Klimatické zmeny a bankový dohľad
Klimatické zmeny ako zdroj finančného rizika
Klimatické zmeny ovplyvňujú bezpečnosť bankového sektora prostredníctvom fyzických rizík, ako sú extrémne poveternostné javy, ako aj rizík prechodu, napríklad neistoty spojenej s prechodom na nízkouhlíkové hospodárstvo.
V rámci našej úlohy orgánu dohľadu nad európskymi bankami sa snažíme zabezpečiť, aby banky svoje riziká vrátane rizík vyplývajúcich z klimatických zmien náležitým spôsobom odhaľovali, riadili a vykazovali. Bankám to pomáha zvyšovať svoju odolnosť voči klimatickým a prechodovým šokom, čo zase prispieva k bezpečnosti a zdraviu bankového sektora a finančného systému eurozóny ako celku.
Výsledky záťažového testu v roku 2022 zameraného na klimatické riziká
Náš historicky prvý záťažový test zameraný na klimatické riziká ukázal, že banky napriek určitému pokroku vo viacerých oblastiach stále zaostávajú.
Tlačová správaVšeobecné zásady týkajúce sa klimatických a environmentálnych rizík
Čo od bánk pri riadení a vykazovaní klimatických a environmentálnych finančných rizík presne očakávame? Podrobné vysvetlenie je uvedené v našich všeobecných zásadách dohľadu.
Tlačová správaHĽADÁTE NAJNOVŠIE INFORMÁCIE O KLIMATICKÝCH ZMENÁCH?
VIAC INFORMÁCIÍ NIŽŠIE
Ako banky riadia klimatické a environmentálne riziká
Banky musia upraviť svoje postupy a urýchliť svoje snahy pri riešení klimatických a environmentálnych rizík. V novembri 2021 ale všetky dohliadané banky ani zďaleka nespĺňali naše očakávania.
Tlačová správaAko banky vykazujú informácie o klimatických a environmentálnych rizikách
Banky musia zdokonaliť svoje postupy vykazovania klimatických a environmentálnych rizík. Predpisy upravujúce zverejňovanie týchto informácií sa v budúcnosti sprísnia, pričom účastníci trhu a široká verejnosť v čoraz väčšej miere očakávajú viac informácií.
Tlačová správaPriority dohľadu na roky 2024 – 2026
V zozname priorít dohľadu sú klimatické a environmentálne riziká označené za jeden z hlavných zdrojov rizík bánk. Opisujeme v nich tiež, aký postoj k riešeniu tejto problematiky zaujmeme ako orgán dohľadu.
Priority dohľaduTematické hodnotenie klimatických a environmentálnych rizík
Banky musia zintenzívniť svoje úsilie pri meraní a riadení klimatických a environmentálnych rizík. V rámci tematického hodnotenia v roku 2022 sme potvrdili náš záväzok tieto riziká v plnej miere začleniť do každodennej činnosti našich dohľadových tímov.
Tlačová správaKlimatické zmeny a ECB
V pozícii centrálnej banky a orgánu dohľadu majú klimatické zmeny významný vplyv na všetky naše úlohy. Preto na všetkých frontoch podnikáme kroky, aby sme sa do riešenia tejto celosvetovej výzvy tiež zapojili.
Ďalšie opatrenia ECB v oblasti klimatických zmien