Надзорните приоритети определят областите, върху които ще бъде съсредоточен банковият надзор в ЕЦБ през предстоящата година. Те се основават на оценка на основните предизвикателства, пред които са изправени поднадзорните банки в текущите икономически, регулаторни и надзорни условия, и имат за цел да осигурят ефикасното управление на основните рискове от банките.
В непосредствен отговор на икономическите последици от коронавируса (COVID-19) банковият надзор в ЕЦБ предприе редица извънредни мерки, чиято цел е да засилят способността на банките да извършват дейността си при сегашните условия. Мерките осигуряват временни капиталови и оперативни облекчения, както и гъвкавост на банките, които се насърчават да използват капиталовите и ликвидните си буфери. Същевременно те са призовани да не изплащат дивиденти и да отложат изкупуванията на собствени акции до 1 януари 2021 г. Основната цел на всички наши мерки е да се гарантира, че банките все така са в състояние да поемат загуби и да продължат да предоставят кредитиране на икономиката.
Банковият надзор в ЕЦБ анализира уязвимостта на банките към различни хипотетични сценарии и сътресения. Въз основа на този анализ на уязвимостта може, при необходимост, да се разгледат по-задълбочено различни варианти на политики. Тази година банковият надзор в ЕЦБ ще подходи прагматично към годишния процес по надзорен преглед и оценка (ПНПО). Целта е да се осигури ефективна и целенасочена оценка на значимите институции под прекия надзор на ЕЦБ, като същевременно се намали бремето в сравнение с нормалния цикъл на ПНПО. Тази година ще се оценява способността на банките да реагират на текущите предизвикателства; ще се оценяват и най-съществените рискове и уязвимости, свързани със ситуацията с коронавируса. Надзорните приоритети за 2021 г. ще бъдат публикувани на по-късен етап, когато знаем повече за въздействието на сегашната криза върху банките.