Всички институции, които плащат такси и са част от поднадзорна група, определят едно единствено лице, което действа като задължено лице за таксата от името на цялата група. За тази цел на ЕЦБ се изпраща подписано уведомление по пощата или с имейл. Крайната дата за уведомлението за определяне на ново задължено лице за таксата е 30 септември всяка година, което гарантира гладкото протичане на процеса по начисляване на таксите.
Формуляр за уведомление за задълженото лице за таксата
Всяка година срокът за актуализиране на данните за задълженото лице за таксата е 30 септември. Задължените лица за таксата, които вече са предоставили данните си за контакт, са длъжни да ги актуализират единствено ако има промени. Прочетете декларацията за защита на данните.
Данните за контакт се предоставят единствено чрез онлайн портала на ЕЦБ. Служителите на ЕЦБ нямат достъп до профилите на отделни банки в портала, така че не могат да направят това от името на банката. ЕЦБ препоръчва да бъде предоставен имейл адрес на отдел или група, а не на отделен служител, за да се гарантира, че вътрешните кадрови промени не влияят върху комуникацията на ЕЦБ със задължените лица за таксата.
Ако все още не сте получили потребителско име и парола, или ако желаете да промените наименованието на задълженото лице за таксата, обърнете се към екипа, който отговаря за надзорните такси, по възможност на имейл:SSM-fee-enquiries@ecb.europa.eu.
Да, задълженото лице за таксата е длъжно да съобщи на ЕЦБ най-късно до 30 септември на всеки период на таксуване всяка промяна в данните за контакт.
Ако промените в структурата на групата засягат основното дружество в групата или дъщерното дружество, което е било определено за задължено лице за таксата, следва да уведомите ЕЦБ, като подадете нов формуляр за уведомление за задължено лице за таксата. Други промени в рамките на групата не изискват подаването на нов формуляр за уведомление за задълженото лице.
Задължените лица за таксата трябва да подадат своя формуляр до 30 септември всяка година, за да се гарантира гладкото протичане на процеса по начисляване на таксите.
Промяна във Вашето състояние може да се отрази върху изчисляването на годишната надзорна такса. Уведомете чрез имейл екипа, който отговаря за таксите, за промени в състоянието на Вашата банка. Те ще се свържат с Вас, за да Ви информират как да постъпите в конкретния случай.
Банка с новоиздаден лиценз, която се намира в участваща държава членка и не е част от съществуваща поднадзорна група, трябва да плаща годишна надзорна такса. Нейният размер се изчислява въз основа на броя пълни месеци от надзорния период, в които банката е била поднадзорна.
Представете на ЕЦБ данни за контакт на отговорното лице или за предпочитане на отдел, по-специално техните имейл адреси, след което ЕЦБ ще Ви информира за следващите действия.
Ако Вашата банка е била самостоятелна и по-малко значима преди придобиването от значима поднадзорна група, е възможно Вашата надзорна такса да бъде засегната. По принцип след придобиването годишната надзорна такса се изчислява въз основа на броя пълни месеци, през които поднадзорното лице е било самостоятелна по-малко значима институция (член 7, параграф 1 от Регламента на ЕЦБ относно надзорните такси).
Изчисляването на таксата се извършва на най-високото равнище на консолидация в участващите държави членки. Следователно, когато кредитните институции са част от поднадзорна група, установена в участващите държави членки, изчислява се и се заплаща една такса на равнището на групата.
Уведомете чрез имейл екипа, който отговаря за таксите, за промени в състоянието на Вашата банка. Те ще разгледат Вашия случай и ще се свържат с Вас, за да Ви информират как да постъпите при конкретните обстоятелства.
ЕЦБ отговаря за ефикасното и последователно функциониране на единния надзорен механизъм в неговата цялост, т.е. на значимите банки под пряк надзор и на по-малко значимите банки под непряк надзор от страна на ЕЦБ. Следователно всички поднадзорни банки са задължени да плащат надзорна такса.
Годишната надзорна такса се изчислява на най-високо равнище на консолидация за всички банки под надзора на ЕЦБ въз основа на фактори за таксата към референтната дата 31 декември на предходния период на таксуване или приложимата референтна дата, както е обяснена в примерите по-долу.
От периода на таксуване 2020 г. нататък ЕЦБ ще използва вече наличните данни по FINREP и COREP за определяне на факторите за таксата за повечето поднадзорни банки.
Две категории банки продължават да са задължени да представят тези фактори за надзорната такса посредством отделен процес на събиране на данни: i) групи, които изключват активи и/или рискови експозиции на дъщерни дружества в неучастващи държави членки; и ii) клонове, създадени в участващи държави членки от кредитни институции от неучастващи държави членки, които не попадат в обхвата на Регламента на ЕЦБ за FINREP.
Задължените лица за таксата, които все още трябва да представят тези данни, следва да предоставят информацията относно факторите за таксата на националните надзорни органи, като използват образците от приложенията към Решението на ЕЦБ относно факторите за таксата.
Факторите за таксата трябва да бъдат предоставени до края на работния ден на 11 ноември на текущата година, или на следващия работен ден, ако 11 ноември е почивен ден, с референтна дата 31 декември на предходната година или както е приложимо (вижте примерите по-долу). Известията за таксата се издават през първото полугодие след периода на таксуване.
Факторите за таксата се предоставят на националните надзорни органи, като се използват образците от приложенията към Решението на ЕЦБ относно факторите за таксата. Образците се попълват съгласно посочените указания, като също така се включва информация за удостоверяване от одитор и декларация от ръководството, в случай че такава се изискват.
Не, въпреки че Регламентът за надзорните такси наистина предвижда опция за изключване на активите на дъщерните предприятия, намиращи се в неучастващи държави и държави извън ЕС. Опцията е предвидена за удобство на засегнатите поднадзорни групи, тъй като понижава годишните надзорни такси, които иначе би трябвало да плащат. Ако обаче бремето на изчисляването е по-голямо от очакваното намаление на годишните надзорни такси, за поднадзорната група е по-ефективно да включи такива активи.
За да се осигури гладкото протичане на процеса на събиране, е необходимо да се установи кои групи с дъщерни предприятия, установени в неучастващи държави членки или трети страни, възнамеряват да изключат свъответните активи и/или рискови експозиции от своите фактори за таксата.
Не. Годишни надзорни такси се налагат само на клонове, установени в участваща държава членка от банка майка, установена в неучастваща държава членка. Например клон в ЕС в участваща държава членка (например Германия) ще трябва да плати надзорна такса на ЕЦБ, ако банката майка е установена в неучастваща държава членка. Банката майка може да бъде обект на надзор от страна на съответния национален надзорен орган (например в Швеция) и съответно на него да заплаща такса. Това изискване е независимо от изискването клон в ЕС да плаща надзорна такса на ЕЦБ.
В този смисъл трябва да се има предвид следното:
Поднадзорните групи, които имат дейност в една или повече участващи държави членки, трябва да предоставят информацията само веднъж, като използват най-високото ниво на консолидация в тези участващи държави. Изчислява се една единствена надзорна такса.
Ако задълженото лице, което все още трябва да предостави факторите за таксата, не го направи, ЕЦБ сама ще определи липсващите фактори за таксата въз основа на наличната информация. Непредоставянето на фактори за таксата се счита за нарушение на Регламента на ЕЦБ относно надзорните такси и може да доведе до санкции.
Ако сте подали отделно своите образци за факторите за таксата чрез Вашия НКО, можете да представите отново данните за факторите за таксата, като използвате същия формат и канал за подаване по време на 15-дневния срок за коментари. Ако ЕЦБ определи Вашите фактори за таксата въз основа на данните по COREP и FINREP, а наличните стойности на общите рискови експозиции и общите активи в онлайн портала не са актуални, можете да подадете отново отчетите по COREP и FINREP по време на 15-дневния срок за коментари чрез НКО. Следва да се отбележи, че данните по FINREP и COREP могат да се променят след 15-дневния срок за коментари. Въпреки това за целите на таксуването, щом данните вече са използвани за изчисляване на надзорната такса за периода на таксуване, бъдещите изменения няма да бъдат взети под внимание и не се предвиждат преизчисления на надзорните такси.
Решението на ЕЦБ относно факторите за таксата определя методологията и процедурите за изчисляване на два фактора – общите активи и общата рискова експозиция.
Да. Клонове, установени в участващи държави членки от кредитни институции, установени в държави от Европейското икономическо пространство (ЕИП), които не са държави членки на ЕС, а именно Норвегия, Лихтенщайн и Исландия, са под надзора на ЕЦБ (като надзорът е непряк в случая на по-малко значими институции). В зависимост от значимостта им прекият надзор над тези клонове се извършва или от ЕЦБ, или от националния компетентен орган. Ето защо те са задължени да изпратят на ЕЦБ факторите за таксата, които ще бъдат използвани за определянето на годишната им надзорна такса.
Не, не сте задължени да представите фактори за таксата с референтна дата 31 декември 2019 г. От задължените лица за таксата, установени след 1 януари 2020 г. обаче, които попадат в една от двете категории, които трябва да представят фактори за таксата, се изисква да представят на националните си компетентни органи факторите за таксата с референтна дата, максимално близка до 31 декември на предходната година, за да бъдат изчислени годишните надзорни такси. За институция, създадена на 1 януари 2020 г., референтната дата най-близка до 31 декември 2019 г. ще бъде 31 март 2020 г. За институция, учредена на или след 1 април 2020 г., най-близката до 31 декември 2019 г. референтна дата е 30 юни 2020 г. Същите референтни дати ще бъдат използвани от ЕЦБ, за да определи факторите за таксата за институции, учредени на 1 януари 2020 г., които отчитат данни по COREP и FINREP за пруденциални цели.
Да. Съгласно член 7 от Регламента относно надзорните такси, когато спрямо поднадзорно лице се осъществява надзор само за част от периода на таксуване, годишната надзорна такса се изчислява според броя на пълните месеци от периода на таксуване, за които спрямо поднадзорното лице се осъществява надзор. Като поднадзорно лице в периода на таксуване 2020 г. плащащият такса клон продължава да бъде задължен да предостави фактори за таксата с референтна дата 31 декември 2019 г. в съответствие с член 10, параграф 4 от Регламента относно надзорните такси, за да съдейства за изчисляването на дължимата надзорна такса. Надзорна такса ще бъде определена за периода от януари до март 2020 г.
В съответствие с член 10, параграф 3, буква бб) от Регламента относно надзорните такси когато поднадзорно лице изготвя годишни отчети, включително консолидирани годишни отчети на базата на счетоводна година, която не съвпада с календарната година, референтната дата за общите активи е датата на годишното счетоводно приключване, съответстваща на предходния период на таксуване. За институция, учредена преди 1 януари 2020 г., чието годишно счетоводно приключване е на 31 март, референтната дата за фактора за таксата „общи активи“ е 31 март 2019 г.
Не непременно. За клоновете, които попадат в обхвата на Регламента на ЕЦБ за FINREP, ЕЦБ ще определи техните фактори за таксата въз основа на общите активи, отчетени за пруденциални цели. За клонове, които са задължени да подават образци за факторите за таксата, общите активи следва да отговарят на размера на общите активи съгласно член 2, параграф 12, буква б) от Регламента на ЕЦБ относно надзорните такси. Следователно клон на кредитна институция, който е установен в неучастваща държава членка, следва да подава пред ЕЦБ общите активи, изчислени въз основа на общата стойност на активите съгласно последния одитиран годишен отчет, изготвен в съответствие с Международните стандарти за финансово отчитане (МСФО), приложими в рамките на Съюза в съответствие с Регламент (ЕО) № 1606/2002 на Европейския парламент и на Съвета, а ако този годишен отчет не е наличен, годишния отчет, изготвен в съответствие с приложимите национални счетоводни закони. За заплащащи такса клонове, които не изготвят годишен отчет, общи активи означава общата стойност на активите, определена в съответствие с член 51, параграф 5 от Регламент (ЕС) № 468/2014 (ЕЦБ/2014/17), т.е. статистически данни. Клоновете, които докладват общата стойност на активите за пруденциални цели на доброволна основа, могат да използват тази стойност за определяне на фактор за таксата „общи активи“. ЕЦБ обаче не използва повторно доброволно подадените данни за целите на определяне на факторите за таксата и все пак ще е необходимо да се подаде образец за факторите за таксата.
Не непременно. Вместо одиторска заверка като удостоверение за общите активи на клона ръководителят на клона или – ако ръководителят не е налице – ръководният орган на кредитната институция, учредила заплащащия такса клон, удостоверява общите активи на заплащащия такса клон посредством писмо от ръководството, изпратено на съответния НКО. Приложен е образец на писмо от ръководството.
Това изключение се прилага единствено за заплащащи такса клонове и не се прилага за задължени лица за таксата, които трябва да представят одиторска заверка на своите финансови отчети в съответствие с член 3.2, буква б) от Решение на ЕЦБ относно факторите за таксата.
ЕЦБ издава електронно известие за таксата на всяко задължено лице за таксата чрез своя онлайн портал. Очакваното време на издаване е второто тримесечие от следващия период на таксуване. За периода на таксуване 2020 г. това е второто тримесечие на 2021 г. На предоставения от Вас имейл адрес чрез онлайн портала на ЕЦБ се изпраща автоматично уведомление за наличието на съответна кореспонденция (известие за таксата, писмо с искане за плащане на таксата или писмо за плащане на лихви).
Ако до края на периода не сте получили известието за таксата, изпратете имейл на екипа, който отговаря за таксите.
Платежните данни винаги се посочват на втората страница на съответния документ. Ако желаете допълнително потвърждение на платежните данни, изпратете имейл на екипа, който отговаря за таксите.
Надзорната такса се счита за публична такса съгласно член 13 на Директивата за ДДС (2006/112/EО) и следователно е освободена от ДДС. ЕЦБ като институция на ЕС не е задължена да се регистрира за целите на ДДС или корпоративния подоходен данък и по тази причина няма данъчен идентификационен номер.
Националните надзорни органи изпълняват важна роля в банковия надзор в рамките на единния надзорен механизъм.
Техните надзорни разходи обаче не се отчитат при изчисляването на надзорната такса, която се плаща на ЕЦБ. Това означава, че националните надзорни органи си запазват правото да начисляват такси в съответствие с националното законодателство. Всякакви въпроси, свързани с таксата на националния надзорен орган, следва да бъдат отправени директно към неговото звено за контакт.
ЕЦБ отговаря само за единния надзорен механизъм, не за единния механизъм за преструктуриране. ЕЦБ и Единният съвет по преструктуриране (ЕСП) са независими една от друга институции. Всякакви въпроси, свързани с ЕСП, трябва да се отправят към неговото звено за контакт или пряко към националните органи по преструктуриране.
Да. Всъщност SEPA директен дебит е препоръчваният от ЕЦБ метод на плащане. Директният дебит гарантира навременното плащане на таксата и по този начин се избягват евентуални лихви за просрочие. Ако изберете този метод на плащане, можете да въведете банковите си данни чрез онлайн портала и да отпечатате съгласие за директен дебит. Подпишете и изпратете оригинала на посочения в съгласието адрес на ЕЦБ.
Ако в известието за таксата има потенциална фактологична грешка, както и по всякакви други общи въпроси, обърнете се към екипа, който отговаря за таксите.
SSM-fee-enquiries@ecb.europa.eu
Това не засяга правото на задълженото лице да оспори известието за таксата пред Административния съвет за преглед. Срокът за обжалване е един месец от получаването на известието за таксата.
Административен съвет за преглед
Решенията, взети от ЕЦБ в изпълнение на нейните надзорни задачи, могат да бъдат оспорени и пред Съда на ЕС.
Таксите са дължими в рамките на 35 дни от датата на издаване на известието за такса.
В случай на частично плащане или неплащане на таксите ЕЦБ има право да начислява лихва на дневна база върху неплатената сума на надзорната такса.
Лихвата се начислява с годишен процент, равен на лихвения процент по основните операции на ЕЦБ по рефинансиране плюс 8 процентни пункта от датата, на която е било дължимо плащането, до датата, предхождаща кредитирането на сметката на ЕЦБ с неизплатената сума.
Можете да смените паролата си, като кликнете на „Request new password“ и въведете потребителското си име и вече регистрирания имейл адрес (това е имейл адресът, посочен като предпочитан за връзка с Вашата банка, на който ЕЦБ изпраща известия). Ако продължавате да имате проблеми, изпратете имейл на адрес SSM-fee-enquiries@ecb.europa.eu.
Онлайн порталът е съвместим само със следните интернет браузъри: Internet Explorer (версия 9 или по-късна), Google Chrome и Firefox. Ако продължавате да имате технически проблеми, макар че използвате един от посочените браузъри, свържете се с нас по имейл.
Изпратете имейл на екипа, който отговаря за таксите, с копие от съобщението за грешка и/или съответния IBAN. Екипът за таксите ще добави кода на банката в системата на ЕЦБ и ще Ви помоли да въведете отново своя IBAN чрез онлайн портала.
Не, известията за такса се изпращат само на имейл адреса, който сте посочили като „предпочитан“. Проверете онлайн портала и, ако е необходимо, променете посоченото като предпочитано. Ако още не сте получили известие за такса, изпратете имейл на екипа, който отговаря за таксите. ЕЦБ препоръчва да предоставите имейл адрес на отдел или група, а не на отделен служител, за да се гарантира, че вътрешните кадрови промени не влияят върху комуникацията ни с Вас.
Към момента онлайн порталът на ЕЦБ е наличен само на английски език. След влизане в портала можете да видите ръководство за него в долния десен ъгъл на екрана. В него ще намерите превод на всички екрани в портала на всички езици на еврозоната.
Освен това винаги, когато получите по имейл уведомление, че в онлайн портала е качен нов документ, ще получите и връзка към превод на документа.
От периода на таксуване 2020 г. нататък задължените лица за таксата ще могат да избират езика, на който да получават известието за таксата. ЕЦБ ще изпрати отделно съобщение до задължените лица за таксата, за да задейства събирането на езикови предпочитания, през второто полугодие на 2020 г.
Също така, формулярът за SEPA директен дебит е публикуван на уебсайта на банковия надзор в ЕЦБ на всички езици на еврозоната.
Ако имате други въпроси, обърнете се пряко към екипа на ЕЦБ, който отговаря за надзорните такси.