Možnosti iskanja
Domov Mediji Pojasnjujemo Raziskave in publikacije Statistika Denarna politika Euro Plačila in trgi Zaposlitve
Predlogi
Razvrsti po

Pogosta vprašanja ...

Razdelek 1 – enotni mehanizem nadzoraRazdelek 2 – kako deluje evropski bančni nadzorRazdelek 3 – odgovornost v okviru enotnega mehanizma nadzoraRazdelek 4 – varstvo potrošnikov

Razdelek 1 – enotni mehanizem nadzora

Kaj je enotni mehanizem nadzora?

Enotni mehanizem nadzora (EMN) je sistem bančnega nadzora v Evropi in eden od stebrov bančne unije. Sestavljajo ga ECB in nacionalni nadzorni organi vseh držav v euroobmočju ter drugih držav EU, ki se odločijo za sodelovanje v mehanizmu.

Glavna cilja EMN sta:

  • skrbeti za varnost in trdnost evropskega bančnega sistema;
  • krepiti finančno integracijo in stabilnost v Evropi.

Zakaj potrebujemo EMN?

Finančne krize so pokazale, kako hitro in silovito se težave v finančnem sektorju ene države lahko razširijo na druge države. To še toliko bolj velja v monetarni uniji, kakršna je euroobmočje. Te težave lahko zatem neposredno vplivajo na ljudi v vseh državah.

EMN kot skupni evropski nadzorni mehanizem skrbi za to, da se bančni nadzor izvaja enotno v vseh sodelujočih državah. S tem prispeva tudi k vzdrževanju zaupanja v evropski bančni sektor. ECB – skupaj z nacionalnimi nadzornimi organi – izvaja evropski bančni nadzor kot neodvisna institucija s potrebnim strokovnim znanjem in tehničnimi sposobnostmi.

Katere države sodelujejo?

V EMN samodejno sodeluje vseh dvajset držav v euroobmočju. Države EU, ki nimajo eura kot svoje valute, se lahko odločijo, da bodo sodelovale z ECB prek »tesnega sodelovanja«, kot je to v primeru Bolgarije.

ECB lahko sklene memorandum o soglasju z relevantnimi nacionalnimi nadzornimi organi držav članic EU, ki ne sodelujejo v EMN, in z organi držav zunaj EU. V memorandumu je določeno, kako bo potekalo sodelovanje pri izvajanju nadzorniških nalog.

Razdelek 2 – kako deluje evropski bančni nadzor

Kaj natančno je vloga bančnega nadzora v ECB?

ECB od novembra 2014 nadzira največje evropske banke. Med drugim ima pooblastila, da:

  • izda ali odvzame bančno dovoljenje katerikoli banki v sodelujočih državah;
  • oceni pridobitve in odsvojitve deležev v bankah;
  • skrbi za to, da banke izpolnjujejo vse zahteve glede skrbnega in varnega poslovanja, določene v bančnih pravilih EU, in občasno določi višje zahteve za banke, kadar je to potrebno za zaščito finančne stabilnosti.

Kako je organiziran EMN?

Nadzorni odbor, ki mu pomaga usmerjevalni odbor, načrtuje in izvaja nadzorne naloge ECB. To pomeni, da izvaja pripravljalna dela in oblikuje osnutke odločitev, ki jih nato predlaga Svetu ECB v sprejetje. Šteje se, da so predlagane odločitve sprejete, če jim Svet ECB kot glavni organ odločanja v ECB ne nasprotuje. Vsakodnevni nadzor pomembnih bank izvajajo skupne nadzorniške skupine.

Kaj so skupne nadzorniške skupine?

Skupne nadzorniške skupine so ena glavnih oblik sodelovanja med ECB in nacionalnimi nadzorniki. Za vsako pomembno banko je oblikovana ena skupina, ki jo sestavljajo zaposleni iz ECB in iz nacionalnega nadzornega organa, ki sodeluje pri nadzoru te banke. Skupino koordinira ECB ob pomoči nacionalnega nadzornika.

Skupne nadzorniške skupine izvajajo tekoči nadzor pomembnih bank. Njihove glavne naloge so, da analizirajo tveganja v nadzorovani banki ter predlagajo nadzorni program in ustrezne nadzorne ukrepe.

Koga nadzira ECB?

Neposredni nadzor

ECB neposredno nadzira več kot 100 pomembnih bank, ki predstavljajo približno 85% skupne bilančne vsote bank v sodelujočih državah.

Banke so kot pomembne določene na podlagi naslednjih dejavnikov:

  • velikost –banka ima bilančno vsoto nad 30 milijard EUR ali je ena od treh največjih bank v državi;
  • pomen za gospodarstvo države, v kateri ima banka sedež, ali za EU kot celoto;
  • pomembnost čezmejnih aktivnosti;
  • ali je banka zaprosila za finančno pomoč neposredno iz Evropskega mehanizma za stabilnost ali iz Evropske družbe za finančno stabilnost oziroma je takšno pomoč prejela.
Seznam bank, ki jih neposredno nadzira ECB

Posredni nadzor

Več kot 2.000 manj pomembnih bank neposredno nadzirajo nacionalni nadzorni organi, medtem ko jih ECB nadzira zgolj posredno. Vseeno se lahko ECB kadarkoli odloči, da bo tudi nad katero od teh bank prevzela neposredni nadzor, če je to potrebno za dosledno uporabo visokih nadzorniških standardov.

Razdelek 3 – odgovornost v okviru enotnega mehanizma nadzora

Kako je ECB demokratično odgovorna za nadzor, ki ga izvaja?

Vzpostavljena je ureditev preverjanja odgovornosti, ki ECB nalaga, da demokratično odgovarja za svoje nadzorne ukrepe. Ta ureditev med drugim vključuje:

  • redne razprave z Evropskim parlamentom in Svetom Evropske unije;
  • obveznosti poročanja nacionalnim parlamentom držav članic, ki sodelujejo v evropskem bančnem nadzoru;
  • revizije s strani Evropskega računskega sodišča;
  • pravni nadzor s strani Sodišča Evropske unije.

Kako ECB preprečuje nasprotje interesov med nadzornimi nalogami in nalogami denarne politike?

Ločitev nalog je opredeljena v pravu Unije, tako da ECB nadzor izvaja neodvisno od denarne politike. Nadzorni odbor je odgovoren za nadzorne dejavnosti ECB, Svet ECB pa je odgovoren za zadeve v zvezi z denarno politiko. Osnutke nadzorniških odločitev predlaga Nadzorni odbor in se predložijo v sprejetje Svetu ECB.

Nasprotje interesov se preprečuje tudi tako, da so zaposleni, ki neposredno sodelujejo pri izvajanju nalog denarne politike, organizacijsko ločeni od oddelkov za bančni nadzor.

Kako lahko prijavim kršitev zakonodaje EU o bančnem nadzoru?

Pozivamo vas, da Evropski centralni banki prijavite vsakršen sum kršitve zakonodaje EU, ki se nanaša na nadzorniške naloge ECB. To zajema vsakršno kršitev, ki jo je domnevno storila bodisi nadzorovana banka bodisi nacionalni nadzornik bodisi sama ECB. Vse posredovane informacije bodo obravnavane kot strogo zaupne.

Razdelek 4 – varstvo potrošnikov

Kaj naj naredim, če imam pritožbo v zvezi z določeno banko?

ECB nadzira velike in pomembne banke v euroobmočju in državah, ki so se odločile za sodelovanje v evropskem bančnem nadzoru. Naloge, kot so varstvo potrošnikov in boj proti pranju denarja, ne spadajo v sklop zadolžitev ECB, zato so v pristojnosti nacionalnih organov.

Če se želite pritožiti proti svoji banki, se obrnite neposredno na banko ali pa na urad za varstvo potrošnikov v državi, v kateri živite.

Ali lahko od ECB dobim specifične informacije o svoji banki?

Ne. Zaradi pravnih zahtev ECB ne sme razkriti nobenih informacij ali podatkov o posameznih nadzorovanih bankah.

Takšne informacije lahko dobite neposredno pri svoji banki.

S katerimi ukrepi EMN skrbi, da je moj denar na varnem?

EMN lahko od bank zahteva, da vzdržujejo večje denarne rezerve, ki jih banke lahko uporabijo kot varnostno mrežo, če se znajdejo v težavah. Lahko izda ali odvzame dovoljenje za opravljanje bančnih storitev in uvede sankcije proti bankam, če prekršijo pravila. EMN bankam pomaga, da skrbno upravljajo notranja in zunanja tveganja, tako da so odporne proti šokom. V stabilnih in zdravih bankah je vaš denar na varnem. V državah EU sistemi jamstva za vloge, ki jih financirajo banke, zagotavljajo zaščito vlog do 100,000 EUR.

Če imate dodatna vprašanja, izpolnite obrazec za poizvedbe ali pa nas pokličite po telefonu na številko +49 69 1344 1300.

Žvižgaštvo