Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Kas yra mažiau svarbios įstaigos?

2024 m. rugpjūčio 2 d.

Visi prižiūrimi subjektai standartiškai klasifikuojami kaip mažiau svarbūs. Jie tampa svarbūs – ir todėl ECB pradeda vykdyti jų tiesioginę priežiūrą – tik tuo atveju, jei atitinka bent vieną iš kriterijų, nustatytų Bendro priežiūros mechanizmo (BPM) pagrindų reglamente. Šie kriterijai yra, pavyzdžiui, banko dydis, jo svarba buveinės šalies ar visos ES ekonomikai ir jo tarpvalstybinės veiklos svarba. 2023 m. gruodžio mėn. duomenimis, 110 bankų buvo priskirti prie svarbių įstaigų (SĮ), o apie 2000 – prie mažiau svarbių įstaigų (MSĮ).

Daugelis MSĮ teikia paslaugas mažesnėms bendruomenėms ar regionams. Į šią grupę patenka, pavyzdžiui, dauguma taupomųjų ir kooperatinių bankų. Be to, MSĮ gali siūlyti labiau specializuotas paslaugas ir produktus nei tie, kuriuos siūlo SĮ, kaip antai automobilių įsigijimo finansavimas, hipotekinės bankininkystės paslaugos, skolinimas konkretiems sektoriams ir su vertybiniais popieriais susijusios paslaugos.

MSĮ prižiūri nacionalinės priežiūros institucijos, ECB vykdant šios priežiūros stebėseną, o svarbias įstaigas tiesiogiai prižiūri ECB. Priežiūra ir priežiūros stebėsena vykdoma laikantis proporcingumo principo. Taip užtikrinama, kad priežiūros institucijos lūkesčiai ir reikalavimai atitiktų prižiūrimų bankų dydį, sisteminę svarbą ir rizikos profilį ir kad priežiūros ištekliai būtų veiksmingai paskirstomi. Tačiau minimalių standartų privalo laikytis visi bankai, todėl jų negalima atsisakyti dėl proporcingumo priežasčių.

Kad būtų lengviau užtikrinti bankų priežiūros proporcingumą, bankai klasifikuojami pagal savo ypatybes. SĮ ir MSĮ atskyrimas yra pagrindinis atspirties taškas taikant proporcingumo principą. Persvarstytu Kapitalo reikalavimų reglamentu (KRR II) įsteigus mažos ir nesudėtingos įstaigos sąvoką, MSĮ gali būti dar smulkiau skirstomos. Be to, tam tikri bankų požymiai, pavyzdžiui, rizikos pobūdis, verslo modelis, tarpvalstybinė veikla ir dydis, yra papildomi tolesnio skirstymo kriterijai, naudojami nustatant tinkamą priežiūros lygį (priežiūrinio tikrinimo dažnumą, apimtį ir išsamumą) ir priežiūros ataskaitų teikimą.

TAIP PAT SKAITYKITE

Sužinokite daugiau panašiomis temomis

BPM PAGRINDŲ REGLAMENTAS

BPM pagrindų reglamente nustatyti Europos bankų priežiūros instituciniai santykiai ir procedūros.

BPM pagrindų reglamentas

PRIŽIŪRIMŲ BANKŲ SĄRAŠAS

ECB veda visų tiesiogiai prižiūrimų svarbių bankų ir netiesiogiai prižiūrimų mažiau svarbių bankų sąrašą.

Prižiūrimų bankų sąrašas

MSĮ PRIEŽIŪRA IR PRIEŽIŪROS STEBĖSENA

Sužinokite atsakymus į kai kuriuos dažnai užduodamus klausimus apie MSĮ priežiūrą ir priežiūros stebėseną – tai jums padės geriau suprasti šią temą.

MSĮ priežiūra ir priežiūros stebėsena
Informavimas apie pažeidimus