Prehľad rámca dohľadu
Naša činnosť sa opiera o jasný rámec.
Úloha ECB ako orgánu, ktorý sa v spolupráci s vnútroštátnymi orgánmi dohľadu stará o riadne fungovanie bánk v Európe, je jasne opísaná v bankových právnych predpisoch EÚ. Činnosť dohľadu vychádza z metodík a štandardov odvodených z bankových predpisov a politík. Prihliada tiež na meniace sa riziká a priority, ktorým banky čelia.
Priority dohľadu a identifikácia rizík
Každý rok identifikujeme hlavné riziká, ktorým budú banky podľa všetkého čeliť v najbližších troch rokoch. Pri určovaní týchto prioritných oblastí vychádzame najmä z výsledkov každoročného hodnotenia zdravia bánk, na základe ktorých tiež alokujeme zdroje a plánujeme našu činnosť.
Viac o identifikácii rizík a prioritách dohľaduZáklad činnosti dohľadu
Dohľad vykonávame v medziach transparentného, jasne vymedzeného právneho a politického rámca. Všeobecné zásady dohľadu napríklad vysvetľujú spôsob výkonu činnosti dohľadu a opisujú, čo od dohliadaných bánk očakávame.
Dokumenty týkajúce sa politiky dohľaduSpoločný výkon dohľadu nad európskymi bankami
Priamy dohľad nad významnými bankami vykonávame spolu s vnútroštátnymi orgánmi dohľadu, zvyčajne prostredníctvom spoločných dohliadacích tímov. V rámci priebežného dohľadu, navrhovaním a realizáciou hodnotení a vykonávaním kontrol na mieste tieto tímy zabezpečujú konzistentnosť postupov dohľadu v jednotlivých bankách.
Viac o spoločných dohliadacích tímochKontrola dodržiavania predpisov
Dávame pozor, aby banky dodržiavali rozhodnutia dohľadu a prudenciálne požiadavky. Na tento účel máme k dispozícii celý rad nástrojov, aby sme banky prinútili konať – od odporúčaní až po záväzné opatrenia a sankcie.
Opatrenia dohľaduPrevencia a riadenie kríz
Ak má banka ťažkosti, je nevyhnutná čo najrýchlejšia a účinne koordinovaná reakcia orgánov dohľadu, aby bolo možné chrániť finančnú stabilitu a minimalizovať závislosť od verejných finančných prostriedkov.
Viac o krízovom riadeníÚloha vnútroštátnych orgánov dohľadu
Jednou z úloh ECB je tiež kontrolovať výkon dohľadu nad menej významnými finančnými inštitúciami zo strany príslušných vnútroštátnych orgánov. Pri výkone priebežného dohľadu im poskytujeme podporu a nabádame ich, aby uplatňovali konzistentné postupy a zároveň prispôsobovali prístup dohľadu jednotlivým bankám.
Ktoré banky sú významné?