Cílem posuzování interních modelů (internal model investigation – IMI) je vyhodnotit, zda interní modely, které banky používají k výpočtu kapitálových požadavků, splňují zákonné požadavky. Posuzování může být zahájeno na žádost banky (počáteční schválení, významné změny, rozšíření, zahájení činnosti, stálé částečné užívání méně propracovaných přístupů nebo návrat k nim) nebo z popudu ECB.
Rozhodnutí týkající se používání interních modelů se připravují až po dokončení posuzování. Před konečnou podobou musí rozhodnutí schválit Rada dohledu a přijmout Rada guvernérů ECB v rámci postupu neuplatnění námitek.
Celkový rámec a proces vztahující se na posuzování interních modelů vysvětlují pokyny ECB k provádění kontrol na místě a posuzování interních modelů.
Pokyny k provádění kontrol na místě a posuzování interních modelů
Doplňují je pokyny ECB k interním modelům, které se zaměřují na obsah posuzování (viz sekce níže).
Při posuzování interního modelu se vyhodnocuje, zda banka splňuje požadavky pro používání interních modelů. Při posuzování interního modelu:
Na začátku přípravné etapy posuzování interních modelů musí být potvrzena dostupnost a připravenost všech zúčastněných stran (viz také sekce předkládání žádostí souvisejících s interními modely).
Proces samotného posuzování znázorňuje grafika níže (podrobný popis viz pokyny k provádění kontrol na místě a posuzování interních modelů).
Pokyny k provádění kontrol na místě a posuzování interních modelů
Pokyny ECB k interním modelům jsou vodítkem k tomu, jak ECB chápe stávající právní předpisy EU a vnitrostátní předpisy a jak je hodlá uplatňovat při hodnocení, zda banky tyto zákonné požadavky splňují. Pokyny byly zpočátku vypracovány v kontextu TRIM a tvoří páteř metodiky pro posuzování interních modelů na místě, kterou ECB sestavila jako součást TRIM. Jsou tedy významným příspěvkem k harmonizaci postupů dohledu v rámci celého SSM a v konečném důsledku vytvářejí rovné podmínky pro významné instituce, které interní modely používají.
Pokyny ECB k interním modelům sestávají ze čtyř kapitol (obecné informace, úvěrové riziko, tržní riziko a úvěrové riziko protistrany), které byly v roce 2018 předmětem veřejné konzultace.
Pokyny by neměly být vykládány jako materiál, který jde nad rámec stávajících příslušných právních předpisů EU a vnitrostátních právních předpisů, a nemají je tedy nahrazovat, být jim nadřazeny ani je ovlivňovat.
Aktualizovaná verze pokynů ECB k interním modelům
V zájmu konzistentního přístupu k žádostem souvisejícím s interními modely napříč SSM bankovní dohled ECB zveřejnil soubor dokumentů a postupů. Ty mohou významné banky využívat, když posílají ECB žádosti týkající se interních modelů.
Formuláře a pokyny související s postupem při podání žádosti nebo před ním jsou uvedeny níže – spolu s odkazy na soubor dokumentů, které by měly být použity k tomu, aby informovaly ECB o případných nevýznamných změnách nebo rozšíření modelů, které jsou plánovány nebo již byly zavedeny.
Banky, které usilují o prvotní schválení modelu nebo jeho podstatné změny či rozšíření, které není způsobeno plněním předchozí povinnosti, jsou povinny:
Nařízení o kapitálových požadavcích stanovuje, že významné změny a rozšíření interních modelů pro úvěrové, provozní a tržní riziko musí schválit příslušný orgán. Evropská komise přijala regulační technické normy (RTS) pro posuzování významnosti rozšiřování a změn modelu u metody interních ratingů pro úvěrové riziko, pokročilého přístupu k měření (AMA) pro provozní riziko a přístupu interních modelů pro tržní riziko. Na základě těchto RTS jsou změny a rozšíření interních modelů kategorizovány buď jako významné rozšíření a změny, které vyžadují předchozí schválení příslušným orgánem, nebo jako rozšíření a změny, které nejsou významné a podléhají buď předchozímu, nebo následnému oznámení.
Pokud jde o úvěrové riziko protistrany v případě metody interního modelu (IMM) i pokročilé metody výpočtu rizika úvěrové úpravy v ocenění (A-CVA), stávající znění nařízení o kapitálových požadavcích přijetí podobných RTS neukládá. ECB tedy zveřejnila obecné pokyny pro posuzování významnosti (EGMA), které pomáhají významným institucím v jejich sebehodnocení významnosti změn a rozšíření modelů IMM a A-CVA podle příslušného právního rámce. Cílem EGMA není nahradit platné právní předpisy EU a jednotlivých zemí ani jim být nadřazeny či je jakkoli ovlivňovat. Dále je třeba si uvědomit, že EBA může tuto oblast regulovat přijímáním pokynů na základě článku 16 nařízení o EBA nebo přijímáním RTS na základě budoucích právních předpisů EU.
Obecné pokyny ECB pro posuzování významnosti (EGMA)