Nadzór w praktyce
Dbamy, żeby banki były w stanie wypełniać swoje żywotne funkcje
We współpracy z krajowymi organami nadzoru dbamy o bezpieczeństwo i dobrą kondycję europejskiego systemu bankowego. Na tej stronie można się dowiedzieć, jak to wygląda w praktyce, które banki nadzorujemy i jakie rozwiązania mamy do dyspozycji.
Proces przeglądu i oceny nadzorczej (SREP)
Jako organ nadzoru oceniamy ryzyka zagrażające bankom i sprawdzamy, czy banki są zdolne odpowiednio nimi zarządzać. Ten proces przeglądu i oceny nadzorczej nazywa się SREP (od ang. Supervisory Review and Evaluation Process). Polega na jednolitej ocenie profilu ryzyka banków i ustalaniu koniecznych środków nadzorczych.
Więcej o procesie SREPPriorytety nadzorcze
Priorytety nadzorcze to główne obszary, na których będziemy się skupiać w danym roku. Są wyznaczane w cyklu rocznym, ale zawsze mogą zostać zrewidowane, jeśli będzie to uzasadniać zmiana obrazu ryzyka. Priorytety nadzorcze określa się na podstawie oceny głównych ryzyk i podatności na zagrożenia, na które są wystawione nadzorowane instytucje.
Więcej o priorytetach nadzorczychLista nadzorowanych banków
Bezpośrednio nadzorujemy największe banki z uczestniczących państw. Blisko współpracujemy przy tym z krajowymi organami nadzoru, które sprawują nadzór również nad mniejszymi bankami w swoich krajach.
Lista nadzorowanych bankówTesty warunków skrajnych
Testy warunków skrajnych służą nam do oceny, w jakim stopniu banki byłyby zdolne poradzić sobie z szokami finansowymi i gospodarczymi. Pomagają rozpoznawać i eliminować słabe punkty banków na wczesnym etapie dialogu nadzorczego.
Więcej o testach warunków skrajnychDane nadzorcze
Do wykonywania naszych zadań potrzebujemy wiarygodnych i porównywalnych danych. Na ich podstawie podejmujemy decyzje i działania. W celu zapewnienia przejrzystości regularnie publikujemy nadzorcze statystyki bankowe w ujęciu zbiorczym.
Dane nadzorczeWspólne zespoły nadzorcze
Bezpośredni nadzór nad bankami istotnymi sprawują razem europejskie i krajowe organy nadzoru. Jedną z głównych form ich współpracy są wspólne zespoły nadzorcze. Te zespoły wykonują bieżące czynności nadzorcze, rozwijają wspólną kulturę nadzoru i dbają o jego spójność.
Więcej o wspólnych zespołach nadzorczychCOVID‑19
Nasza odpowiedź na pandemię
Jak można przekazać nam informacje?
Portal nadzoru bankowego
Portal daje bankom dostęp do naszych usług online związanych z nadzorem bankowym. Można przez niego przekazywać informacje i kontaktować się z nadzorcami.
Portal nadzoru bankowegoZgłaszanie naruszeń
Przez nasz portal dla demaskatorów można informować o podejrzeniach, że nadzorowany bank, krajowy organ nadzoru lub EBC złamał unijne przepisy dotyczące nadzoru bankowego.
Więcej o zgłaszaniu naruszeń