Uzraudzības prioritātes un risku un ievainojamības aspektu novērtējums
Mūsu uzraudzības prioritātes nosaka tās darbības jomas, kam nākamajos trijos gados jāpievērš īpaša uzmanība. Tās tiek pārskatītas reizi gadā, lai atspoguļotu pārmaiņas risku vidē un progresu, kas panākts attiecībā uz iepriekšējā gada prioritātēm, un tās jebkurā laikā var koriģēt atbilstoši risku attīstībai. Tās nosaka uzraudzības darbības plānošanu vidējā termiņā un nodrošina resursu efektīvu sadali.
Prioritātes pamatojas uz galvenajiem riskiem, ar ko saskaras uzraudzītās iestādes pašreizējā makrofinansiālajā un ģeopolitiskajā vidē.
VUM uzraudzības prioritātes 2024.–2026. gadamKādas ir uzraudzības prioritātes?
1. prioritāte
Noturības nostiprināšana pret tūlītējiem makrofinansiālajiem un ģeopolitiskajiem satricinājumiem
Pašreizējo vidi nosaka neskaidra makroekonomiskā perspektīva, stingrāki finansēšanas nosacījumi un pastāvīga ģeopolitiskā spriedze. Mums jānodrošina, ka bankas saglabā noturību un novērš ārējo šoku ietekmi uz savu uzņēmējdarbību.
Banku noturības stiprināšana2. prioritāte
Ātrāka strukturālo trūkumu efektīva novēršana
Bankām jānovērš iekšējās pārvaldības kārtības trūkumi. Tām arī nekavējoties jāizpilda uzraudzības gaidas attiecībā uz klimata pārmaiņu un vides risku pārvaldību. Uzraugi izmantos to rīcībā esošos līdzekļus, t. sk. eskalāciju, lai nodrošinātu pietiekamu progresu.
Strukturālo trūkumu novēršana3. prioritāte
Turpmāks progress digitālajā transformācijā un darbības noturības nodrošināšanā
Bankām jāpastiprina digitalizācijas centieni, lai risinātu arvien pieaugošās konkurences problēmas, vienlaikus stiprinot savus darbības ietvarus, lai saglabātu noturību pret mainīgajiem kiberdraudiem un iespējamiem darbības traucējumiem.
Digitālā transformācija un darbības noturībaKā mēs izmantojam uzraudzības prioritātes un risku novērtējumu?
VUM prioritātes tiek ņemtas vērā katrai konkrētai iestādei specifiskā uzraudzības plānošanā, kopējām uzraudzības komandām piemērojot mērķtiecīgu riska pielaides regulējumu, kas veicina efektīvu un uz riskiem balstītu uzraudzību. Tādējādi prioritātes ir svarīgas arī nākamā gada uzraudzības pārbaudes un novērtēšanas procesā (SREP), un tās pozitīvi ietekmē iepriekšējā gada SREP rezultāti.