Какво представляват надзорните колегии?
14 юли 2016 г. (актуализация - 12 декември 2018 г.)
Както финансовата криза показа пределно ясно, в свят на растяща глобализация е особено съществено банките, които имат дейност в повече от една държава, да бъдат под възможно най-ефикасен надзор. В това отношение важна роля изпълняват надзорните колегии, които помагат за подобряването на надзора над трансграничните банки.
Накратко за „надзорните колегии“
Надзорните колегии са по същество постоянни, макар и гъвкави структури, които включват надзорните органи на държавата на произход и приемащата държава на дадена международна банка. Базелският комитет за банков надзор използва термина в много широк смисъл като постоянни връзки между тези надзорни органи, като в това се включват всички контакти, независимо от формата им – телеконференции, видеоконференции, писма, имейли или връзки чрез защитени уебсайтове.
Смисълът на надзорните колегии е в това членовете им да опознаят по-добре рисковия профил и уязвимите места на трансграничните банки и да бъде налице рамка за преодоляване на най-важните проблеми, релевантни от надзорна гледна точка. Систематичното сътрудничество и споделяне на информация са съществени инструменти за укрепване на надзора над такива банки.
Споделянето на информация в практически план
Степента на взаимодействие между членовете на надзорните колегии варира според конкретната банкова група и конкретните надзорни органи, като се прилага принципът на пропорционалност.
Ето някои примери за информация, която може да бъде обменена между членовете на колегиите:
- Оценка на надзорния риск, основни констатации при надзорен преглед, предприети значими надзорни действия
- Анализи на въздействието на условията в ключови пазари или държави върху банковата група и резултати от стрес тестове
- Планове за подготовка за случай на криза
- Капиталова и ликвидна позиция, планове за капитала и ликвидността
- Стратегически планове за цялата банкова група и нейните дъщерни дружества
- Информация за външни фактори, която може да бъде полезна на членовете на колегията, например новости в регулацията и макропруденциална информация
Надзорните колегии в контекста на ЕС
Надзорните колегии в Европейския съюз са не само структури, които да насърчават тясното сътрудничество и споделянето на информация. Те имат и ролята да вземат решения, например съвместни решения за вътрешния модел на дадена институция, нейната рискова експозиция или капиталова база.
Директивата за капиталовите изисквания (ДКИ), която е част от правната рамка на ЕС в областта на банковия надзор, съдържа разпоредба, че колегиите от надзорни органи следва да осигурят съгласувана работна програма и хармонизирани решения в областта на надзора. Важна част от този процес са образците за банковия профил, които наред с всичко останало показват степента и естеството на трансграничната дейност на банките. Допълват ги писмени споразумения за координация и сътрудничество, които съставляват основата за осъществяването на сътрудничеството и обмена на информация между членовете на колегиите, и съответно за общите им задачи, дейности и решения.
Съгласно новата рамка, въведена от Директивата за възстановяване и преструктуриране на банки, колегиите трябва също така да подлагат на оценка плановете за възстановяване на трансграничните банки и да вземат по нея съвместно решение.
Ключови инструменти за прилагането на рамката на надзорните колегии в ЕС са насоките, разработени от Европейския банков орган, както и релевантните разпоредби, приети от Европейската комисия.
ЕЦБ, която отговаря за прекия надзор над значимите банки в европейския банков надзор, може да участва в надзорна колегия като (консолидиращ) надзорник по произход или надзорник от приемащата страна, като в първия случай председателства колегията.