Надзор и наблюдение над по-малко значимите институции
По-малко значимите институции са малки и средни банки под прекия надзор на съответните национални компетентни органи (НКО), осъществяван под наблюдението на ЕЦБ.
По-долу ще намерите отговори на някои от най-често задаваните въпроси за надзора и наблюдението над по-малко значимите институции, които ще Ви ориентират в темата.
Докладът за надзора и наблюдението над по-малко значимите институции съдържа резюме на организацията на тази дейност, работата на ЕЦБ и НКО, както и на структурата и рисковете в сектора на по-малко значимите институции в Европа.
Доклад за надзора над по-малко значимите институции – 2022 г.Как се определя значимостта на дадена банка?
Всички поднадзорни лица по подразбиране се класифицират като по-малко значими.
Те стават значими, и по този начин попадат под прекия надзор на ЕЦБ, само ако изпълняват поне един от критериите, изброени в Регламента за единния надзорен механизъм (ЕНМ). Повече информация за тези критерии ще намерите на следните връзки:
Кой упражнява надзор над по-малко значимите институции?
По-малко значимите институции са под прекия надзор на националните си компетентни органи, а ЕЦБ упражнява непряк надзор, докато значимите институции са под прекия надзор на ЕЦБ.
Можете да проверите дали дадена банка е класифицирана като значима или по-малко значима институция (и съответно да видите кой отговаря за надзора ѝ) в списъка на ЕЦБ на поднадзорните лица. ЕЦБ преразглежда значимостта на всяка банка най-малко веднъж годишно.
Как се прилага принципът на пропорционалност в надзора?
С принципа на пропорционалност се гарантира, че очакванията и изискванията на надзорния орган са съобразени с размера, системното значение и рисковия профил на поднадзорните банки и че надзорните ресурси са ефективно разпределени.
ЕНМ осигурява по няколко начина пропорционалност при надзора и наблюдението. Неговата система за класификация е основно средство за осигуряване на действителна пропорционалност, а това на свой ред гарантира пропорционални подходи в надзорната отчетност и надзорните очаквания (например свързани с правилата за управление и лицензионните процедури), както и в интензивността и обхвата на текущите надзорни дейности и оценки. Системата за класификация на ЕЦБ разграничава по-малко значими институции с голямо въздействие и такива с висок риск, но вторите се използват само за вътрешни цели, при определяне на степента на надзорното внимание. Критериите за малки и несложни институции, посочени в Регламента за капиталовите изисквания (РКИ), също са от възлово значение за осигуряване на пропорционалност.
Какво представляват малките и несложни институции?
С РКИ II беше въведено понятието за малка и несложна институция.
За да се смята за такава, институцията трябва да отговаря на деветте критерия, изброени в съответния член на РКИ (член 4, параграф 1, точка 145).
Банките сами определят дали са малки и несложни институции и по правило следва да извършват тази оценка на текущ принцип. Очаква се по-малко значимите институции да уведомят съответните НКО за всяка промяна в статута си, т.е. когато започнат да отговарят на условията за малки и несложни институции и когато вече не отговарят на всички критерии в РКИ. Това не пречи на НКО да определят дали банки под техния надзор следва да се смятат за малки и несложни институции по критериите в РКИ, както и да съобщават резултата от тези решения на въпросните банки.
Какво е нужно за издаване на лиценз?
ЕЦБ отговаря за лицензирането на всички банки в ЕНМ – тоест както значимите, така и по-малко значимите институции – в сътрудничество със съответните НКО.
Повече за лицензиранетоТрябва ли моята банка да плаща надзорни такси?
Всички банки под надзора на ЕЦБ, независимо дали е пряк или непряк, трябва да плащат годишни надзорни такси, които се изчисляват според значението и рисковия профил на банката.
Всичко за надзорните такси