Jednotný mechanizmus dohľadu (Single Supervisory Mechanism – SSM) je systém bankového dohľadu v Európe. Tvorí ho ECB a vnútroštátne orgány dohľadu zúčastnených krajín.
Jeho hlavné ciele sú:
SSM a jednotný mechanizmus riešenia krízových situácií predstavujú dva piliere bankovej únie v EÚ.
Nedávna finančná kríza ukázala, ako rýchlo a výrazne sa môžu šíriť problémy vo finančnom sektore, predovšetkým v rámci menovej únie, a ako tieto problémy priamo ovplyvňujú ľudí v celej eurozóne.
Účelom európskeho bankového dohľadu je obnoviť dôveru v európsky bankový sektor a zvýšiť odolnosť bánk.
ECB ako nezávislá inštitúcia EÚ monitoruje bankový dohľad z európskej perspektívy tým, že:
ECB v spolupráci s vnútroštátnymi orgánmi dohľadu zodpovedá za účinné a konzistentné fungovanie európskeho bankového dohľadu.
Právomoci ECB zahŕňajú:
ECB vykonáva priamy dohľad nad 117 významnými bankami zúčastnených krajín, ktoré držia takmer 82 % všetkých bankových aktív v eurozóne.
Rozhodnutie o významnosti banky vychádza z viacerých kritérií.
Kritériá určovania významnosti
Priebežný dohľad nad významnými bankami vykonávajú spoločné dohliadacie tímy (Joint Supervisory Team – JST). Každej významnej banke je pridelený osobitný dohliadací tím zložený zo zamestnancov ECB a vnútroštátnych orgánov dohľadu.
Banky, ktoré nie sú považované za významné, sa označujú ako „menej významné“ inštitúcie. Dohľad nad nimi aj naďalej vykonávajú vnútroštátne orgány dohľadu v úzkej spolupráci s ECB.
V záujme konzistentného uplatňovania vysokých štandardov dohľadu sa však ECB môže kedykoľvek rozhodnúť, že bude nad ktoroukoľvek z týchto bánk vykonávať priamy dohľad.
Na SSM sa automaticky zúčastňujú všetky krajiny eurozóny.
Zúčastňovať sa však môžu aj tie krajiny EÚ, ktoré ešte nezaviedli euro ako svoju menu. V takom prípade vnútroštátne orgány dohľadu týchto krajín nadviažu s ECB „úzku spoluprácu“.
Rozhodnutie ECB o postupe nadviazania úzkej spolupráce
V prípade krajín EÚ, ktoré sa na SSM nezúčastňujú, ECB a relevantné vnútroštátne orgány dohľadu môžu uzavrieť memorandum o porozumení, v ktorom stanovia spôsob spolupráce v oblasti dohľadu.