Portal IMAS
Korzystanie z portalu IMAS
Przez portal IMAS nadzorowane banki i podmioty zewnętrzne mogą przekazywać informacje na potrzeby procesów nadzorczych, śledzić status tych procesów i wymieniać informacje z nadzorcami. Osoby mające już konto mogą się zalogować i potwierdzić zapoznanie się z warunkami korzystania z portalu.
Logowanie do portalu IMASUruchomienie portalu
Portal IMAS uruchomiono na początku 2021. Mogą z niego korzystać – zależnie od rodzaju procesu nadzorczego – zarówno nadzorowane banki (istotne i mniej istotne), jak i podmioty zewnętrzne (podmioty nieobjęte nadzorem i osoby fizyczne). Poniżej znajdują się informacje o procesach dostępnych w portalu.
Procesy dostępne w portalu IMAS
Dla banków istotnych i mniej istotnych
- Nabycie znacznego pakietu akcji (proces dostępny także dla podmiotów zewnętrznych) – wspólne wytyczne dotyczące oceny ostrożnościowej przejęć i zwiększeń znacznych pakietów akcji w sektorze finansowym
- Powiadomienia w ramach paszportowania
- Udzielanie licencji (proces dostępny także dla podmiotów zewnętrznych) – przewodnik do oceny wniosków o licencję
- Dobrowolna rezygnacja z zezwoleń
Tylko dla banków istotnych
- Kontrole na miejscu w ramach przeglądu jakości kredytowej
- Ocena kompetencji i reputacji – przewodnik do oceny kompetencji i reputacji
- Modele wewnętrzne (nieistotne zmiany i rozszerzenia) – instrukcje dla nadzorowanych podmiotów dotyczące wypełniania formularzy powiadomienia o nieistotnych zmianach i rozszerzeniach
Finansowe spółki holdingowe (o działalności mieszanej) (proces dostępny także dla instytucji mniej istotnych i podmiotów zewnętrznych, które mają wejść w skład istotnej nadzorowanej grupy)
Powiadomienia dotyczące rozwiązań w zakresie outsourcingu – instrukcje dla nadzorowanych podmiotów dotyczące wypełniania formularzy powiadomienia o rozwiązaniach w zakresie outsourcingu
Zasady korzystania z portalu
Korzystanie z portalu IMAS w niektórych krajach jest obowiązkowe na mocy prawa lub jako praktyka administracyjna, a w innych – dobrowolne, również w zależności od rodzaju procesu. Szczegółowe informacje można znaleźć w zasadach korzystania z portalu.
Aktywacja konta
Nadzorowane instytucje mogą same zakładać konta i zarządzać dostępem użytkowników do portalu IMAS. W tym celu powołują upoważnionych administratorów.
Dla użytkowników z podmiotów zewnętrznych funkcję administratora pełni EBC.
Rejestracja do portalu IMAS
Rejestracji do portalu IMAS dokonuje się przez złożenie do EBC (supportcenter@ecb.europa.eu) odpowiedniego formularza rejestracyjnego.
- Formularz rejestracyjny dla instytucji istotnych i mniej istotnych
- Formularz rejestracyjny dla podmiotów zewnętrznych
Zakładanie kont użytkowników
Upoważnieni administratorzy mogą wchodzić na portal identyfikacyjny EBC, żeby zakładać konta dla użytkowników ze swojej instytucji, oraz na portal IMAS, żeby przypisywać im szczegółowe uprawnienia. Dla podmiotów zewnętrznych konta użytkowników zakłada bezpośrednio EBC.
Podstawowe wskazówki do aktywacji konta i najważniejsze informacje techniczne można znaleźć w instrukcji. Pełne objaśnienie, jak korzystać z portalu IMAS, znajduje się w samym portalu.
Jak uzyskać dostęp do portalu IMAS po raz pierwszy? Instrukcja aktywacji konta Opis portalu IMAS: dostęp do poszczególnych procesów Krótki przewodnik do wniosków dotyczących procesów nadzorczychDodawanie i usuwanie upoważnionych administratorów i użytkowników
Upoważnieni administratorzy zarejestrowani w portalu mogą wysłać wniosek o wprowadzenie zmian na adres supportcenter@ecb.europa.eu za pomocą tego formularza.
Podmioty zewnętrzne mogą wysłać wniosek o wprowadzenie zmian na adres supportcenter@ecb.europa.eu za pomocą tego formularza.
Gdzie szukać wsparcia?
Problemy techniczne związane z portalem IMAS lub portalem identyfikacyjnym EBC należy zgłaszać do centrum wsparcia EBC pod adresem supportcenter@ecb.europa.eu lub numerem telefonu +49 69 1344 7766.
Pytania dotyczące prowadzenia działalności należy kierować do właściwych organów krajowych. Ich dane kontaktowe można znaleźć w portalu IMAS. W sprawach dotyczących modeli wewnętrznych należy się kontaktować z odpowiednim wspólnym zespołem nadzorczym.