Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Kodėl prižiūrimi komerciniai bankai?

2018 m. balandžio 30 d.

Užtikrinama itin svarbi paslauga

Bankai teikia finansines paslaugas, kuriomis mes visi naudojamės. Juose laikome savo pinigus, iš jų skolinamės, imame paskolas. Bankai svarbūs mums, kaip pavieniams asmenims, jie taip pat svarbūs namų ūkiams, verslui ir vyriausybėms. Bankai reikalingi, kad galėtų veikti finansų rinkos ir taip būtų skatinama ekonominė veikla.

Stiprinamas pasitikėjimas

Įvairios finansų sistemos dalys yra tampriai susietos. Jas sieja pasitikėjimas. Vieno banko žlugimas gali pakirsti pasitikėjimą visa sistema, tad gali kilti pavojus jos vientisumui. Pavyzdžiui, sunkumus patiriančio banko klientams pradėjus masiškai atsiimti indėlius, netrukus taip gali pradėti elgtis ir „sveikų“ kredito įstaigų klientai, padarydami joms žalos. Kaip domino kaladėlė, vieno banko žlugimas gali sukelti daugelio griūtį.

Todėl žinojimas, kad bankai yra prižiūrimi, teikia pasitikėjimo tiek rinkoms, tiek indėlininkams ir mažina masinio indėlių atsiėmimo ir kitokio užkrečiamo finansinio elgesio tikimybę.

Apsaugomi taupantieji

Eilinis taupantysis negali tiksliai įvertinti banko saugumo ir patikimumo, nes neturi prieigos prie tam reikalingos informacijos ir galbūt neturi pakankamai šios srities žinių. Todėl priežiūros institucijos, reguliariai tikrindamos bankų rizikos politiką bei bendrąjį vidaus valdymą ir suteikdamos (arba panaikindamos) banko veiklos licencijas, veikia viešojo intereso labui.

Informavimas apie pažeidimus