Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle

Proč dohlížíme na komerční banky?

30. dubna 2018

Abychom zabezpečili nezbytnou službu

Banky poskytují finanční služby, které všichni používáme. Ukládáme si u nich peníze, půjčujeme si je od nich, bereme si hypotéky. Spoléháme se na ně jako jednotlivci, stejně tak jako domácnosti, podniky i vlády. Banky umožňují fungování finančních trhů a tím i hospodářskou aktivitu.

Abychom zajistili důvěru

Finanční systém je úzce provázán. Jeho součásti drží pohromadě na základě důvěry. Selhání i jediné banky by mohlo otřást důvěrou v systém a ohrozit jeho integritu. Například run na banku se může snadno rozšířit z problémových institucí i na ty zdravé a tak je poškodit. Dominovým efektem může pád jedné banky vést ke kolapsu mnoha dalších.

Vědomí, že jsou banky pod dohledem, je ubezpečením jak pro trhy, tak i vkladatele. Tím se snižuje pravděpodobnost runů na banky a dalších forem finanční nákazy.

Abychom chránili vkladatele

Běžní vkladatelé nejsou schopni vyhodnotit spolehlivost banky a její stav. Nemají přístup k nezbytným informacím a možná ani nedisponují potřebnými vědomostmi. Orgány dohledu tak pravidelnou kontrolou přístupu bank k rizikům a jejich podnikové správy a řízení i udělováním (nebo odebíráním) bankovních licencí jednají ve veřejném zájmu.

Oznámení porušení předpisů (whistleblowing)