Az egységes felügyeleti mechanizmuson (SSM) Európa új bankfelügyeleti rendszerét értjük. Az EKB-t és a részt vevő országok nemzeti felügyeleteit tömöríti egységbe.
Az európai bankfelügyelet fő céljai:
Az európai bankfelügyelet az egységes szanálási mechanizmus mellett az EU bankunióját alátámasztó két pillér egyike.
Az elmúlt évek pénzügyi válsága nyomán kiderült, hogy – különösen a monetáris unióban – a pénzügyi szektorban fellépő problémák milyen gyorsan, szinte feltartóztathatatlanul szétterjedhetnek, és hogy a nehézségek Európa teljes lakosságát közvetlenül sújtják.
Az európai bankfelügyelet arra törekszik, hogy újjáépítse az európai bankszektorba vetett bizalmat, és hogy megnövelje a bankok alkalmazkodóképességét.
Az EKB mint független uniós intézmény európai perspektívából vigyázza fel a bankfelügyeletet, mégpedig:
A nemzeti felügyeletekkel karöltve biztosítja az európai bankfelügyelet hatékonyságát, kiegyensúlyozottságát.
Az EKB jogkörébe tartozik:
Az EKB a részt vevő országokban a 115 jelentősnek minősített bankot felügyeli közvetlenül. Ezek a bankok a banki eszközállomány csaknem 82%-át birtokolják ezekben az országokban.
A bankok jelentőssé minősítéséről több kritérium alapján döntenek.
A jelentőssé minősítést meghatározó kritériumok
A jelentősnek minősített bankok folyamatos felügyeletét közös felügyeleti csoportok látják el. Minden egyes jelentős bankhoz tartozik egy ilyen csoport, amelynek a tagsága az EKB és a nemzeti felügyeletek munkatársaiból épül fel.
Azokra a bankokra, amelyeket nem ítélnek jelentősnek, a „kevésbé jelentős” jelzőt alkalmazzák. Ők továbbra is az EKB-val szorosan együttműködő nemzeti felügyelet alá tartoznak.
Az EKB bármikor határozhat úgy, hogy bármely ilyen bankot közvetlen felügyelete alá von annak érdekében, hogy garantálja a magas színvonalú felügyeleti követelmények következetes alkalmazását.
Az európai bankfelügyeletben az összes euroövezeti ország automatikusan részt vesz.
Az eurót még nem átvett többi európai uniós ország is dönthet a tagság mellett, aminek érdekében ilyen esetben nemzeti felügyeletük „szoros együttműködésre” lép az EKB-val. Bulgária és Horvátország 2020 októberében csatlakozott az európai bankfelügyelethez a szoros együttműködés keretében.
Az EKB határozata a szoros együttműködés esetén alkalmazott eljárásokról
Azon EU-országok esetében, amelyek nem vesznek részt az európai bankfelügyeletben, az EKB és az illetékes nemzeti felügyeletek egyetértési megállapodásban határozhatják meg, hogyan működjenek együtt a felügyeleti ügyekben.