Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Kaip nustatomas 2 ramsčio kapitalo reikalavimas

2 ramsčio kapitalo reikalavimas – tai kapitalo reikalavimas, taikomas konkrečiam bankui kartu su minimalaus kapitalo reikalavimu (vadinamu 1 ramsčio kapitalo reikalavimu) ir skirtas padengti tam tikrą riziką, kurios 1 ramsčio kapitalo reikalavimas nepadengia arba padengia ne visą.

Konkretaus banko 2 ramsčio kapitalo reikalavimą ECB Bankų priežiūros tarnyba nustato pagal keturių etapų metodiką, atskirai įvertinusi kiekvieną riziką. Visi keturi etapai yra vienodai svarbūs. Per šiuos etapus, atsižvelgiant į bendrą banko rizikos profilio įvertinimą, nustatomas pradinis, visaapimantis 2 ramsčio kapitalo reikalavimas. Paskui jis patikslinamas pagal išsamesnę kiekvieno banko rizikos veiksnio analizę ir taip, įvertinus kiekvieną riziką, nustatomas galutinis 2 ramsčio kapitalo reikalavimas.

1 etapas

1 etapu banko jungtinė priežiūros grupė (JPG) nustato pradinį 2 ramsčio kapitalo reikalavimą, atsižvelgdama į šių priežiūrinio tikrinimo ir vertinimo proceso (angl. Supervisory Review and Evaluation Process arba SREP) pirmo, antro ir trečio elementų rezultatus:

  • verslo modelio ir pelningumo įvertinimą;
  • vidaus valdymo ir rizikos valdymo įvertinimą;
  • kiekvienos rizikos kapitalui (kredito rizikos, rinkos rizikos, operacinės rizikos ir bankinės knygos palūkanų normos rizikos) įvertinimą.

Šiuo etapu, remdamasi bendros rizikos banko kapitalui įvertinimu, JPG iš galimų verčių intervalo pasirenka tinkamą pradinio 2 ramsčio kapitalo reikalavimo vertę. Atliekant šį vertinimą pirmiau minėtų SREP elementų balams pritaikomi 2 ramsčio rizikų koeficientai ir atsižvelgiama į ekspertų nuomonę dėl konkrečios banko padėties, įskaitant banko vidaus kapitalo pakankamumo vertinimo proceso (angl. ICAAP) patikimumą.

Šis pradinis 2 ramsčio kapitalo reikalavimas tėra atspirties taškas – jis gali skirtis nuo galutinio bankui nustatyto 2 ramsčio kapitalo reikalavimo. Skirtumų gali atsirasti dėl paskesniuose etapuose atliekamo konkrečių rizikų įvertinimo.

2 etapas

2 etapu JPG pradinį 2 ramsčio reikalavimą suskaido pagal atskiras rizikas į keletą papildomo kapitalo reikalavimų. Taip nustatomi baziniai papildomo kapitalo reikalavimai su banko verslo modeliu, vidaus ir rizikos valdymu susijusiai rizikai ir rizikai kapitalui padengti.

Pradinį reikalavimą skaidant pagal rizikas atsižvelgiama į informaciją, gautą per banko ICAAP, ir į banko 1 ramsčio reikalavimą, kad rizika, kurią jau apima 1 ramsčio reikalavimas, nebūtų įskaityta dukart.

Kadangi įvairių bankų taikoma ICAAP praktika skiriasi, JPG savo nuožiūra nusprendžia, kaip nustatant bendrą 2 ramsčio kapitalo reikalavimo dydį ir skaidant jį pagal rizikas, atsižvelgti į konkretaus banko ICAAP vertinimą.

ECB skatina tobulinti ICAAP praktiką, todėl ji tampa vis svarbesnė šio proceso dalis. Daugiau apie tai, kaip ECB skatina bankus tobulinti savo ICAAP tvarką, žr. ECB ataskaitą apie bankų ICAAP praktiką ir apie tai parengtą Priežiūros naujienlaiškio straipsnį.

3 etapas

3 etapu JPG analizuoja pagal rizikas 2 etapu suskaidytus pradinius papildomo kapitalo reikalavimus. Ji nagrinėja įvairius informacijos šaltinius, pavyzdžiui, pagrindinius rizikos rodiklius, banko ICAAP, tarpusavio analizės, patikrinimų vietoje ir išsamių tyrimų rezultatus. Šiuo etapu atsižvelgiama į visą turimą informaciją, siekiant užtikrinti, kad pagal atskiras rizikas suskaidyti papildomo kapitalo reikalavimai pakankamai padengtų visą atitinkamą riziką ir panašią veiklą vykdantiems bankams būtų nustatomi nuosekliai.

Analizuojant pagal rizikas suskaidytus pradinius papildomo kapitalo reikalavimus naudojamos specialios priemonės, padedančios atsižvelgti į įvairių šaltinių informaciją ir atlikti nuodugnią horizontaliąją palyginamąją analizę.

4 etapas

4 etapu JPG nustato galutinius pagal rizikas suskaidytus papildomo kapitalo reikalavimus ir pagal juos apskaičiuoja galutinį 2 ramsčio kapitalo reikalavimą. Šiuo etapu JPG, remdamasi 3 etapo rezultatais paremta savo ekspertų nuomone, priima sprendimą dėl to, koks turi būti kiekvieno papildomo kapitalo reikalavimo konkrečiai rizikai padengti dydis. Sprendimai priimami remiantis 2 ramsčio rizikos veiksniais, pagal kuriuos apskaičiuotas kiekvienas papildomo kapitalo reikalavimas konkrečiai rizikai padengti.

Svarstydama pagal rizikas suskaidytus galutinius papildomo kapitalo reikalavimus, JPG daugiausiai dėmesio skiria konkretaus banko padėčiai. Pavyzdžiui, nustatant papildomo kapitalo reikalavimą kapitalo rizikai padengti gali būti atsižvelgiama į trūkumus, nustatytus per neseniai atliktą patikrą vietoje. Jeigu kurie nors rizikos veiksniai tuo pačiu metu įvertinami pagal skirtingas rizikos kategorijas, atskirus papildomo kapitalo reikalavimus taip pat gali tekti pakoreguoti, kad tie rizikos veiksniai nebūtų įskaitomi dukart. Kitais atvejais, atsižvelgiant į konkrečią banko padėtį, gali tekti pritaikyti kitas priežiūros priemones.

Informavimas

ECB informuoja apie pagrindines problemas ir pagrindinius veiksnius, pagal kuriuos nustatytas kiekvieno banko 2 ramsčio reikalavimas, SREP sprendime. Ši informacija taip pat apibendrinama prie SREP sprendimo pridedamame vykdomajame rašte. Rašto paskirtis – atkreipti didesnį dėmesį į pagrindines priežiūros problemas ir pagrindinius rizikos veiksnius, pagal kuriuos nustatytas bankų 2 ramsčio kapitalo reikalavimas, ir užtikrinti didesnį šios informacijos skaidrumą.

Ar planuojame peržiūrėti savo metodiką?

ECB 2 ramsčio kapitalo reikalavimo nustatymo metodika atitinka EBI SREP gaires. Be to, savo metodiką stengiamės nuolat tobulinti, kad į kiekvieną riziką būtų atsižvelgiama kuo tiksliau, todėl, atsižvelgdami į kiekvieno SREP ciklo metu įgytą patirtį, metodiką reguliariai atnaujiname. Atsižvelgiame ir į kitų tyrimų apie galimą tam tikrų rizikos veiksnių poveikį bankų kapitalui rezultatus. Taip pat esame įsipareigoję artimiausiu metu atlikti mūsų taikomos 2 ramsčio kapitalo reikalavimo nustatymo metodikos veiksmingumo ir efektyvumo struktūrinę peržiūrą. Dėl šios užduoties sudėtingumo peržiūra greičiausiai tęsis visus 2024 m.

Informavimas apie pažeidimus