Možnosti iskanja
Domov Mediji Pojasnjujemo Raziskave in publikacije Statistika Denarna politika Euro Plačila in trgi Zaposlitve
Predlogi
Razvrsti po

Kratek pregled nadzornega okvira

Naše delo podpira jasen nadzorni okvir

Vloga, ki jo imamo kot skrbniki evropskih bank v sodelovanju s pristojnimi nacionalnimi organi, je jasno opredeljena v bančni zakonodaji EU. Nadzor temelji na metodologijah in standardih, ki izhajajo iz bančnih predpisov in politik. Upošteva tudi dinamično naravo tveganj in prednostnih nalog v bankah.

Prednostne naloge nadzora in tveganja

Vsako leto identificiramo glavna tveganja, s katerimi se bodo banke po pričakovanjih soočale v prihodnjih treh letih. Pomemben dejavnik pri ugotavljanju, na katera področja se bomo usmerili, so rezultati letnih zdravstvenih pregledov bank, s pomočjo katerih se odločamo, kako bomo razporedili vire in načrtovati naše aktivnosti.

Več o prednostnih nalogah nadzora in tveganjih

Podlaga za bančni nadzor

Delujemo znotraj transparentnega in jasno opredeljenega okvira pravnih predpisov in nadzornih politik. V dokumentih, ki nas vodijo pri nadzoru, denimo pojasnjujemo, kako opravljamo nadzorniško delo, in predstavljamo, kaj pričakujemo od bank, ki jih nadziramo.

Dokumenti o nadzornih politikah

Pri nadzoru evropskih bank delujemo skupaj

Skupaj z nacionalnimi nadzorniki neposredno nadziramo pomembne banke, običajno v okviru skupnih nadzorniških skupin. Skupine zagotavljajo doslednost nadzornih praks v vseh bankah, pri čemer izvajajo tekoči nadzor, predlagajo in izvajajo ocene ter opravljajo inšpekcijske preglede na kraju samem.

Več o skupnih nadzorniških skupinah

Zagotavljamo skladnost poslovanja

Zagotavljamo, da banke izpolnjujejo odločitve nadzornikov ter zahteve glede skrbnega in varnega poslovanja. V ta namen imamo na voljo vrsto orodij, s katerimi lahko banke prisilimo k ukrepanju – od priporočil do zavezujočih ukrepov in sankcij.

Več o nadzorniških ukrepih

Preprečujemo in upravljamo krize

Če je banka v težavah, je bistveno, da nadzorniki čim prej posredujejo in učinkovito usklajujejo svoje odzive. To prispeva k ohranjanju finančne stabilnosti in zmanjšuje odvisnost od javnih sredstev.

Več o kriznem upravljanju

Vloga nacionalnih nadzornikov

Ena od nalog v ECB je spremljati, kako pristojni nacionalni organi nadzirajo manj pomembne finančne institucije. Pomagamo jim pri vsakodnevnem nadzoru in jih spodbujamo, da uporabljajo skupne prakse ter obenem prilagajajo svoj pristop vsaki posamezni banki.

Več o pomembnosti bank
Iščete preprosto razlago? Preberite pojasnjevalni članek
Želim izvedeti več
Kaj so manj pomembne institucije?

Vse strani v tem razdelku

Žvižgaštvo