14 юни 2017 г.
Има четири причини, поради които дадена банка може да бъде обявена за проблемна или с вероятност да стане проблемна:
Към момента на обявяване на дадена банка за проблемна или с вероятност да стане проблемна трябва да бъде налице едно от посочените по-горе условия или да има вероятност то да бъде изпълнено.
Като цяло се счита, че несъстоятелност на банка е събитие от първостепенна важност поради съществената роля на банките за икономиката. Те предоставят основни услуги на граждани и на предприятия, като например предлагане на кредити, приемане на влогове и обработване на плащания. Ето защо е важно да се гарантира, че предоставянето на тези услуги ще продължи в случай че банка изпадне в несъстоятелност.
Освен това финансовата система е силно интегрирана. Неотдавнашната финансова криза показа колко бързо и мощно могат да се разпространят проблемите във финансовия сектор, ако не се вземат ефикасни мерки.
След като банката бъде обявена за проблемна или с вероятност да стане проблемна, тя попада под разпореждането на Единния съвет по преструктуриране – орган за преструктуриране, отговарящ за значими банки под европейски банков надзор и за по-малко значими банки с трансгранична дейност. Той решава дали има обществен интерес банката да бъде преструктурирана (в противен случай банката бива ликвидирана) и какви мерки за преструктуриране трябва да бъдат приложени.
Основните цели на преструктурирането са:
ЕЦБ, която упражнява пряк надзор над около 120 значими банки, си сътрудничи тясно с Единния съвет по преструктуриране по време на процедурата на преструктуриране.
Единен съвет по преструктуриране
Планирането е основен елемент на ефикасното преструктуриране на банките, обявени за проблемни или с вероятност да станат проблемни.
Всяка година от банките се изисква да изготвят планове за възстановяване, които се оценяват от отговарящия за тях надзорен орган (като ЕЦБ отговаря за значимите банки). Плановете за възстановяване конкретизират възможни сценарии, ако банката се изправи пред финансови затруднения, и предвиждат действия, които тя би могла да предприеме, за да продължи да функционира и по този начин да се избегне изпадането ѝ в несъстоятелност. Банка, която изпитва финансови затруднения, може например да увеличи капитала си, да намали планираното кредитиране или да продаде част от активите си.
Планът за преструктуриране, от друга страна, е нещо като „завещание за разпореждане с живота“, което определя как банката би прекратила постепенно дейността си, ако бъде обявена за нежизнеспособна. Целта е да се определят първостепенните функции на банката, да се открият и преодолеят всички пречки, ограничаващи възможностите за нейното преструктуриране, и да се подготви евентуалното му осъществяване. Органът за преструктуриране е отговорен за изготвяне на плана за преструктуриране за всяка банка въз основа на получената информация от банката и от надзорния орган, с който също се правят консултации по време на този процес.
След като се вземе решение, че дадена банка е проблемна или има вероятност да стане проблемна, Единният съвет по преструктуриране преценява дали има алтернативни мерки от страна на частния сектор, които биха могли да бъдат предприети за предотвратяване на несъстоятелността на банката в разумен срок и дали пристъпване към преструктуриране (вместо ликвидация на банката чрез обичайно производство по несъстоятелност) е в интерес на обществото. С други думи, Единният съвет по преструктуриране преценява дали несъстоятелността на банката би могла, например, да причини финансова нестабилност или смущения на пазара.
Ако Единният съвет по преструктуриране реши, че няма приемливи алтернативни мерки от страна на частния сектор и че преструктурирането отговаря в най-голяма степен на обществения интерес, той може да приеме план за преструктуриране.
Единния съвет по преструктуриране разполага с набор от различни инструменти за преструктуриране:
Във всяка държава членка има схема за гарантиране на депозити, чрез която на вложителите се изплащат техните депозити, ако банката им е изпаднала в несъстоятелност и вложенията им вече не са налични. Защитени са депозити до 100 000 евро. Всички банки са задължени да участват в тази схема и да правят вноски в нейния фонд.