A Pénzügyi Felügyeletek Európai Rendszere (PFER) a három európai felügyeleti hatóság (efh), az Európai Rendszerkockázati Testület (ERKT) és az országos felügyeletek köré szerveződött hálózat. Fő feladata gondoskodni az Európai Unió pénzügyi rendszerének következetes és megfelelő felügyeletéről.
Az EKB mint európai bankfelügyeleti szerv szorosan együttműködik az efh-kkal, köztük elsősorban az Európai Bankhatósággal (EBH).
A PFER mind makro-, mind mikroprudenciális felügyeleti tevékenységet ellát.
A makroprudenciális felügyelet a pénzügyi rendszer egészének figyelemmel kísérését jelenti. Fő célja a pénzügyi rendszert fenyegető kockázatok megelőzése és enyhítése.
Az ERKT az Európai Unió pénzügyi rendszerének makroprudenciális felügyeletéért felelős. Bár szervezetileg elkülönül az EKB-tól, központja az intézmény frankfurti székházában van, és titkárságát is az EKB biztosítja.
Az ERKT fő feladatai a következők:
Az ERKT elnöki tisztét az EKB elnöke tölti be. A testület tagságát ezenkívül az EU‑tagállamok nemzeti központi bankjainak képviselői, valamint az efh-k elnökei alkotják.
Európai Rendszerkockázati Testület
A mikroprudenciális felügyelet kifejezés az egyes pénzintézetek (bankok, biztosítók, nyugdíjalapok) felügyeletére utal.
Három felügyeleti hatóság létezik:
Az efh-k elsősorban az EU-s pénzügyi felügyelet harmonizálásával foglalkoznak. Ennek keretében egységes szabálykönyvet dolgoznak ki, amely prudenciális felügyeleti normákat rögzít az egyes pénzintézetekre vonatkozóan. Emellett ők gondoskodnak a szabálykönyv következetes alkalmazásáról az egyenlő feltételek biztosítása érdekében. Végül az efh-k kaptak felhatalmazást a pénzügyi rendszerben rejlő kockázatok és sérülékeny pontok értékelésére.
Mindegyik hatóság élén elnök áll, aki az egész szervezetet képviseli. Az operatív döntéseket viszont a felügyeleti tanácsokban hozzák, amelyek a tagállamok felügyeleti szerveinek képviselőiből állnak.
A Fellebbviteli Tanács független testület, amely az európai felügyeleti hatóságok döntései által érintettek fellebbezési kérelmeivel foglalkozik. Az efh-k által kinevezett hat tagból és hat póttagból áll.
Az efh-k Vegyes Bizottsága a szabálykönyv következetes ágazatközi kidolgozásáért és alkalmazásáért felel.
A Vegyes Bizottság ülésein mindhárom felügyeleti hatóság képviselői részt vesznek, ami garantálja az együttműködést és a folyamatos információcserét.