30 април 2018 г.
Банките предоставят финансови услуги, от които всички се ползваме. Влагаме парите си в депозити в тях, вземаме от тях кредити и сключваме ипотеки. Всеки от нас разчита на тях, разчитат и домакинствата, фирмите и правителствата. Банките дават възможност да функционират финансовите пазари и по този начин способстват за икономическата дейност.
Във финансовата система има тесни взаимни връзки. Доверието е това, което споява съставните ѝ части. Фалитът на една единствена банка може да разклати доверието в цялата система и да застраши целостта ѝ. Масовото изтегляне на депозити например може бързо да се разпространи от институции в затруднение към здрави банки и да им навреди. По ефекта на доминото, ако една банка изпадне в несъстоятелност, това може да доведе до рухването на още много други.
Наличието на надзор над банките дава сигурност на пазарите и на вложителите, намалява вероятността от масово изтегляне на депозити и други форми на верижно разпространение във финансовата система.
Обикновените спестители не са в състояние да преценят сигурността и стабилността на дадена банка. Те нямат достъп до необходимата информация и евентуално не разполагат с нужните знания. Затова надзорниците защитават обществения интерес, като редовно проверяват нагласите на банките по отношение на риска и административното им управление и като издават (и отнемат) лицензите за банкова дейност.