Järelevalveprioriteedid ning riskide ja haavatavuste hindamine
Järelevalveprioriteedid kehtestatakse igal aastal, et määrata kindlaks meie eelisvaldkonnad järgmiseks kolmeks aastaks. Prioriteedid vaadatakse alati läbi kord aastas, kuid seda võib teha igal ajal, kui see on riskide arengu seisukohast põhjendatud.
Prioriteetide väljatöötamisel lähtume sellest, mis on meie hinnangul peamised riskid ja haavatavused, millega järelevalve all olevad krediidiasutused praeguses majandus-, õigus- ja järelevalvekeskkonnas kokku puutuvad.
Ühtse järelevalvemehhanismi järelevalveprioriteedid aastateks 2023–2025Mis on meie järelevalveprioriteedid?
Esimene prioriteet
Pankade vastupanuvõime tugevdamine otsestele makrorahanduslikele ja geopoliitilistele šokkidele
Praeguses ebakindlas keskkonnas on väga oluline tagada, et pangandussektori vastupanuvõime säiliks ja pangad tegeleksid välisšokkide mõjuga oma äritegevusele.
Pankade vastupanuvõime tugevdamineTeine prioriteet
Pangad peavad tegelema tõhusalt digiteerimisega ja tugevdama oma juhtorganite juhtimissuutlikkust
Pangad peaksid tegelema püsivate puudustega oma digiteerimisstrateegiates ja juhtimises. See aitab neil muuta ärimudelid vastupidavamaks ja jätkusuutlikumaks.
Digiteerimine ja juhtimissuutlikkusKolmas prioriteet
Jõupingutuste suurendamine kliimamuutustega tegelemisel
Kliimariskid muutuvad kiiresti ja sellel on muu hulgas kaugeleulatuvad majanduslikud tagajärjed. Pangad peavad võtma meetmeid ja nende riskidega asjakohaselt tegelema. Neil võib olla oluline roll ka keskkonnahoidlikumale majandusele ülemineku rahastamisel.
KliimamuutusedKuidas järelevalveprioriteete ja riskide hinnanguid kasutatakse?
Nende abil määratakse kindlaks järelevalveasutuste peamised fookusvaldkonnad eelolevateks aastateks. Peale selle annavad järelevalveprioriteedid ja riskide hinnangud olulise panuse järelevalvealase läbivaatamise ja hindamise protsessi (SREP) ning neis võetakse arvesse eelmise SREPi tulemusi.