MSĮ priežiūra ir priežiūros stebėsena
ŠIAME PUSLAPYJE
Mažiau svarbios įstaigos (MSĮ) yra maži ir vidutinio dydžio bankai, kuriuos tiesiogiai prižiūri jų nacionalinės kompetentingos institucijos (NKI), o šios priežiūros stebėseną vykdo ECB.
Toliau pateikiami atsakymai į kai kuriuos dažnai užduodamus klausimus apie MSĮ priežiūrą ir priežiūros stebėseną, padėsiantys jums geriau suprasti šią temą.
Glaustos informacijos apie MSĮ priežiūros ir priežiūros stebėsenos organizavimą, ECB ir NKI vykdomą veiklą, taip pat MSĮ sektoriaus Europoje struktūrą ir rizikos padėtį galima rasti MSĮ priežiūros ir priežiūros stebėsenos ataskaitoje.
2022 m. MSĮ priežiūros ataskaitaKas lemia banko svarbą?
Visi prižiūrimi subjektai standartiškai klasifikuojami kaip mažiau svarbūs.
Jie tampa svarbūs – ir todėl ECB pradeda juos tiesiogiai prižiūrėti – tik tuo atveju, jei atitinka bent vieną iš kriterijų, nustatytų Bendro priežiūros mechanizmo (BPM) reglamente. Daugiau informacijos apie šiuos kriterijus rasite toliau pateiktose nuorodose.
Kas prižiūri MSĮ?
MSĮ tiesiogiai prižiūri jų atitinkamos NKI, o netiesiogiai – ECB. Svarbias įstaigas (SĮ) tiesiogiai prižiūri ECB.
Norėdami sužinoti, ar bankas klasifikuojamas kaip SĮ ar kaip MSĮ (taigi ir kas jį prižiūri), galite patikrinti ECB prižiūrimų subjektų sąrašą. ECB kiekvieno banko svarbą peržiūri bent kartą per metus.
Kaip, vykdant priežiūrą, atsižvelgiama į proporcingumo principą?
Taikant proporcingumo principą užtikrinama, kad priežiūros institucijos lūkesčiai ir reikalavimai atitiktų prižiūrimų bankų dydį, sisteminę svarbą ir rizikos profilį ir kad priežiūros ištekliai būtų veiksmingai paskirstomi.
Bendrame priežiūros mechanizme priežiūros ir priežiūros stebėsenos proporcingumas užtikrinamas keliais būdais. Jo klasifikavimo sistema yra pagrindinė veiksmingo proporcingumo užtikrinimo priemonė, o tai savo ruožtu lemia proporcingumu pagrįstą priežiūros ataskaitų teikimą ir priežiūros lūkesčių (pvz., susijusių su valdymo tvarka ir leidimų išdavimo procedūromis) formavimą, taip pat kasdienės priežiūros veiklos ir vertinimo intensyvumą ir apimtį. ECB klasifikavimo sistemoje skiriamos didelio poveikio ir didelės rizikos MSĮ, tačiau pastaroji kategorija aktuali tik vidiniais tikslais priežiūros intensyvumui nustatyti. Proporcingumui užtikrinti taip pat labai svarbūs Kapitalo reikalavimų reglamente (KRR) nustatyti mažų ir nesudėtingų įstaigų kriterijai.
Kas yra mažos ir nesudėtingos įstaigos?
KRR II įvesta mažos ir nesudėtingos įstaigos (MNĮ) sąvoka.
Kad būtų priskirta šiai kategorijai, įstaiga turi atitikti devynis kriterijus, išvardytus atitinkamame KRR straipsnyje (4 straipsnio 1 dalies 145 punktas).
Bankai patys turi nustatyti, ar jie yra maža ir nesudėtinga įstaiga, ir iš esmės jie tai turėtų daryti nuolat. MSĮ turėtų pranešti savo NKI, kai pasikeičia jų statusas, t. y. arba kai jos tampa maža ir nesudėtinga įstaiga, arba kai jos nebeatitinka visų šioms įstaigoms taikomų KRR nustatytų kriterijų. Tai netrukdo NKI nustatyti, ar jų prižiūrimi bankai turėtų būti laikomi maža ir nesudėtinga įstaiga pagal atitinkamus KRR kriterijus, ir pranešti atitinkamiems bankams apie šio vertinimo rezultatus.
Ko reikalaujama norint gauti leidimą?
ECB, bendradarbiaudamas su atitinkamomis NKI, yra atsakingas už visų BPM dalyvaujančių bankų, t. y. SĮ ir MSĮ, licencijavimą.
Daugiau informacijos apie leidimų procedūrasAr mano bankas turi mokėti priežiūros mokesčius?
Visi ECB (tiesiogiai arba netiesiogiai) prižiūrimi bankai turi mokėti metinius priežiūros mokesčius, apskaičiuojamus pagal banko svarbą ir rizikos pobūdį.
Informacija apie priežiūros mokesčius