Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

MSĮ SREP

Priežiūrinio tikrinimo ir vertinimo proceso (angl. SREP) tikslas – palaikyti bankų sistemos atsparumą, nes tai yra būtina tvaraus ir patikimo ekonomikos finansavimo sąlyga.

SREP apima bankų strategijų, procesų ir rizikų išsamųjį vertinimą ir yra grindžiamas į ateitį orientuotu požiūriu siekiant nustatyti, kiek kapitalo turi turėti kiekvienas bankas, kad galėtų padengti savo riziką.

Mažiau svarbių įstaigų (MSĮ) priežiūrą vykdančios nacionalinės kompetentingos institucijos suderintą SREP metodiką, taikomą nuo 2018 m., iki 2020 m. pradėjo taikyti visoms MSĮ.

2020 m. MSĮ SREP metodikos aprašas

Darbą pradėję 2015 m., ECB ir NKI kartu parengė MSĮ skirtą bendrą SREP metodiką. Ji pagrįsta EBI SREP gairėmis, svarbioms įstaigoms taikoma metodika ir nacionalinėmis SREP metodikomis. Nuo 2022 m. bendra SREP metodika taikoma visoms MSĮ.

Suderinta priežiūra

MSĮ skirta SREP metodika siekiama paskatinti priežiūros konvergenciją MSĮ sektoriuje, kartu užtikrinant būtiniausią svarbių įstaigų ir mažiau svarbių įstaigų vertinimo suderinimo lygį bei tęstinumą. NKI, kaip MSĮ tiesioginės priežiūros institucijos, ir toliau bus atsakingos už vertinimą ir sprendimus dėl kapitalo, likvidumo ir kokybinių priemonių.

Proporcingumas

Proporcingumo principas metodikoje įtvirtintas nustačius mažiausią privalomą priežiūros institucijų vykdomos MSĮ priežiūros intensyvumo lygį, priklausantį nuo MSĮ priskirto prioriteto ir MSĮ veiklos pobūdžio (tai vadinamasis minimalaus priežiūros intensyvumo modelis). Todėl kiekvienos MSĮ priežiūrinio tikrinimo ir vertinimo procesas yra skirtingas, pavyzdžiui, skiriasi vertinimo intensyvumas, informacija, kurią MSĮ turi pateikti priežiūros institucijoms, ir priežiūros institucijų su tam tikra MSĮ susiję lūkesčiai.

Lankstumas

Metodikoje numatytas tam tikras NKI veiksmų lankstumas. Jis yra svarbus SREP metu vertinant MSĮ vidaus kapitalo pakankamumo vertinimo procesą (angl. ICAAP), vidaus likvidumo pakankamumo vertinimo procesą (angl. ILAAP) ir testavimo nepalankiausiomis sąlygomis rezultatus.

MSĮ SREP yra tęstinis procesas, todėl jo metodika bus ir toliau plėtojama.

Visi šios dalies puslapiai

Informavimas apie pažeidimus