Цялостни оценки
В сътрудничество с националните надзорни органи ЕЦБ проверява финансовото състояние на банките под нейния пряк надзор. Тези проверки се наричат цялостни оценки. Те допринасят за осигуряването на адекватна капитализация на банките и за способността им да устояват на макроикономически и финансови сътресения.
Основните цели на цялостните оценки са:
Да се осигури прозрачност | Да се подобри качеството на наличната информация за състоянието на банките |
---|---|
Да се коригират недостатъците | Да се установят проблемите и да се предприемат необходимите действия за разрешаването им |
Да се укрепи доверието | Да се уверят всички заинтересовани страни, че банките са същностно стабилни и надеждни |
Цялостните оценки се извършват, както следва:
- В обичайния случай ЕЦБ извършва първоначална проверка на състоянието на всички банки, които наскоро са били или е вероятно скоро да бъдат класифицирани като значими (което означава, че ще бъдат под прекия надзор на ЕЦБ). Тези първоначални проверки на състоянието включват преглед на качеството на активите с акцент върху кредитния риск, пазарния риск и процесите на институционално управление. Освен това банките се включват в извадката от други банки под пряк надзор за редовните надзорни стрес тестове, провеждани от банковия надзор в ЕЦБ. Прегледът на качеството на активите и първият стрес тест за нови значими банки се провеждат и съответно публикуват отделно.
-
В извънредни случаи ЕЦБ може да проведе цялостни оценки едновременно с преглед на качеството на активите и със стрес тест. Тогава двете проверки са с една и съща референтна дата и резултатите им се публикуват едновременно.
Резултати
Всяка цялостна оценка приключва с оповестяване на данни на равнище банка.
По-специално, резултатите от оценката се вземат предвид при текущото оценяване на рисковете, институционалното управление, капитала и ликвидността на банките като част от процеса по надзорен преглед и оценка.
Когато цялостната оценка се извършва по искане на държава от ЕС извън еврозоната, която желае да установи тясно сътрудничество с ЕЦБ, националният надзорен орган на тази държава предприема последващите действия по констатациите.
- 22 юли 2022 г.
-
ЕЦБ завърши цялостната оценка на Addiko Bank AG, Agri Europe Cyprus Ltd и Barclays Bank Ireland PLC
- 9 юли 2021 г.
-
ЕЦБ завърши цялостната оценка на две италиански банки, една естонска и една литовска банка
- 5 юни 2020 г.
-
ЕЦБ завърши цялостната оценка на дъщерните дружества на UBS и Bank of America
- 5 юни 2020 г.
- 26 юли 2019 г.
- 18 юли 2019 г.
- 4 ноември 2016 г.
- 14 ноември 2015 г.
- 31 октомври 2015 г.
-
ЕЦБ констатира общ капиталов недостиг от 14,4 млрд. евро при четири значими гръцки банки
- 26 октомври 2014 г.
-
Задълбоченият преглед на ЕЦБ показва, че банките трябва да предприемат допълнителни действия