Priority a riziká
Priority dohľadu stanovujú zameranie našej činnosti na nasledujúce tri roky. Každoročne sa prehodnocujú s cieľom zohľadniť zmeny rizikového prostredia a stav plnenia minuloročných priorít a v závislosti od vývoja rizík je ich možné kedykoľvek upraviť. Usmerňujú plánovanie výkonu činností dohľadu počas strednodobého horizontu a zabezpečujú efektívne rozdeľovanie zdrojov.
Priority vychádzajú z kľúčových rizík, ktorým čelia dohliadané banky v súčasnom makrofinančnom a geopolitickom prostredí.
Priority dohľadu na roky 2025 – 2027Čo sú to priority dohľadu?
Priorita 1
Zvýšiť odolnosť voči makrofinančným a geopolitickým šokom
Súčasné prostredie formuje pretrvávajúca neistota spojená s makroekonomickým výhľadom a zintenzívňovanie geopolitických hrozieb. Musíme zabezpečiť, aby banky boli schopné vyrovnať sa s bezprostredným vplyvom externých šokov na ich podnikanie, prevádzku a rizikový profil.
Zvyšovanie odolnosti bánk voči šokomOsobitné zameranie
Riadenie geopolitických rizík
Zvýšené geopolitické riziká si vyžadujú, aby banky v reakcii na rastúce hrozby prehodnotili svoje stratégie a operácie a zaviedli účinné mechanizmy kontroly rizík a plány na ich zmierňovanie vo všetkých rizikových kategóriách.
Riadenie geopolitických rizíkPriorita 2
Účinné odstraňovanie významných nedostatkov
Postupný presun pozornosti z identifikácie rizík na ich nápravu je základným prvkom stratégie dohľadu v rámci celého jednotného mechanizmu dohľadu. Banky s nevyriešenými významnými nedostatkami budú vyzvané, aby zintenzívnili svoje úsilie a v plnej miere splnili očakávania dohľadu.
Včasná a účinná náprava významných nedostatkovPriorita 3
Posilnenie stratégií digitalizácie a riešenie vznikajúcich výziev
Banky musia zintenzívniť svoje úsilie v oblasti digitálnej transformácie, aby dokázali držať krok s rastúcou konkurenciou, a musia prijať primerané ochranné opatrenia na obmedzenie potenciálnych rizík vyplývajúcich z nových obchodných postupov a technológií.
Stratégie digitalizácie a vznikajúce výzvyAko priority dohľadu a hodnotenie rizík využívame v praxi?
Priority jednotného mechanizmu dohľadu sú podkladom plánovania dohľadu nad jednotlivými bankami, keďže spoločné dohliadacie tímy uplatňujú cielený rámec tolerancie rizík, ktorý podporuje účinný a rizikovo orientovaný dohľad. Z tohto hľadiska sú priority dôležité aj pre budúcoročný postup preskúmania a hodnotenia orgánmi dohľadu (Supervisory Review and Evaluation Process – SREP), pričom vychádzajú z výsledkov minuloročného hodnotenia SREP.