Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Kāpēc jāveic komercbanku uzraudzība?

30.04.2018.

Lai nodrošinātu būtisku pakalpojumu sniegšanu

Bankas nodrošina finanšu pakalpojumus, ko izmantojam mēs visi. Mēs noguldām naudu bankās, aizņemamies no tām, ņemam hipotekāros kredītus no tām. Mēs katrs individuāli – tāpat kā mājsaimniecības, uzņēmumi un valdības – paļaujamies uz bankām. Bankas ļauj nodrošināt finanšu tirgu darbību, tādējādi uzturot ekonomisko aktivitāti.

Lai viestu uzticēšanos

Finanšu sistēma ir savstarpēji cieši saistīta. Tās elementus kopā satur uzticēšanās. Tikai vienas bankas maksātnespēja varētu satricināt uzticēšanos visai sistēmai un apdraudēt tās integritāti. Piemēram, masveida noguldījumu izņemšana varētu ātri pārsviesties no iestādēm, kurām ir problēmas, uz spēcīgām bankām, nodarot tām kaitējumu. Līdzīgi kā ar domino kauliņiem, vienas bankas krišana varētu izraisīt daudzu citu banku sabrukumu.

Apziņa, ka tiek veikta banku uzraudzība, pārliecina gan tirgus, gan noguldītājus, samazinot masveida noguldījumu izņemšanas iespējas un cita veida kaitējuma izplatīšanos.

Lai aizsargātu uzkrājumu veidotājus

Parasti uzkrājumu veidotāji nespēj izvērtēt bankas drošību un stabilitāti. Viņiem nav piekļuves nepieciešamajai informācijai un, iespējams, trūkst nepieciešamo specifisko zināšanu. Tāpēc uzraugi darbojas sabiedrības interesēs, regulāri pārbaudot banku riska kultūru un korporatīvo pārvaldību un piešķirot (vai anulējot) banku darbības licences.

Trauksmes celšana