Възможности за търсене
Начална страница Медии ЕЦБ обяснява Изследвания и публикации Статистика Парична политика Еврото Плащания и пазари Кариери
Предложения
Сортиране по

Често задавани въпроси

Раздел 1 – Кои сме ниеРаздел 2 – Как осъществяваме надзораРаздел 3 – Гарантиране на отчетносттаРаздел 4 – Защита на потребителите

Раздел 1 – Кои сме ние

Какво представлява единният надзорен механизъм?

Единният надзорен механизъм (ЕНМ) е системата за банков надзор в Европа. Той е един от стълбовете на банковия съюз и се състои от нас – ЕЦБ, и националните надзорни органи на всички държави от еврозоната. ЕНМ включва и други държави от ЕС, които са решили да участват в надзора.

Неговите основни цели са:

  • да осигурява сигурността и стабилността на европейската банкова система;
  • да засилва финансовата интеграция и стабилност в Европа.

Защо ни е необходим европейски банков надзор?

Финансовите кризи показаха колко бързо и устремно проблемите във финансовия сектор на една държава могат да обхванат и друга, особено в паричен съюз като еврозоната. Впоследствие тези проблеми могат да засегнат пряко гражданите и парите им.

Стремим се да защитаваме финансовата система и да задържим доверието в европейския банков сектор. Чрез общия европейски надзорен механизъм упражняваме единен надзор над банките във всички участващи държави.

Кои държави участват в банковия надзор?

Общо 21 държави участват в банковия надзор. 20 от тях използват еврото и участват автоматично в европейския банков надзор. Държавите от ЕС, чиято парична единица не е еврото, също могат, ако решат, да участват посредством „тясно сътрудничество“ с ЕЦБ. Една от тези държави е България.

ЕЦБ може да сключва меморандуми за разбирателство с националните надзорни органи на държави от ЕС, които не участват в надзора, и с органите на трети страни, за да съгласува надзора над съответните банки и трансграничните им дъщерни дружества и клонове.

Раздел 2 – Как осъществяваме надзор

Каква точно е ролята на ЕЦБ?

От ноември 2014 г. насам упражняваме надзор над най-големите банки в Европа. За тази цел:

  • издаваме и отнемаме лицензите на всички банки в участващите държави;
  • оценяваме придобиването и разпореждането с дялови участия в банки;
  • осигуряваме спазването на всички изисквания, установени в правилата за банките в ЕС, и при необходимост определяме по-високи пруденциални изисквания за банките с цел защита на финансовата стабилност;
  • редовно следим рисковете на банките, за да преценим финансовата им стабилност и устойчивост;
  • грижим се банките да се управляват ефикасно и да разполагат с надеждни процедури за вземане на решения.

Как работим?

Надзорният съвет планира и изпълнява надзорните задачи на ЕЦБ. Те включват вземане на надзорни решения, които впоследствие се приемат от Управителния съвет – главния орган за вземане на решения на ЕЦБ, съгласно процедура при липса на възражения.

Текущият надзор над значимите банки се извършва от съвместни надзорни екипи. Освен това хоризонтални експертни екипи правят проверки на място и дистанционно и разработват надзорни методологии и ръководства по конкретни теми или области на риск.

Какво представляват съвместните надзорни екипи?

Съвместните надзорни екипи (СНЕ) са една от основните форми на сътрудничество между ЕЦБ и националните надзорни органи. За всяка значима банка съставяме екип от служители на ЕЦБ и на националните надзорни органи. ЕЦБ координира екипа с помощта на всеки от националните органи.

СНЕ осъществяват текущ надзор над значимите банки, като обръщат внимание най-вече на анализа на риска и предлагат надзорни програми и подходящи действия.

Над кого упражнява надзор ЕЦБ?

Пряк надзор

ЕЦБ упражнява пряк надзор над повече от 100 значими банки, чийто дял в общите банкови активи в участващите държави е около 85 %.

Банките се определят като значими въз основа на:

  • размера – банки с обща стойност на активите над 30 млрд. евро или ако банката е една от трите най-големи в дадена държава;
  • значението им за икономиката на държавата, в която се намират, или за ЕС като цяло;
  • значимостта на трансграничната им дейност;
  • това дали са искали или получавали финансова помощ пряко от Европейския механизъм за стабилност или Европейския инструмент за финансова стабилност.
Вижте кои банки са под прекия надзор на ЕЦБ

Непряк надзор

Около 2000-те по-малко значими банки в еврозоната са под прекия надзор на съответния национален надзорен орган и под непряк надзор от страна на ЕЦБ. ЕЦБ обаче може по всяко време да реши да поеме прекия надзор над която и да е от тези банки, за да осигури последователното прилагане на високите надзорни стандарти.

Как мога да съобщя за нарушение на законодателството на ЕС в областта на банковия надзор?

Приканваме Ви да съобщавате на ЕЦБ всяко подозрение за нарушение на законодателството на ЕС, свързано с надзорните ѝ задачи. Това включва всякакви предполагаеми нарушения, извършени от поднадзорните банки, националните надзорни органи или самата ЕЦБ. Цялата предоставена информация ще бъде разглеждана при най-строга поверителност.

Раздел 3 – Гарантиране на отчетността

Как изпълнява ЕЦБ задължението си за отчетност по надзора, който осъществява?

Налице са редица механизми , чрез които се осигурява демократична отчетност във връзка с надзорните действия на ЕЦБ. Те включват:

  • редовни обсъждания с Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз;
  • изисквания за отчетност пред националните парламенти на държавите членки, участващи в европейския банков надзор;
  • одити, извършвани от Европейската сметна палата;
  • правен контрол от страна на Съда на Европейския съюз.

Как ЕЦБ избягва потенциални конфликти на интереси между надзорните си задачи и задачите по паричната политика?

Разделението на задачите на ЕЦБ е заложено в правото на ЕС, така че да упражнява надзор независимо от паричната политика. Надзорният съвет отговаря за надзорната част от дейностите на ЕЦБ, а Управителният съвет – за въпросите, свързани с паричната политика. Проектите на надзорни решения се предлагат от Надзорния съвет и се представят на Управителния съвет за приемане.

Организационното отделяне на служителите, които участват пряко в задачите по паричната политика, служи и за избягване на потенциални конфликти на интереси.

Раздел 4 – Защита на потребителите

Как да постъпя, ако имам оплакване срещу дадена банка?

Ако имате оплакване срещу банка, свържете се направо с нея или се обърнете къморгана, отговарящ за защитата на потребителите във Вашата държава.

ЕЦБ упражнява надзор над големи и значими банки в еврозоната и в държавите, които решат да участват в европейския банков надзор, но задачи като защита на потребителите и борба с изпирането на пари не попадат в обхвата на задълженията ѝ и следователно са отговорност на националните органи. Твърденията за престъпна дейност са от компетентността на съответните национални правоохранителни органи.

Мога ли да получа от ЕЦБ конкретна информация за моята банка?

Не. Правни разпоредби не позволяват на ЕЦБ да оповестява информация или данни за отделни поднадзорни банки. Свържете се пряко с Вашата банка.

Какво прави европейският банков надзор, за да бъдат парите ми защитени?

В надеждни и стабилни банки парите Ви са на сигурно място. Ролята на европейския надзор е да помага на банките внимателно да управляват вътрешните и външните рискове, за да бъдат устойчиви на сътресения. Затова ЕЦБ има правомощието да поиска от банките да поддържат повече капиталови буфери като защитна мярка при евентуални проблеми. Също така тя може да издава и отнема лицензи за банкова дейност и да налага санкции на банките, ако нарушат правилата. В държавите от ЕС действат и финансирани от банките схеми за гарантиране на депозитите, които гарантират, че депозитите в размер до 100 000 евро са защитени.

Ако имате допълнителни въпроси, можете да се свържете с нас, като използвате формуляра за заявка за информация, или да ни се обадите на + 49 69 1344 1300.

Подайте сигнал