Priorytety nadzorcze to główne obszary, na których Nadzór Bankowy EBC będzie się skupiać w danym roku. Są wyznaczane na podstawie oceny najistotniejszych wyzwań, przed jakimi stoją nadzorowane banki w obecnym otoczeniu gospodarczym, regulacyjnym i nadzorczym. Mają sprawić, że banki będą skutecznie zarządzać najważniejszymi ryzykami.
W bezpośredniej reakcji na ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa (COVID‑19) Nadzór Bankowy EBC zastosował kilka dorywczych środków, żeby wzmocnić zdolność banków do działania w obecnych warunkach. Polegały one na tymczasowym odciążeniu kapitałowym i operacyjnym banków oraz daniu im większej elastyczności, tak aby zachęcić je do wykorzystania buforów kapitałowych i płynnościowych. Jednocześnie zalecono bankom, żeby wstrzymały się z wypłatą dywidendy i odłożyły wykup akcji własnych do 1 stycznia 2021. Wszystkie te środki mają przede wszystkim sprawić, że banki nadal będą w stanie wytrzymywać straty i nieprzerwanie zasilać gospodarkę w kredyty.
Nadzór Bankowy EBC analizuje wrażliwość banków na różne hipotetyczne scenariusze i podatność na szoki. Na podstawie wyników tej analizy może w razie potrzeby bardziej szczegółowo rozważyć różne rozwiązania w zakresie polityki. W tym roku Nadzór Bankowy EBC przyjmuje pragmatyczne podejście do corocznego procesu przeglądu i oceny nadzorczej (SREP). Chce, żeby ocena instytucji istotnych nadzorowanych bezpośrednio przez EBC przebiegła sprawnie i była odpowiednio ukierunkowana, ale jednocześnie stanowiła dla banków mniejsze obciążenie niż podczas normalnego cyklu SREP. W tym roku EBC będzie analizować zdolność banków do sprostania bieżącym wyzwaniom oraz najistotniejsze ryzyka i podatność na zagrożenia związane z pandemią. Priorytety nadzorcze na rok 2021 zostaną ogłoszone później, kiedy będzie lepiej widać, jak obecny kryzys wpłynął na banki.